دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

علل بوی بد واژن - بوی ماهی و درمان آن

اگر بوی بد واژن را تاکنون تجربه کرده‌اید؛ دلایل و راه‌های درمانی مختلفی برای آن وجود دارد.

چه چیزی بوی بد واژن را به وجود می‌آورد؟

اولین سوالی که ممکن است با آن مواجه شوید این است که چه چیزی بوی بد ماهی از واژن را به وجود می‌آورد؟ تقریبا 9 دلیل شایع برای بوی بد ماهی از واژن وجود دارد، که هرکدام علائم و درمان خاص خود را دارند. در این صورت باید حتماً جهت درمان به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید.

چگونه علت بوی بد واژن را تشخیص دهم و برای درمان آن چه اقدامی بکنم؟

گاهی بوی بد واژن نشانه بیماری نیست و فقط به علت عدم رعایت نظافت شخصی است، اما از این مسئله که بگذریم و زمانیکه بوی بد واژن را در کنار علائم دیگر داشته باشید، باید نوع عفونت شناسایی شود و درمان تخصصی آن به کار گرفته شود تا از طولانی شدن دوره درمان و شکست درمانی بیماری، جلوگیری کنید.

این نکته بسیار حائز اهمیت است که صرف داشتن تنها بوی بد واژن نشانه‌ای بر داشتن یک عفونت خاص نیست و حتما  باید علائم دیگر را نیز در کنار آن بررسی کنید تا برای تشخیص احتمال وجودعفونت واژینال، بتوان تصمیم گرفت. در این میان، نوع ترشحات واژن نیز، عامل مهمی در تشخیص عفونت است.

واژن باکتریایی

واژن باکتریایی یکی از شایع‌ترین دلایل بوی بد واژن است.

مطالعات بسیاری ثابت کرده‌اند که واژن باکتریایی باعث افزایش ریسک پارگی زودرس کیسه آب، زایمان زودرس و عفونت‌های زودرس می‌شود.

بانوانی که در سنین باروری قرار دارند، معمولا واژن باکتریایی را پس از رابطه جنسی تجربه می‌کنند، اگرچه این نکته ربطی به عفونت‌های منتقله جنسی ندارد. واژن باکتریایی به دلیل عدم تعادل هورمون‌ها در واژن به وجود می‌آید. (معمولا باکتری‌های گاردنرلا واژن و باکتروئیدها).

اگر واژن باکتریایی دارید، بسیار محتمل است که پس رابطه جنسی، بوی بد واژن مخصوصا بوی ماهی داشته باشید. علائم واژن باکتریایی همچنین شامل خارش، ترشحات نازک سفید بدون التهاب است.

اگرچه واژن باکتریایی بسیار شایع است، اما هر چه زودتر باید درمان شود، چرا که ممکن است باعث افزایش ریسک ابتلا به سایر بیماری عفونی دستگاه تناسلی و بیماری‌های منتقله جنسی شود. در این باره، پزشک معمولا برای پاکسازی عفونت، آنتی بیوتیک (مترونیدازول) تجویز می‌کند.

تریکومونیازیس یا سایر بیماری‌های منتقل شونده جنسی

پس از واژن باکتریایی، بیماری‌های منتقل شونده جنسی، دومین عامل شایع در به وجود آمدن بوی بد ماهی از واژن هستند. بر اساس آمارهای سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، در این کشور حدود 3.6 میلیون نفر از این بیماری‌ها رنج می‌برند که با توجه به این آمار احتمالا در کشور ما نیز، درصد نسبتا بالایی از بانوان از بیماری‌های منتقل شونده جنسی مانند تریکومونیازیس رنج می‌برند.

تریکومونیازیس که به تریک نیز معروف است، به وسیله واژن باکتریایی به وجود نمی‌آید. بلکه یک بیماری مسری است که بین دو شریک جنسی، منتقل می‌شود. هم زنان و هم مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند و علائم مشابهی مانند خارش در اطراف ناحیه تناسلی و دفع ادرار دردناک خواهد داشت. اما تنها زنان هستند که از بوی بد واژن یا همان بوی ماهی از واژن رنج می‌برند.

همانند همه بیماری‌های منتقل شونده جنسی؛ تنها راه تشخیص تریکومونیازیس و درمان آن با مراجعه به پزشک متخصص زنان صورت میگیرد.

تنها 30% از مبتلایان به تریک علائم آن را دارند و مابقی بدون علائم هستند. به همین دلیل بسیار مهم است که هرچند وقت یک بار به پزشک مراجعه کنید و آزمایشات مربوطه را انجام دهید. سایر علائم عبارتند از: ترشحات زرد-سبز واژن به همراه بوی بد (ممکن است بوی ماهی باشد) و به همراه التهاب

اگر تریک بدون درمان باقی بماند، ممکن است به بیماری‌های عفونی لگنی تبدیل شود، که منجرب به مشکلات جدی‌تری می‌شود و اگر باردار باشید، ممکن است منجر به زایمان زودرس شود.

بیماری‌های عفونی لگنی  (PID)

دلیل دیگری که ممکن است بوی بد واژن داشته باشید، ابتلا به بیماری‌های عفونی لگنی (PID) است.

 PIDعفونتی است که در لگن وجود دارد و زمانی اتفاق می‌افتد که عفونت واژن به تمام ارگان‌های بالادستی سیستم تولید مثل و تناسلی سرایت می‌کند. این ارگان‌ها مانند رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها هستند. همچنینPID  به شدت با ناباروری مرتبط است و  درصد زیادی از کسانیکه نابارور هستند از بیماری‌های عفونی لگنی نیز رنج می‌برند. همچنین بارداری خارج از رحم در کسانی که بیماری‌های عفونی لگنی دارند، محتمل تر است.

اگر از بیماری‌های التهابی لگنی رنج می‌برید، احتمالا در هنگام رابطه جنسی، متوجه بوی ماهی خواهید شد و حتی ممکن است در در حین یا بعد از رابطه، خونریزی داشته باشید. چنانچه هرگونه علائم مشکوکی را مشاهده کردید یا رابطه جنسی محافظت نشده داشته‌اید، حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

عفونت قارچی

از دیگر عوامل بوی بد واژن، عفونت قارچی است. عفونت قارچی که به کاندیدیازس نیز شناخته می‌شود، معمولا همراه با ترشحات سفید، ضخیم و توده ای شکل و به اصطلاح پنیری شکل همراه است.

عفونت قارچی ممکن است باعث خارش و دفع ادرار دردناک یا بروز ناراحتی‌های حین روابط جنسی شود. معمولا عفونت قارچی با داروهای ضد قارچی درمان می‌شود در عرض یک هفته، تمام علائم را از بین می‌برد.

اما بهترین راه این است که اگر فکر می‌کنید عفونت قارچی دارید، حتما با پزشک متخصص زنان صحبت کنید؛ چرا که پزشک می‌تواند تست پاپ اسمیر اجرا کند تا بتواند نوع عفونت قارچیتان را تشخیص دهد.

تعریق بیش از حد

در نواحی اطراف واژن عرق می‌کنید؟ تعریق یکی از راه‌های طبیعی خنک کردن بدن در هنگام احساس بیش از حد گرما است. معمولا همه هنگام انجام فعالیت‌های سنگین تعریق می‌نند و برخی نیز در پاسخ به استرس نیز تعریق می‌کنند. بانوانی که در نواحی لگنی خود، بسیار عرق می‌کنند، ممکن بوی ماهی در واژن خود را احساس کنند.

راه‌های بسیاری وجود دارند که در بهبود تعریق بیش از حد موثر هستند، این راه‌ها شامل بهبود بهداشت عمومی و استفاده از لباس‌هایی که پارچه‌های طبیعی و چند لایه دارند، هستند.

در موارد حادی که بوی ماهی واژن بر اثر تعریق بیش از حد، تداوم دارد؛ شرایطی به نام تری متیل آمینوریا به وجود می‌آید. اگر تلاش‌هایتان برای کاهش تعریق بیش از حد نتیجه نداد، حتما با پزشک متخصص خود صحبت کنید.

رژیم غذایی ممکن است بر بوی واژن تاثیر بگذارد

بوی مطبوع واژن بانوان معمولا در نتیجه تعادل طبیعی PH واژن است. به همین دلیل است که تاثیرات بیرونی مانند رژیم غذایی یا اسپرم مردان در واژن، می تواند بر بوی آن، تاثیر بگذارد.

عدم رعایت بهداشت

در برخی از موارد بوی بد واژن، می‌تواند نشانه‌ای از عدم رعایت بهداشت باشد. اگر بوی ماهی را از واژنتان حس می‌کنید و هیچ ترشحات غیر معمولی یا خارشی به همراه آن ندارید، احتمالا بتوانید با رعایت برخی از مسائل بهداشتی آن را بهبود دهید.

نکات بهداشتی معمول برای حفظ سلامت واژن عبارتند از:

  • دفع ادرار پس از رابطه جنسی
  • تعویض روزانه لباس‌های زیر، اگر تعریق زیادی دارید؛ زودتر تعویض کنید.
  • از مواد شوینده غیر معطر برای شستن لباس‌های زیرتان استفاده کنید.

ممکن است این فکر را با خود بکنبد که اگر بوی بد واژن دارید، با تمیز کردن داخل واژن یا استفاده از خوشبو کننده‌ها و ماسک‌های معطر بتوانید این بو را از بین ببرید. این کار، یکی از بدترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید! چرا که مواد شیمیایی موجود در شوینده‌ها و خوشبو کننده‌ها، تعادل PH واژن را از بین برده و حتی بوی آن را بدتر می‌کنند و موجب بروز عفونت می‌شوند.

سیکل قاعدگی

برخی از بانوان تغییراتی را در بوی واژنشان، قبل از قاعدگی حس می‌کنند. این تغییرات به سطح باکتری‌ها و میزان اسیدی بودن واژن در مراحل مختلف سیکل قاعدگی مرتبط هستند.

هنگامیکه پریود هستید، خون) با PH بالا (و دیواره رحم با میکروفلورهای دیواره واژن ترکیب می‌شوند؛ که می‌توانند بر بوی آن تاثیر بگذارند.

اگر در دوران یائسگی به سر می‌برید و بوی بد واژن دارید، این بو می‌تواند به خاطر تغییرات هورمونی باشد که بر بو و خشکی واژن تاثیر می‌گذارند.

نکاتی جهت رعایت بهداشت واژن:

دوش واژینال انجام ندهید

دوش واژینال، تنها در صورت لزوم باید توسط پزشک تجویز شود. دوش واژینال علائم را تشدید می‌کند و از توانایی واژن برای پاکسازی خودش به وسیله ترشحات واژینال، می‌کاهد.

از پروبیوتیک‌ها استفاده کنید

مکمل‌های پروبیوتیک یا پروبیوتیک‌های موجود در غذاها مانند ماست به بدن برای تولید باکتری‌های سالم واژن کمک می‌کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر به صورت مداوم بوی بد واژن را حس می‌کنید و با بهبود بهداشت واژن نیز تغییری حاصل نشده است، باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا