دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

کیست کورپوس لوتئوم یا کیست جسم زرد در بارداری

کیست کورپوس لوتئوم یا کیست جسم زرد در بارداری با درد و ناراحتی همراه است. با علت، علائم و راه‌های درمان کیست کورپوس لوتئوم آشنا شوید

هرماه، یک دسته از سلول‌ها که به آنها کورپوس لوتئوم گفته می‌شود در درون رحم شکل گرفته و سپس متلاشی می‌گردد. اگر در پروسه‌ی متلاشی شدن مشکل پیش بیاید، این دسته سلول بدل به یک کیست می‌گردد. در مواردی این کیست منجر به ایجاد درد یا ناراحتی در کناره شکم شده گاهی با خونریزی همراه است. در بیشتر موارد خانم‌ها از وجود این کیست در بدن خود بی‌خبر هستند تا زمانی که بوسیله‌ی تصویر سونوگرافی مشخص می‌شوند. در اکثر موارد این مشکل در سه ماهه‌ی دوم بارداری برطرف می‌گردد.

 

جسم زرد چیست؟

 بعد از تخمک‌گذاری، تخمک تخمدان را ترک می‌کند. به ناحیه‌ای از تخمدان که تخمک از آن آزاد می‌شود جسم زرد گفته می‌شود؛ وظیفه‌ی جسم زرد تولید هورمون پروژسترون است که در آماده کردن اندومتر (پوشش درونی رحم) برای لانه گزینی تخمک بارور شده نقش بسزایی ایفا می‌کند. حال اگر شما در دوران بارداری هستید به آن جسم زرد بارداری گویند.

drnematolahi

کیست جسم زرد که جزو کیست‌های فانکشنال به حساب می‌آید، اندازه بزرگ‌تری نسبت به سایر کیست‌ها در رحم دارد و گاه به سه تا ده سانتی‌متر نیز می‌رسد. یکی از علائم کیست جسم زرد در بارداری خونریزی است که این خونریزی، به جمع شدن لخته منجر می‌شود. باقی ماندن طولانی لخته، گاه نیاز به لاپاراسکوپی را ضروری می‌کند. بیمارانی که هپارین یا وارفارین مصرف می‌کنند و مشکلات انعقادی دارند، بیشتر ممکن است دچار پارگی و خونریزی ناشی از آن شوند.

 

درمان کیست جسم زرد

درصورتی که کیست کورپوس لوتئوم به اندازه سه الی چهار سانتی‌متر باشد، نیاز به عمل جراحی نیست. این سایز از کیست با درد مختصری همراه می‌باشد که با استراحت و استفاده از مسکن هیوسین برطرف می‌گردد؛ در غیر این صورت و چنانچه کیست جسم زرد در بارداری، در سه ماهه دوم بارداری به سایز 8 تا10 سانتی‌متر برسد و کیست به دور پایه خود بپیچد و با درد شدید همراه باشد، با توجه به وجود خطر سقط جنین، بیمار نیاز به عمل جراحی دارد.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا