دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

آشنایی با لابیا مینور و لابیا ماژور

در این مقاله قصد داریم به طور کامل شما خواننده عزیز را با لبه‌های واژن (لابیا مینور و لابیا ماژور) آشنا کنیم. در ادامه برخی سوالات را در خصوص علت تغییر اندازه لابیا پاسخ می‌دهیم و سپس به عملهای زیبایی می‌پردازیم که معمولا خانمها برای داشتن واژنی زیباتر متقاضی آنها هستند. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار بگیرد. هر گونه سوالی داشتید می‌توانید در قسمت "پرسش و پاسخ" بپرسید.

مطلب پیشنهادی دکتر فاطمه نعمت اللهی: دلایل نیاز به لابیاپلاستی

لابیا چیست؟

لابیا بخشی از دستگاه تناسلی زنان است و بخش اصلی قابل مشاهده دهانه واژن است. در زنان دو نوع لابیا وجود دارد: لابیا ماژور (یا لابیای بیرونی) که بزرگتر است و لابیا مینور که لایه تا شده پوست بین لابیا ماژور است. لابیا در بردارنده و مسئول محافظت از کلیتوریس و دهانه واژن و مجرای پیشاب است. لابیا برگرفته از واژه ای لاتین به معنای لب است.

 

لابیا ماژور چیست؟

لابیا ماژور یا لابیای بیرونی دو لایه پوستی است که از تپه ونوس روی استخوان شرمگاهی تا ناحیه پرینه ادامه دارد. وظیفه آنها پوشش‌دهی و محافظت از ساختارهای حساس و داخلی مانند دهانه واژن، لابیا مینورا و کلیتوریس است.

مطلب پیشنهادی دکتر فاطمه نعمت اللهی: بررسی علل بزرگ شدن کلیتوریس در خانم‌ها

لابیا مینور چیست؟

لابیا مینور یا لابیا داخلی، دو لایه پوست در هر سمت دهانه واژن است که بین لابیا ماژور قرار دارد. لابیا مینور از نظر رنگ و اندازه در بین افراد متفاوت، مختلف است. لابیا مینور از کلیتوریس به سمت پایین در هر دو طرف دهانه واژن کشیده شده است.

 

اندازه طبیعی لابیا مینور چقدر است؟

به طور رسمی و علمی، اندازه مشخصی برای لبه های کوچک واژن ذکر نشده است. اندازه لابیاهای مینور بین انسانهای مختلف متفاوت است و این مورد، به سن، ژنتیک، مسائل هورمونی و بارداری‌های متعدد وابسته است.

با این حال از نظر پزشکی، چنانچه لابیاهای مینور باعث آزار و اذیت شخص حین انجام فعالیتهای ورزشی شود و یا با جلوگیری از خروج ترشحات واژن، موجب عفونتهای واژینال شود، غیرطبیعی محسوب می‌شود و باید فرد جهت انجام عمل لابیاپلاستی اقدام کند.

از نظر زیبایی هم تعریف خاصی برای اندازه طبیعی لابیامینور وجود ندارد با این حال بسیاری از خانمهایی که متقاضی عملهای زیبایی واژن هستند می‌خواهند با کوتاه کردن لبه های کوچک واژن، ظاهری زیباتر داشته باشند.

 

علت بزرگی لابیا مینور چیست؟

هنوز نمی‌توان گفت دقیقا چرا لبه‌های کوچک واژن بعد از بلوغ رشد می‌کنند. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهند که عوامل مختلفی بر بزرگی اندازه لابیا مینور تاثیرگذار هستند. مهمترین این عوامل عبارتند از:

عوامل ژنتیکی: برای مثال اندازه لابیا مینور در برخی از نژادها بزرگتر می‌شود و در برخی از نژادها رشد زیادی نخواهد کرد.

تغییرات هورمونی در بدن: میزان تغییرات هورمونی در بدن در اندازه لابیا مینور بسیار تاثیرگذار است. برای مثال در زنان باردار سایز لابیاها بزرگتر از حالت عادی خود می‌شود.

زایمانهای طبیعی متعدد: یکی از عواملی که موجب بزرگ شدن لبه‌های مینور می‌شود زایمانهای طبیعی متعدد است. منظور از "متعدد" داشتن زایمان‌های بالای سه یا چهار عدد است.

بالا رفتن سن: با بالارفتن سن لابیاهای مینور دچار افتادگی می‌شوند. این افتادگی لبه‌های کوچک واژن یکی از دلایل اصلی اقدام به عملهای زیبایی واژن در سنین حدود 40 سال است. بد نیست بدانید که بعد از دوران یائسگی با کاهش تولید هورمونهای زنانه لابیاهای مینور شروع به کوچک شدن می‌کنند.

با توجه توضیحات فوق پیداست نمی‌توان دقیقا گفت علت بزرگ شدن لبه‌های واژن چیست. برای برخی از خانمها بعد از بلوغ، علاوه بر بزرگ شدن لابیاهای مینور، با تیرگی و افتادگی آنها هم روبرو می شویم که موجب می‌شود خیلی از خانمها به عملهای زیبایی واژن مثل لابیاپلاستی علاقمند شوند. در ادامه به طور مختصر به عمل زیبایی لابیا می‌پردازیم.

آشنایی با عمل زیبایی لابیا

عمل زیبایی لابیا یا همان لابیاپلاستی یکی از پرطرفدارترین عملهای زیبایی بین خانمهاست. در این عمل پزشک با کوتاه کردن لابیا مینور باعث زیباتر شدن آلت تناسلی خانم می‌شوند. چنانچه شما هم از تیرگی یا افتادگی لبه‌های کوچک واژن خود ناراضی هستید،  این عمل هم اکنون یکی از پرطرفدارترین عملهای زیبایی در جهان به شمار می‌آید و روز به روز به متقاضیان آن افزوده می‌شود.

از مهمترین فواید عمل زیبایی لابیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1.  جوان‌سازی بافت واژن
 2.  داشتن اندام تناسلی زیباتر
 3.  افزایش اعتماد به نفس در روابط جنسی
 4.  افزایش لذت در روابط جنسی
 5.  جلوگیری از سایش و درد لبه‌های واژن هنگام فعالیتهای ورزشی

در حال حاضر یکی از جدیدترین و پیشرفته‌ترین تکنیکهای کاهش سایز لابیاها، انجام لابیاپلاستی با لیزر است.

جراحی لابیاپلاستی یک گزینه خوب درمانی برای این دسته است. در صورتیکه شما هم از سایز لابیاهای واژن خود ناراضی هستید می‌توانید با مراجعه به دکتر فاطمه نعمت‌اللهی  و انجام عمل لابیاپلاستی، به واژنی زیبا و جذاب دست پیدا کنید.

آشنایی با روشن سازی واژن

یکی از عملهای زیبایی که بر روی ناحیه لابیا ماژور انجام می‌شود، رفع تیرگی از این قسمت از بدن توسط لیزر است. واژن خانمها معمولا بعد از بلوغ به دلایل مختلفی تیره می‌شود. مهمترین عوامل تیرگی واژن عبارتند از:

 • عوامل ژنتیکی
 • بالارفتن سن
 • تغییرات و اختلالات هورمونی
 • پوشیدن لباسهای تنگ و حاوی الیاف پلاستیکی بالا
 • بارداری
 • عفونتهای پوستی و قارچی
 • استفاده مکرر از ژیلت

با استفاده از دستگاه لیزر می‌توان طی سه جلسه عمل روشن سازی واژن را انجام داد. نتایج استفاده از لیزر برای روشن‌سازی واژن بسیار قابل قبول بوده و شما پس از جلسه اول تغییرات را حس خواهید کرد. معمولا فاصله بین جلسات، یک ماه تا دو ماه است و خوبی استفاده از لیزر برای روشن سازی واژن، ماندگاری بالای این روش است.

E.M

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا