دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

هورمون درمانی در یائسگی با قرص HT

هورمون درمانی که به صورت های مختلف می تواند انجام بگیرد، برای کاهش علائم یائسگی مانند گرگرفتگی بسیار کارآمد است. اصلی ترین و بیشترین روش هورمون درمانی در یائسگی، مصرف قرص های اچ تی است. هورمون درمانی (HT) تلفیقی از هورمون های استروژن و پروژسترون است.

فقط مصرف قرص راه هورمون درمانی نیست

در طول چرخه ی قاعدگی، استروژن لایه ی داخلی رحم را می سازد و اگر فرد باردار نشود، پروژسترون آن را فرو می ریزد و فرد مجددا در ماه بعد خونریزی را تجربه می کند.

اگر شما پس از یائسگی استروژن مصرف می کنید، نیاز است که از پروژسترون نیز استفاده شود. در غیر این صورت احتمال ابتلای فرد به سرطان رحم افزایش می یابد.

زنانی که سابقه ابتلا به سرطان سینه، سرطان رحم و اندومتریوز را دارند، باید تحت نظر پزشک قرار بگیرند تا نوع هورمون استروژن مصرفی برای آن ها تعیین شود.

اما مشکل این جاست که ممکن است مصرف پروژسترون مصنوعی در قرص هایی تحت عنوان اچ تی، خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان مسن را افزایش می دهد. به همین دلیل امروزه پزشکان به سمت مصرف پروژسترون به همراه آی یو دی گرایش پیدا کرده اند. در این حالت پروژسترون دقیقا در رحم قرار می گیرد تا کمتر به بخش های دیگر بدن آسیب برساند. همچنین به همراه این دو استروژن نیز استفاده می شود که مانع خونریزی شود.

اما این روش هنوز مورد تأیید نهایی قرار نگرفته است. از طرف دیگر پزشکان ترجیح می دهند برای جلوگیری از لخته شدن خون، از استروژن خوراکی برای درمان استفاده نشود تا با پردازشی که در کبد بر روی آن انجام می گیرد خون را دچار چسبندگی نکند و این به نوبه ی خود مانع سکته ی مغزی در زنان می شود.

بنابراین شناخته ترین خطری که قرص های اچ تی برای زنان دارند همین خطر لخته شدن خون است. امروزه از پک IUD-استروژن-پروژسترون، ژل حاوی استروژن و یا اسپری حاوی آن استفاده می کنند تا این ماده بدون دخالت کبد، از راه پوست داخل خون شده و به رحم برود.

زنانی که گرگرفتگی ندارند ممکن است تنها به استروژن موضعی نیاز داشته باشند، به این صورت که از آن در محل واژن به صورت قرص و یا یک کرم استفاده می کنند. استروژن موضعی موجب کاهش خشکی و ناراحتی واژن می شود و از آن جا که وارد جریان خون نمی شود، موجب بیماری های سینه و رحم نخواهد شد.

زنانی که سابقه ابتلا به سرطان سینه، سرطان رحم و اندومتریوز را دارند، باید تحت نظر یک انکولوژیست قرار بگیرند تا نوع هورمون استروژن مصرفی برای آن ها تعیین شود.

اخبار شکست های گذشته، اغراق آمیز است

در دهه های گذشته خبرهای زیادی از شکست هورمون درمانی منتشر می شد و گفته می شد قرص های اچ تی خطر ابتلای زنان به سکته ی مغزی، حمله قلبی و سرطان سینه را تا حد زیادی افزایش می دهد.

اما کارشناسان امروزه این نتایج را اغراق آمیز می دانند، زیرا این احتمال ها بستگی به سن زنان یائسه دارد، برای مثال زنان پنجاه ساله بسیار کمتر از زنان شصت ساله در معرض عوارض قرص های اچ تی هستند.

هورمون درمانی را در زمان مناسب آغاز کنید

اگر مصرف قرص های اچ تی را برای مدت طولانی به تعویق بیاندازید، بیش از دیگران در معرض مشکلات مربوط به افزایش سن مانند چاقی شکم و انسداد رگ ها قرار می گیرید؛ برای مثال اگر از زمان آخرین پریودتان حدود ده سال گذشته است، استفاده از قرص های HT توصیه نمی شود، اما اگر این زمان حدود پنج سال باشد، اچ تی یک روش ایده ال برای شماست.

دلیل این موضوع این است که اگر برای مثال زنی که در 50 سالگی یائسه شده است، در سن 60 سالگی شروع به درمان از راه اچ تی کند، خطر ابتلا به سرطان سینه و مشکلات دیگر در او بیشتر است.

نکات مثبت و منفی را در نظر بگیرید

خانم هایی که از هورمون درمانی به علت افزایش خطر سرطان سینه و غیره ترس دارند، در صورتی که علائم یائسگی در آنها بسیار شدید است و بسیار آزرده می شوند، می توانند این ریسک کم را بپذیرند و خود را از این شرایط رها کنند، اما آن هایی که یائسگی با علائم خاصی در بدن شان همراه نیست، شاید بهتر باشد این ریسک را نکنند.

 

برچسب ها یائسگی
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا