دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

دلایل برخی از ترشحات غیرطبیعی واژن بعد از رابطه جنسی

سیستم تناسلی همگی خانم ها بعد از دوران بلوغ ترشحات طبیعی دارد. وظیفه این ترشحات جلوگیری از خشکی واژن، تمیز کردن و جلوگیری از عفونتها می باشد. به همین دلیل ترشحات واژن بعد از رابطه جنسی افزایش می یابند تا اگر آلودگی حین رابطه ایجاد شده است، آن را از بدن خارج کنند. اما توجه به این نکته ضروری است که پس از رابطه جنسی، ترشحات طبیعی شفاف هستند. لازم به ذکر است چنانچه ترشحات واژن تغییر رنگ داد این امر طبیعی نیست و باید جهت بررسی علت این تغییر رنگ به متخصص زنان مراجعه کرد. چندین احتمال برای این تغییر رنگ وجود دارد. ما در این مقاله به رنگهایی از ترشحات واژینال می پردازیم که احتمالا با خود لکه های خونی همراه داشته باشند. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

فهرست
 

 •  به چه دلیل در برخی از بانوان ترشحات خونی بعد از رابطه جنسی دیده می شود؟
 •  به چه دلیل در برخی از بانوان ترشحات صورتی بعد از رابطه جنسی دیده می شود؟
 • به چه دلیل در برخی از بانوان ترشحات قهوه ای بعد از رابطه جنسی دیده می شود؟
 • نکته نهایی در مورد ترشحات همراه با خون بعد از رابطه جنسی

 

به چه دلیل در برخی از بانوان ترشحات خونی بعد از رابطه جنسی دیده می شود؟

خونریزی پس از رابطه جنسی ممکن است در تمام سنین رخ دهد. منشاء خونریزی می تواند متفاوت باشد. منشاء خونریزی در زنان جوان تر معمولا دهانه رحم است، اما در زنانی که در سن یائسگی هستند، منشاء خونریزی می‌تواند دهانه رحم، رحم، لابیاها و مجرای ادراری باشد. در زیر، فهرستی از دلایل شایع خونریزی پس از نزدیکی را بخوانید:

بیماری التهاب لگن و عفونت منتقله از رابطه جنسی: عفونت هایی مانند بیماری التهابی لگن (PID)، بیماری های منتقل شونده از راه جنسی(STDs)، التهاب دهانه رحم و التهاب مهبل می توانند باعث التهاب بافت های واژن و خونریزی شوند.

آتروفی واژن: سندروم دستگاه ادراری - تناسلی یائسگی (GSM) که آتروفی واژن نیز نامیده می شود، یک پدیده شایع در زنان در زمان یائسگی است. در اثر کاهش استروژن در این زمان، مایع روان کننده کمتری در واژن تولید می شود.  واژن در این زمان، خشک و ملتهب است و خاصیت ارتجاعی کمتری دارد. بافت واژن کوچک و ضعیف تر می شود که می تواند باعث خونریزی، ناراحتی و درد در طول رابطه جنسی شود.

عدم ترشح کافی غدد روان کننده:  در موارد زیر امکان دارد غددی که مسئول ایجاد ترشح در زنان می باشد ترشحات کافی برای برقراری رابطه جنسی تولید نکند.

 • رابطه جنسی در دوران شیر دهی
 • عدم تحریک مورد نیاز قبل از برقراری رابطه جنسی

خشکی واژن:  عوامل متنوع و زیادی باعث خشکی واژن و خونریزی زیاد پس از رابطه جنسی می شوند. شایع ترین آنها عبارتند از:
-
جراحی خارج کردن تخمدان
- داروها (داروهای ضد افسردگی، داروهای آسم، داروهای ضد استروژن)
- پرتودرمانی و شیمی درمانی
- مواد شیمیایی (محصولات بهداشتی، مواد شوینده)
- سندرم شوگرن (بیماری سیستم ایمنی بدن که عملکرد طبیعی غدد اشکی و بزاقی را ضعیف می کند.)

پولیپ ها:  پولیپ ها، رشد غیرطبیعی توده‌های خوش خیم و غیر سرطانی در بدن هستند. اگر این توده ها بر روی دهانه رحم یا رحم رشد کنند، تغییر مکان آنها می تواند بافت سالم را تحریک کند و باعث خونریزی هنگام رابطه جنسی شود.

• زخم دهانه رحم:  اگر در دوران شیردهی یا یائسگی دچار خشکی واژن شده باشید، رابطه جنسی خشن می تواند باعث ایجاد خراش یا بریدگی های کوچک در ناحیه واژن و خونریزی هنگام مقاربت شود. که در این حالت

• سرطان ها:  خونریزی واژینالی نامنظم در اکثر مواقع، علامت شایع سرطان واژن و دهانه رحم است. در حقیقت، حدود ۱۱ درصد از زنان مبتلا به سرطان دهانه رحم، پس از آمیزش، شاهد خونریزی شدید به عنوان اولین نشانه این بیماری هستند.

با توجه به علل خونریزی پس از رابطه جنسی، راه های زیادی برای جلوگیری از آن وجود دارد. استفاده از لیزر  برای درمان بافت مخاطی واژن یکی از بهترین و موثرترین روشهای درمان خشکی و آتروفی واژن است. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، مقاله جوانسازی واژن با لیزر را مطالعه بفرمایید.
اگر خونریزی پس از مقاربت به مسائل پزشکی مربوط باشد، باید با متخصص زنان در مورد بهترین گزینه های خود صحبت کنید. سعی کنید به موقع با مشکل مقابله کنید تا از مشکلات بعدی مانند کم خونی (و سپس ضعف، خستگی، سرگیجه، رنگ پریدگی غیرطبیعی پوست و سردرد) و عفونت مجاری ادراری، جلوگیری شود

ترشحات صورتی بعد از رابطه جنسی

ترشحات صورتی پس از رابطه جنسی به دلایل مختلفی ایجاد می شود که در بیشتر موارد، دلیلی برای نگرانی نیست. این نوع ترشحات در اغلب موارد، واکنشب به کاهش خفیف میزان خون است. این ترشحات معمولا به دلیل آسیب دیواره واژن ، و اختلالات مختلف در دوران بارداری ایجاد می شود.
در طی رابطه جنسی، مقدار اندکی از خون با مخاط دهانه رحم مخلوط شده و رنگ آن به صورتی کم رنگ تغییر می کند. علتهای مختلفی برای ترشحات صورتی بعد از رابطه وجود دارد:

یائسگی:  پوشش داخلی مخاط واژینالی در طی یائسگی، خشک و نازک تر می شود. این امر باعث می شود که دیواره واژن در معرض آسیب قرار گیرد. علاوه بر این، تولید مواد روان کننده در واژن با افزایش سن کمتر می شود و مقاربت، مخصوصا اگر خشن باشد، اغلب باعث بروز پارگی های خفیف و خونریزی ملایم می شود. در این موارد می توانید از درمانهای مبتنی بر لیزر برای درمان خشکی واژن در یائسگی بهره ببرید.

تروما:  مهم نیست که چند ساله هستید، در هر سنی رابطه جنسی خشن یا تجاوز باعث آسیب دیواره واژن می شود. در این حالت، ترشحات صورتی با درد، احساس ناراحتی در ناحیه تناسلی، خارش و اختلالات احتمالی در عملکرد مجاری ادرار همراه است.

قاعدگی:  معمولا ترشحات در شروع یا پایان دوره عادت ماهانه، صورتی رنگ هستند. در این حالت، ممکن است مقداری مایع صورتی رنگ پس از رابطه جنسی خارج شود.

بارداری:  اگر باردار هستید، ممکن است پس از رابطه جنسی خونریزی خفیفی داشته باشید زیرا نمی شود جلوی ایجاد خراش های کوچکی در ناحیه نرم و حساس دهانه رحم را گرفت. با این وجود، اگر در طی بارداری خونریزی داشتید، باید بسیار مراقب باشید و به متخصص زنان مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که خونریزی غیرطبیعی در دوران بارداری ممکن است برای مادر و نوزاد خطرناک باشد و به هیچ وجه آن را پریود و طبیعی به حساب نیاورید.

علائم آسیب شناسی انکولوژیک:  برخی از شرایط پیش سرطانی( دیسپلازی دهانه رحم)، سرطان های رحم، دهانه رحم و مخاط رحم وجود دارد که می توانند پس از رابطه جنسی، باعث ایجاد ترشحات صورتی رنگ شوند. همچنین پولیپ های دهانه رحم می توانند باعث پارگی شدید عروق خونی شوند. باید به گرفتگی های شکمی، بی اختیاری ادراری، ترشحات آبکی و درد هنگام مقاربت توجه کنید.

 

 

موقعیت های نگران کننده در مورد ترشحات صورتی

 • خونریزی صورتی که بیشتر از سه روز طول می کشد
 • لکه بینی نامنظم بین پریود که طی دو تا چهار چرخه قاعدگی اتفاق می افتد.
 • خونریزی شدید بعد از رابطه جنسی
 • دوره های پریودی سنگین، درد شکمی، درد لگن، بوی نامطبوع واژن، درد هنگام دفع ادرار یا مقاربت
 • خونریزی واژینال یا لکه بینی بعد از یائسگی
 • خونریزی صورتی که بیشتر از سه روز طول می کشد.
 • لکه بینی نامنظم بین پریود که طی دو تا چهار چرخه قاعدگی اتفاق می افتد
 • خونریزی شدید بعد از رابطه جنسی
 •  دوره های پریودی سنگین، درد شکمی، درد لگن، بوی نامطبوع واژن، درد هنگام دفع ادرار یا مقاربت
 • خونریزی واژینال یا لکه بینی بعد از یائسگی

به چه دلیل در برخی از بانوان ترشحات قهوه ای بعد از رابطه جنسی دیده می شود؟

ترشحات قهوه ای پس از رابطه جنسی ممکن است کاملا بی خطر باشند. شایع ترین دلایل این ترشحات به شرح زیر است:

سلول های مخاط رحم: گاهی اوقات ممکن است واژن، برخی از خون های قدیمی مربوط به دوره های پریودی قبلی را به صورت ترشحات قهوه ای رنگ از بدن دفع کند. این اتفاق ممکن است در هر زمانی بیفتد، صرف نظر از این رابطه جنسی داشته اید یا خیر. این امر نگران کننده نیست، مگر این که در عرض یک ساعت، نوار بهداشتی شما پر شود. در این وضعیت، باید به پزشک مراجعه کنید.

تخمک گذاری: هرچند وقت یکبار، سلول های رحم قبل از تخمک گذاری (در بین چرخه قاعدگی) از بافت اطراف جدا می شوند. در صورت داشتن رابطه جنسی در روز تخمک گذاری، رنگ این ترشحات تیره تر از حد معمول خواهد بود.

لانه‌گزینی: وقوع خونریزی لاله گزینی پس از رابطه، اصلا عجیب نیست. در واقع این خونریزی، ترشحات قهوه ای رنگی است که اگر در روز چسبیدن جنین به دیواره رحم، رابطه جنسی داشته باشید، اتفاق می افتد. دلیل این ترشحات این است که خون موجود در رگ های کوچک در دهانه رحم جمع شده و به خاطر انقباضات رحم در طی مقاربت از بدن دفع می شود.

استرس: می دانید که هورمون های استرس به طور قابل توجهی بر فشار خون و چرخه قاعدگی شما اثر می گذارد، در نتیجه، این وضعیت باعث خونریزی می شود و خون انباشته شده، خشک شده و در واژن شما باقی می ماند. پس از انقباض واژن در طی مقاربت، خون قدیمی از واژن به صورت ترشحات قهوه ای خارج می شود.

پیشگیری از بارداری: مصرف منظم قرص های کنترل بارداری یکی از علت های اصلی ترشحات قهوه ای بعد از مقاربت هستند. این قرص ها باعث می شوند که پوشش رحم نازک شده و دفع شود. این ترشحات ممکن است در صورت استفاده از روش های پیشگیری از بارداری اضطراری یا وسایل داخل رحمی نیز اتفاق بیفتد.

 

علائم نگران کننده در مورد ترشحات قهوه ای رنگ

اگر ترشحات قهوه ای در موارد زیر اتفاق بیفتد باید حتما توسط پزشک بررسی شوند:
در طی یائسگی ترشح قهوه ای داشته باشید.
ترشحات قهوه ای همراه با تکرر ادرار، خارش واژن، سوزش، بوی ناخوشایند از واژن، خشکی واژن، درد هنگام مقاربت و کهیر باید توسط پزشک بررسی شوند

نکته نهایی در مورد ترشحات همراه با خون بعد از رابطه جنسی

همانطور که در این مقاله خواندید، دلایل متفاوتی برای ترشحات خونی بعد از رابطه جنسی وجود دارد. اگر ترشحات خونی و یا صورتی و قهوه ای رنک برای شما زیاد اتفاق می افتد حتما برای بررسی به متخصص مراجعه کنید. البته توجه کنید که لکه بینی در طی بارداری بسیار حائز اهمیت است و اصلا نباید منتظر تکرار آن باشید و در اسرع وقت با متخصص خود تماس بگیرید.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا