دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

پرینورافی درمان گشادی واژن

پرینورافی یا تنگ کردن واژن عملی است که برای ترمیم پرینه بر روی بانوانی انجام می‌شود که دهانه‌های واژنشان گشاد و شل شده است و این گشادی واژن به ضعف ساختارهای نگهدارنده لگن یا افتادگی رحم منجر شده است. پرینورافی عمل ترمیم عضله‌ها و بافت‌های دهانه واژن است و دهانه واژن یا "محل دخول" را کوچک‌تر می‌کند.

گشادی واژن و پارگی پرینه در شرایط زیر رخ می‌دهد:

 • چند زایمان طبیعی داشتن
 • آسیب دیدن و کشیدگی‌ در طول وضع حمل (زایمان‌های طولانی دشوار در مرحله فشار دادن)
 • به دنیا آوردن نوزادهای با جثه بزرگ
 • اپیزیوتومی نامناسب یا التیام نیافتن برش اپیزیوتومی که در زمان زایمان طبیعی ایجاد شده است.
 • بالا رفتن سن
 • اختلال‌های هورمونی
 • چاقی
 • انجام فعالیت‌های بدنی سنگین

پرینورافی حس را در زمان رابطه جنسی کاهش نمی‌دهد، البته به شرطی که توسط متخصص زنان و زایمان مجرب انجام شود. عمل تنگ کردن واژن باعث می‌شود هر دو طرف رابطه لذت بیشتری از رابطه زناشویی ببرند.

دلیل گشاد شدن واژن

 • پرینه گاهی، به ویژه در زمان زایمان طبیعی، به شدت کشیده می‌شود. پرینه بعضی اوقات حین وضع حمل پاره می‌شود و باید بخیه زده شود. اگر بخیه به خوبی زده نشود، جای زخم باقی می‌ماند.
 • در این شرایط واژن گشادتر می‌شود و باعث می‌شود رابطه زناشویی مانند قبل از زایمان لذت بخش نباشد.

مشکلات ناشی از آسیب دیدن پرینه

 • به دنبال وضع حمل، برای مثال پارگی درجه سوم یا چهارم پرینه، تغییراتی در عمل دفع ایجاد می‌شود.
 • پارگی درجه سوم به این معنا است که پوست و عضله پرینه و عضله اطراف مقعد پاره شده است. پارگی درجه چهار مانند درجه سه است، با این تفاوت که دقیقاً زیر مقعد نیز پاره شده است.

پرینورافی چیست؟

عمل تنگ کردن واژن یا پرینورافی یکی از پرطرفدارترین عمل‌های انتخابی و نوعی جراحی پلاستیک یا ترمیمی پرینه است که به منظور رفع گشادی یا شل شدن دهانه واژن انجام می‌شود.

 دلیل انجام دادن عمل تنگ کردن واژن

کاهش حجم عضله‌های واژن یکی از نتایج افزایش سن است که به ناراحتی و شرمساری بسیاری از بانوان دامن می‌زند. کاهش حس رضایت جنسی زن و شوهر را کاهش می‌دهد و مشکلاتی را برای رسیدن به ارگاسم ایجاد می‌کند.

بسیاری از بانوان ترجیح می‌دهند عمل تنگ کردن واژن را پس از زایمان طبیعی انجام دهند. عضله‌های واژن هنگام وضع حمل منبسط می‌شود تا مجرای زایمان را برای خروج نوزاد شکل دهد. عضله‌های واژن پس از چند زایمان، به دنیا آوردن نوزاد با جثه بزرگ یا زایمان دشوار شل و ضعیف می‌شود و بافت‌های اطراف نیز کشیده و پاره می‌شود. وضعیت عضله‌های واژن و کف لگن حتی پس از ورزش کردن نیز بهبود نمی‌یابد. عمل تنگ کردن واژن عمل ترمیمی ایمن و موثری است که نگرانی بانوان دچار گشادی واژن را در هر مرحله‌ای از زندگی برطرف می‌کند و به این ترتیب اعتماد به نفس بیشتر و زندگی جنسی لذت بخش‌تری را برای بسیاری از بیماران به ارمغان می‌آورد.

 مشاوره قبل از عمل

متخصص در جلسه مشاوره به تفصیل درباره عمل صحبت می‌کند، هزینه تقریبی عمل، آمادگی قبل از جراحی و توصیه‌های مراقبتی بعد از عمل را به بیمار اطلاع می‌دهد. حریم خصوصی بیمار در تمام مراحل درمان حفظ می‌شود و بیمار هیچ اجباری برای ادامه درمان ندارد.

متخصص از بیمار می‌خواهد تا خواسته و انتظار خود از جراحی تنگ کردن واژن را توضیح دهد. جلسه مشاوره فرصت مناسبی است تا بیمار سوالات خود را با متخصص در میان بگذارد. متخصص زنان و زایمان بیمار را تشویق می‌کند تا بر خجالت و شرمساری خود غلبه کند و ترس‌ها و نگرانی‌های خود را مطرح کند. بیماران معمولاً سوالات زیر را از متخصص می‌پرسند:

 • آیا بعد از عمل درمان گشادی واژن می‌توانم دوباره بچه‌دار شوم؟
 • آیا عمل تنگ کردن واژن بر حس کلیتوریس اثر می‌گذارد؟
 • چه مدت پس از جراحی می‌توان دوباره رابطه جنسی داشت؟
 • عوارض جانبی عمل چیست؟

به شما اطمینان می‌دهیم که در تمام مراحل، از آمادگی قبل از عمل تا مراقبت پس از عمل، تحت نظر متخصصینی باتجربه و دلسوز خواهید بود.

مراحل عمل تنگ کردن واژن

جراح ابتدا بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام می‌دهد. اگر عمل تحت بیهوشی عمومی انجام شود، بیمار یک روز بستری می‌شود. جراح ابتدا برشی وی شکل را در دیواره پشتی واژن ایجاد می‌کند. برش‌های بالای برش وی شکل می‌تواند صاف، منحنی یا با زاویه رو به بالا باشد، جراح برش مناسب را با توجه به درجه تنگ کردن واژن انتخاب می‌کند. جراح بافت همبند موجود و بافت‌های غیرطبیعی ناشی از جراحی یا آسیب دیدگی‌های قبلی را برمی‌دارد.

جراح عضله‌های کشیده شده پشت واژن را با بخیه‌های جذبی به هم ملحق و کوتاه می‌کند و پوست اضافی را برمی‌دارد. به این ترتیب عضله‌های واژن و بافت‌های نرم اطراف سفت می‌شود و قطر واژن بلافاصله کاهش می‌یابد. جراح و پرستار بیمار را در مدت بستری شدن تحت نظر دارد و راحتی و حریم خصوصی بیمار را در تمام این مدت حفظ می‌کند.

دوران بهبود پرینورافی

ناحیه عمل قدری دردناک و حساس است، اما بیمار می‌تواند پس از چند روز بدون تحمل درد راه برود. توصیه ما به بیماران این است که یک هفته مرخصی بگیرند تا کاملاً بهبود یابند. نتایج پس از 2 تا 3 هفته مشخص می‌شود و بیمار متوجه تنگ شدن واژن می‌شود. رابطه جنسی و فعالیت‌های بدنی سنگین به مدت 4 تا 6 هفته پس از عمل ممنوع است. معاینه پس از عمل به منظور اطمینان از بهبودی کامل انجام می‌شود و متخصص زنان و زایمان زمان ازسر گرفتن رابطه جنسی را اعلام می‌کند.

نتایج

این عمل برای ترمیم دهانه واژن و تحت شرایطی انجام می‌شود که بیمار از بی اختیاری ادراری، خشکی واژن و رضایت بخش نبودن مقاربت یا اختلال‌های جنسی ناشی از گشادی پرینه (کشش دهانه واژن) شکایت دارد. دهانه واژن پس از عمل پرینورافی مانند زمان قبل از زایمان تنگ می‌شود که رابطه زناشویی را لذت بخش‌تر می‌کند و مشکلات ناشی از گشادی پرینه را از بین می‌برد.

هزینه

با توجه به این که مورد هر بیمار برای عمل تنگ کردن واژن متفاوت از دیگری است، هزینه دقیق عمل پس از مشاوره جراحی اعلام می‌شود. از آنجایی که ما نمی‌خواهیم کمبود بودجه سد راه رسیدن به خواسته‌های شما شود، روش‌ها و بسته‌های مختلفی را برای مدیریت هزینه عمل به شما پیشنهاد می‌دهیم. البته هزینه تنها عاملی نیست که بر تصمیم گیری برای انجام این عمل مهم و شخصی اثر می‌گذارد. به همین دلیل است که ما از شما دعوت می‌کنیم برای یک مشاوره کاملاً خصوصی به کلینیک مراجعه کنید.

عوارض

پس از عمل تنگ کردن واژن نیز مانند هر جراحی زیبایی دیگری احتمال عفونت کردن یا خونریزی شدید و غیرطبیعی وجود دارد، هر چند احتمال بروز این عوارض بسیار پایین است و به خوبی با روش‌های درمانی مناسب کنترل می‌شوند.

سوالات رایج

عمل تنگ کردن واژن چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان عمل به گستردگی عمل بستگی دارد، اما معمولاً یک تا دو ساعت طول می‌کشد.

اگر فرزند نداشته باشم، آیا باز هم می‌توانم عمل تنگ کردن واژن را انجام دهم؟

معمولاً مشکلی وجود ندارد. سابقه بارداری و وضع حمل از شرایط لازم متقاضیان عمل جوانسازی یا تنگ کردن واژن محسوب نمی‌شود و این عمل بر روی بانوان بدون فرزند نیز انجام می‌شود. متخصص پس از بررسی وضعیت اعلام می‌کند که آیا متقاضی مناسبی برای این عمل محسوب می‌شوید یا خیر. اگر درصدد باردار شدن هستید، توصیه می‌کنیم که عمل تنگ گردن واژن را تا پس از زمان وضع حمل به تاخیر بیاندازید.

چه آزمایش‌هایی را باید قبل از جراحی انجام داد؟

 اگر عمل تحت بیهوشی عمومی انجام شود، باید آزمایش خون و ادرار و تست بارداری انجام شود. جراح آزمایش‌های لازم را در جلسه مشاوره تعیین می‌کند.

آیا جای زخم عمل باقی می‌ماند؟

بله، اما جای زخم مشخص نیست. اکثر برش‌های عمل رفع گشادی واژن دور از دید است و جلب توجه نمی‌کند. جای زخم عمل لابیاپلاستی حداقل است و بخش اعظم آن پس از مدتی کاملاً محو می‌شود. جراح نهایت تلاش خود را می‌کند تا حداقل تعداد برش‌ها را ایجاد کند و آنها را در چین‌ها و خطوط طبیعی پوست مخفی کند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا