دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

آنومالی اسکن یا سونوگرافی ناهنجاری جنین

سه ماهه دوم بارداری از هفته 13 بارداری آغاز می شود و تا هفته 28 ادامه می یابد. سونوگرافی آنومالی بین هفته های 18 تا 20 بارداری انجام می شود. اسکن آنومالی یا اسکن سه ماهه دوم بارداری محل قرار گرفتن جنین، شکل و اندازه صورت و دست ها را نشان می دهد و شما می توانید جنین تان را بر روی مانیتور به خوبی مشاهده نمایید. این نوع سونوگرافی تشخیص ناهنجاری های جنین را در هفته های مذکور نشان می دهد و روش انجام آن چندان تفاوتی با سونوگرافی معمولی دوبعدی که پیش از این انجام داده بودید ندارد.

آنومالی اسکن چگونه انجام می‌شود؟

 این سونوگرافی توسط فرد کارآزموده در اتاق کم نور انجام‌ می‌‌شود تا بتوان تصاویر خوبی از جنین داشت.

برای انجام آن باید روی تخت دراز بکشید و شکم را نمایان کنید. فرد کارآزموده ژلی را روی شکم می‌زند وبه کمک کشیدن دستگاه روی شکم تصویری سیاه و سفید از جنین روی صفحه مانیتور می‌افتد. گاهی نیاز به اعمال فشار جزئی است. سونوگرافیست باید دوربین را در موقعیتی نگه دارد که نمایش خوبی از جنین بدهد. پس از اتمام سونوگرافی می‌توانید از پزشک بخواهید‌، در مورد تصاویر با شما صحبت کند. انجام این سونوگرافی تقریبا 30 دقیقه طول می‌کشد. اگر جنین در وضعیت نامناسبی باشد یا حرکت زیادی داشته باشد یا مادر باردار دچار اضافه وزن بالا و چاقی باشد، انجام سونوگرافی دشوار است و زمان بیشتری خواهد برد. گاهی پزشک از شما می‌خواهد با مثانه پر برای سونوگرافی مراجعه کنید‌. به همین دلیل بعد از مراجعه در این رابطه حتما سئوال کنید.

آیا انجام سونوگرافی انومالی اسکن برای مادر باردار یا جنین مضر است؟

انجام سونوگرافی خطری برای سلامت مادر و جنین ندارد. سونوگرافی‌های لازم گاه اطلاعاتی در رابطه با سلامت جنین به پزشک می‌دهند که پس از آن باید تصمیم‌های مهمی گرفت. به عنوان مثال‌، ممکن است پس از سونوگرافی، انجام آزمایشات دیگری به مادر باردار پیشنهاد شود که خطر سقط جنین را بالا می‌برد و انجام آن بنا به تصمیم مارد باردار است.

نتیجه سونوگرافی چه موقع اعلام می‌شود؟

جواب سونوگرافی همان موقع به شما داده خواهد شد.

تفسیر سونو آنومالی چگونه انجام می شود؟

در اکثر سونوگرافی‌ها مشخص می‌شود که جنین در حال رشد طبیعی است اما اگر ناهنجاری خاصی در سونوگرافی مشخص شود پزشک باید آن را بررسی کند. این موضوع را در نظر داشته باشید که تمامی ناهنجاری‌ها در سونوگرافی تشخیص داده نمی‌شوند.

حال که می دانید آنومالی اسکن چگونه انجام میشود، لازم به ذکر است اگر ناهنجاری خاصی در سونوگرافی دیده شود ممکن است پزشک انجام سونوی دیگری را صلاح بداند تا ناهنجاری دقیق‌تر بررسی شود. پس از سونوگرافی ممکن است انجام آزمایشات دیگری تجویز شود که انتخاب انجام دادن یا ندادن آن بر عهده مادر باردار است. می‌توان برای اطمینان به متخصص دیگری مراجعه کرد و نظر وی را جویا شد.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا