دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

چه چیزی باعث خونریزی یا لکه بینی خفیف در بارداری می شود؟

لکه بینی چیست و چه رنگی است؟

- لکه بینی خونریزی خفیف از مهبل (واژن)  است. این لکه بینی مشابه پریودی است، اما بسیار خفیف تر است. رنگ خون می تواند هر چیزی از قرمز تا قهوه ای باشد.

- لکه بینی در هفته های اول بارداری بسیار شایع  است. همانطور که بسیاری از افراد باردار در سه ماهه اول بارداری لکه بینی را مشاهده می کنند.

- اگر با روش IVF یا درمان باروری مشابه باردار شده باشید، احتمال لکه بینی پس از IVF وجود  دارد. اگر دو نطفه  در رحم قرار داده شود، ممکن است یکی از آن ها رشد نکند. این مسئله باعث خونریزی می شود.                                                                                                                            

- گاهی اوقات، عفونت ممکن است نشانه ای از چیزی جدی تر از قبیل سقط جنین  باشد. به همین دلیل است که همیشه بهتر است که با دکتر هماهنگی کنید.

 

بیشترین علت لکه بینی در هنگام بارداری چیست؟

در اوایل بارداری، خونریزی و لکه بینی خفیف بی ضرر است. این خونریزی معمولا در زمان مشابه پریودی اتفاق می افتد و ممکن است یک یا دو روز طول بکشد. شما فقط زمانی متوجه خونریزی می شوید که توالت می روید یا خود را پاک می کنید. اگرچه متخصصان مطمئن نیستند که چرا این خونریزی اتفاق می افتد ممکن است به علت:

 • هورمون هایی که چرخه قاعدگی را کنترل می کند باشد. ممکن است این اتفاق بیش از یک بار بیفتد.
 • لقاح تخمک بارور داخل پوشش رحم باعث خونریزی می شود (خونریزی لانه گزینی)

 

چه چیز دیگری باعث خونریزی یا لکه بینی خفیف می شود؟

ممکن است چیزهای دیگری که در داخل بدن شما اتفاق بیفتد و باعث خونریزی شوند:

 • تحریک دهانه رحم. هورمون های بارداری می تواند سطح دهانه رحم را تغییر دهد، و احتمال خونریزی را افزایش دهند، مانند پس از رابطه جنسی.
 • فیبروم ها ، که در پوشش رحم رشد می کنند. گاهی اوقات جفت جایی که فیبروئید وجود دارد جاسازی می کند.
 • رشد کوچک و بی ضرر در دهانه رحم (پولیپ دهانه رحم)
 • عفونت دهانه رحم یا واژن.
 • اختلال ارثی، مانند بیماری Von Willebrand، که باعث می شود که خون شما لخته شود.

 

علل جدی تر خونریزی در بارداری چیست؟

-  متاسفانه، خونریزی در اوایل بارداری می تواند نشانه ای از سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم باشد. در هر دو مورد، معمولا درد و گرفتگی شکمی یا لگن نیز ایجاد می شود.

-  سقط جنین معمولا زمانی اتفاق می افتد که یک جنین به درستی رشد نکند و خونریزی به طور پیوسته سنگین تر می شود. سقط جنین اولیه یک رویداد دلهره آور است، اما بسیار شایع است. بعضی از زنان حتی قبل از اینکه متوجه بارداری شوند، سقط جنین می کنند و فکر می کنند خونریزی ناشی از پریودی آن ها بوده است.

-  حاملگی خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور خارج از رحم کاشته شود. خونریزی ممکن است ادامه یابد و رنگ خون تاریک و ظاهری آبدار دارد. حاملگی خارج از رحم می تواند شما را به طور جدی بیمار کند، بنابراین باید سریعا اقدام شود.

 - یک علت غیر معمولتر خونریزی حاملگی مولار است که تنها در حدود 700 مورد حاملگی تاثیر میگذارد. این اتفاق زمانی می افتد که جنین به درستی رشد نمی کند، اما برخی از سلول هایی که جفت را تشکیل می دهند، رشد می کنند و زیاد می شوند. بارداری مولار باید در اسرع وقت برداشته شود.

-  همچنین ممکن است ضربه ای به شکم شما، شاید پس از سقط، باعث خونریزی شود.

 

اگر در بارداری خونریزی داشته باشم چه کاری باید بکنم؟

 • با یک پزشک متخصص تماس بگیرید، حتی اگر خونریزی در نهایت متوقف شود. ممکن است نیاز باشد برای بررسی بیشتر به بیمارستان بروید.
 • پزشک شما ممکن است به آرامی در داخل واژن را بررسی کند یا ممکن است به شما توصیه کند که یک اسکن اولتراسوند داشته باشید. یک اسکن می تواند حاملگی خارج از رحم را رد کند و مطمئن شوید که جنین شما سالم است.
 • پزشک ممکن است بخواهد چند آزمون انجام دهد. آزمایش خون یا ادرار می تواند میزان هورمون بارداری را بررسی کند. یک آزمایش برای بررسی گروه خون نیز ممکن است انجام شود.

 

آیا جنین من پس از لکه بینی در بارداری سالم خواهد بود؟

 • جنین شما احتمالا خوب است، زیرا خونریزی خفیف یا لکه بینی اغلب بی ضرر است. بسیاری از حاملگیها، علیرغم مشکلات اولیه خونریزی، ادامه دارد.
 • اگر خونریزی به سقط جنین منجر شود، گرفتگی عضلات  را تجربه خواهید کرد و خونریزی معمولا سنگین تر می شود. لکه بینی یا خونریزی خفیف اغلب به خودی خود متوقف می شود.
 • اگر در حاملگی دچار لکه بینی یا خونریزی هستید، با متخصص زنان صحبت کنید، حتی اگر متوقف شد، مطمئن شوید که علائم دیگری برای نشان دادن مشکل وجود ندارد.
 • سعی کنید مثبت باشید. لکه بینی یا خونریزی ناگهانی در بارداری خیلی نگران کننده نیست و به زودی آن را پشت سر می گذارید.
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا