دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

بیرون ریختن مایع منی از واژن

یکی از نگرانی های شایع خانم های در حال اقدام، این است که چرا بعد از نزدیکی و دخول و تخلیه منی در واژن ، مایع منی مجدد بیرون می ریزد؟ جالبه بدانید، همه فکر میکنند فقط این موضوع برای آنها پیش می آید!!!

قبل از اینکه راجع به این مساله توضیح بدم ، باید بدانید که : 

  • زمان ساخته شدن اسپرم در بدن مرد 74-69 روز است.
  • زمان ذخیره سازی اسپرم در بدن مرد با حفظ قابلیت باروری 7-5 روز است . 
  • حداکثر زمان زنده ماندن اسپرم درواژن زن 2 ساعت است .
  • زمان رسیدن اولین اسپرم به رحم بعد از نزدیکی 90 ثانیه است .
  • زمان رسیدن اولین اسپرم به لوله های زن(لوله فالوپ) بعد از نزدیکی 5 دقیقه است .
  • زمان زنده ماندن تخمک 2 تا 3 روز است.
  • بهترین زمان نزدیکی برای بارداری 3 تا 4 روز قبل یا بعد از تخمک گذاری است .

بیرون ریختن مایع منی از واژن پس از نزدیکی 

طبیعی؟ یا غیر طبیعی؟ 

برای دانستن این موضوع، ابتدا باید بدانید که در هر بار انزال، حدود 3 تا 7 سی سی مایع منی داخل واژن تخلیه می شود. یعنی در در ماه اگه 10 بار نزدیکی داشته باشید  می شود 30 میلی لیتر)
این مقدار منی در هر یک انزال، حاوی بیش از 100.000.000 (صد میلیون) عدد اسپرم هست. البته مایع منی حاوی قند و پروتیین و مایع نگهدارنده و تغذیه کننده اسپرم هم هست. اما جالب است بدانید از این مقدار اسپرم (که تعدادشان از جمعیت کنونی ایران بیشتره !)   فقط و فقط 500 تا 2000 عدد؛ صحیح و سالم می توانند خودشان را به لوله (محل لقاح با تخمک) برسانند.  
این مقدار،  یعنی حدود یک ده هزارم کل  مایع منی !

وقتی مایع منی داخل واژن تخلیه می شود، اسپرم ها به سرعت شنا کرده و در عرض کمتر از 2 دقیقه خودشان را به داخل دهانه رحم می رسانند. وقتی داخل دهانه رحم شدند، دیگر جاذبه زمین تاثیر چندانی در خروج آنها نخواهد داشت . اما مسلما بقیه اسپرمها و مایع که به دیواره  واژن ریخته شده اند ، همراه با ترشحات خود خانم ، (که حین دخول ایجاد میشه) بیرون می ریزد. 
پس نتیجه میگیریم بیرون ریختن مایع منی پس از نزدیکی کاملا طبیعی است. 

بالا بردن پاها بعد از نزدیکی تاثیری در بارداری دارد؟

باید بدانیم که برای باردار شدن لزومی به بالا بردن پاها پس از نزدیکی نیست. هیچ منبع علمی ای این قضیه را اثبات نکرده است. اما کمی تعلل در بلند شدن (مثلا استراحت به مدت 10 تا 15 دقیقه ) می تواند فرصت صعود را برای اسپرم های بیشتری فراهم کند و از این طریق، کمی شانس باردار شدن افزایش پیدا کند . 

 

 

حمام کردن پس از نزدیکی

هم چنین باید بدانید حمام کردن پس از نزدیکی و یا به توالت رفتن و شست شوی بدن، مانع بارداری نیست. شما پس از 10-15 دقیقه استراحت در بستر می توانید بدون هیچ گونه نگرانی ای به بهداشت و نظافت خود برسید  .

گذاشتن تامپون در واژن پس از نزدیکی

برخی دوستان سوال کرده بودند که آیا می توانم برای جلوگیری از خروج اسپرم از واژن، تامپون استفاده کنم ؟ 

در جواب ایشان باید گفت که این کار هیچ تاثیری در شانس بارداری ندارد!  آن مقدار اسپرمی که باید ، از دهانه ی رحم عبور کرده است ! بقیه سرنوشت شان خروج است ! با گذاشتن تامپون فقط باعث می شوید مایع منی پشت تامپون تجمع پیدا کند و شانس عفونت را بالا می برد.

مطالب مرتبط

 

برچسب ها بارداری
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا