دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

زایمان اپیدورال چیست؟

در هنگام انجام اپیدورال، داروهای مسکن و ضد درد از طریق یک کانال کوچک در کمر، به بدن تزریق می‌شود. این عمل، نوعی بی‌حسی موضعی است که طی آن دارو به اطراف عصب‌هایی تزریق می‌شود که سیگنال‌ها را از بخش دردناک بدن در هنگام زایمان حمل می‌کنند. اپیدورال شکم شما را بی‌حس می‌کند و درد را آرام می‌کند. در کشوری مانند انگلستان، حدود 30 درصد از خانم‌ها اپیدورال را برای زایمان یا پس از زایمان خود انتخاب می‌کنند.

زایمان اپیدورال چگونه انجام می‌شود؟

متخصص بیهوشی، تزریق را در قسمت پایینی کمر انجام می‌دهد و سپس یک سوزن نازک خالی را میان استخوان‌های کوچک ستون فقرات جای می‌دهد.

این سوزن در فضای میان لایه‌های بافت ستون فقرات جای می‌گیرد. سپس یک کانال (سوند) از داخل این سوزن عبور داده می‌شود و سوزن برداشته می‌شود. این کانال به پشت بیمار و تا قسمت شانه‌ی چسبانده می‌شود.

سعی کنید زمانی‌که متخصص بیهوشی، اپیدورال را به شما می‌زند حرکت نکنید. اگر نشسته باشید یا به پهلو دراز کشیده باشید احتمالا از شما خواهند خواست که به جلو خم شوید. این کار باعث می‌شود که فضای میان استخوان‌ها و نخاع باز شود.

در این هنگام، روی نفس کشیدن خود تمرکز کنید. خیلی عمیق با بینی نفس بکشید و به آرامی از طریق دهان بازدم انجام دهید. در صورت حضور همسر، دست او را بگیرید و سعی کنید در چشمانش نگاه کنید تا استرس شما کاهش یابد.

مسکن‌های اپیدورال به شکل‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند

‌تزریق به‌همراه تکرار: مسکن‌ها از طریق کانال به بدن تزریق می‌شوند تا بخش پایینی شکم را بی‌حس کنند و بدین ترتیب، انقباضات شکم بدون درد خواهند بود. وقتی که اثر اپیدورال شروع به از بین رفتن کند می‌توان تزریق دیگری با دوز کم انجام داد که اثر آن یک تا دو ساعت باقی می‌ماند.

تزریق مداوم: در این روش، سوند اپیدورال در پشت بدن تنظیم می‌شود و یک سر آن به یک پمپ متصل می‌شود. این پمپ به‌طور مستمر و مداوم محلول مسکن اپیدورال را به کانال ایجاد شده در پست بدن هدایت می‌کند. هم‌چنین در صورت نیاز می‌توانید می‌توانید دوزهای قوی‌تری از بی‌حسی موضعی را نیز دریافت کنید. گاهی، این پمپ در کنترل بیمار قرار می‌گیرد که فقط در برخی از بیمارستان‌ها انجام می‌شود.

اپیدورال ترکیبی ستون فقرات (CSE): این تزریق حاوی دوز پایینی از داروهای مسکن است و سریع‌تر از یک اپیدورال معمولی عمل می‌کند. هم‌زمان با تزریق داروی مسکن، متخصص بیهوشی یک سوند را نیز در ستون فقرات جایگذاری می‌کند.

وقتی اثر این تزریق در حال ناپدید شدن باشد، متخصص بیهوشی محلول اپیدورال را به کانال تزریق می‌کند و درد بیمار آرام خواهد شد. او با استفاده از اسپری سرد یا یخ روی پاها و شکم بیمار، اثر مسکن را بررسی خواهد کرد. اگر بیمار سردی یخ یا اسپری را حس کند باید اپیدورال بیشتری دریافت کند.

اپیدورال چگونه عمل می‌کند؟

داروی بی‌حسی عصب‌های حامل پیام درد از رحم و سرویکس تا مغز را غیر فعال می‌کند. بیشتر بیمارستان‌ها از دوز پایین اپیدورال که حاوی ترکیبی از داروهای مسکن، به ویژه بی‌حسی موضعی، بو پی‌واکائین یا لوو بوپی واکائین، و فنتانیل است استفاده می‌کنند. اپیدورال با دوز پایین اجازه می‌دهد که بیمار هنوز هم پاهای خود را کمی حس کند.

چه زمانی می‌توان از اپیدورال استفاده کرد؟

بیمار می‌تواند در هر زمانی از زایمان خود، اپیدورال را دریافت کند. بیشتر زنان هنگامی‌که انقباضات رحمی شدید به آن‌ها دست می‌دهد و سرویکس حدود 5 تا 6 سانتی‌متر متسع می‌شود اپیدورال را درخواست می‌کنند. اگر پزشک مجبور به تسریع زایمان با سرم سینتوسینون شود معمولا استفاده از اپیدورال را پیشنهاد می‌دهد. سرم سینتوسینون، نسخه‌ی مصنوعی از هورمون اکسی‌توسین است که باعث اتساع سرویکس و شدت بخشیدن به انقباضات رحمی می‌شود. ممکن است طی این روند، مسکن بیشتری لازم شود چرا که این هورمون، تحمل انقباضات را دشوار می‌سازد. اپیدورال می‌تواند تا زمان تولد نوزاد و خروج جفت در بدن باقی بماند. اثر اپیدورال در صورت نیاز به بخیه، تا مدتی پس از زایمان باقی خواهد ماند.

اپیدورال چه تاثیری می‌تواند بر نوزاد داشته باشد؟

در صورت کاهش فشار خون، می‌تواند بر انتقال اکسیژن به نوزاد تاثیر بگذارد. پیش از انجام اپیدورال،  یک کانول وریدی به دست بیمار متصل می‌شود. در صورت کاهش فشار خون، می‌توان از طریق این کانول دارو و مسکن را به فرد تزریق نمود.

محلول‌های اپیدورال حاوی فنتانیل و داروهای مشابه است که به جنین نیز می‌رسد. در دوزهای بالا (یعنی بیشتر از 100 میکروگرم) این دارو می‌تواند بر تنفس نوزاد اثر بگذارد و او را خواب‌آلود کند.

برچسب ها بارداری
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا