دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی یک معاینه بینایی اختصاصی واژن، سرویکس و گاهی اوقات لب های خارجی و نواحی ولو می باشد. این تست وقتی انجام میشود که پاپ اسمیر تغییرات سلولی غیر طبیعی را نشان دهد و نیاز دارد تا از داخل کولپوسکوپ که روی یک میله قرار گرفته است، پزشک مشاهده فرماید.

کولپوسکوپ به متخصص زنان کمک می کند تا با آن مشکلاتی را که اغلب خیلی کوچک و ریزند که روی سرویکس و واژن هستند را چک کند که ممکن است با معاینه منظم و مرتب دیده نشوند.

اگر چیزی غیر طبیعی (آنومالی) دیده شود نمونه برداری کوچک بافتی که بیوپسی نامیده می شود معمولا انجام می گیرد . بیوپسی اطلاعات مهمی به پزشک می دهد تا اگر درمانی لازم هست ، تصمیم گیری کند. بیوپسی ها ممکن است باعث کرامپ یا گرفتگی خفیف شوند.

تست کولپوسکوپی طی ۲۰-۱۰ دقیقه انجام می گیرد.

 کولپوسکوپی-سایت خانم دکتر فاطمه نعمت اللهی

چه کسانی به کولپوسکوپی نیاز دارند:

اغلب برای زنانی که یک پاپ اسمیر غیر طبیعی داشته اند ، توصیه می شود . یک پاپ اسمیر غیر طبیعی شاید یک علامت پیش سرطانی باشد که با این کار به طور موفقیت آمیزی قبل از اینکه به کانسر تغییر یابد، درمان شود. گهگاهی، شاید یک بیمار بخاطر ظاهر غیر طبیعی سرویکس شان ارجاع شوند برای کولپوسکوپی ، که طی معاینات لگن متوجه شده اند. برای کولپوسکوپی ارجاع شوند.

 کولپوسکوپی چطور انجام می شود:

کولپوسکوپی شامل یک وسیله ای است که شبیه یک جفت دوربین دو چشمی است که روی میله ای قرار گرفته و از طریق آن داخل را نگاه می کنیم. یک اسپکلوم در واژن قرار داده می شود تا دیواره های واژن را باز نگه دارد تا تست پاپ اسمیر اگر لازم است، انجام شود و این اسپکلوم تا زمانی که تست و معاینه به پایان برسد، در محل باقی می ماند.

کولپوسکوپ چند اینچ در مقابل واژن را قرار داده می شود ولی قابل تماس نیست باعث هیچ نوع ناراحتی نمی شود در این موقع ممکن است گرفتن پاپ اسمیر تکرار شود به همان روشی که طی تست سالیانه انجام می گیرد

پزشک ممکن است سرکه با محلول ید بصورت مستقیم به داخل واژن و سرویکس بریزد تا همه نواحی که آنومالی دارند را شناسایی کنند. احساس سوزن سوزن شدن و سوختگی خفیف ممکن است وجود داشته باشد اگر چه اغلب بیماران ، این را تجربه نمی کنند.

پزشک کولپوسکوپ را تنظیم کند تا با تغییر بزرگ نمایی به تغییر رنگ فیلتر ها تا شناسایی نواحی مشکوک کمک کند.

گاهی اوقات فوتوگراف های سرویکس ، واژن و ولو در طی اینکه تست انجام می شود، گرفته شوند که قسمتی از گزارش پزشکی تان می شود

بیماریهای سرویکال ممکن است به سمت لایه های رحم یا به داخل سوراخ رحمی که کانال اندوسرویکال نامیده میشود، توسعه و گسترش یابد. نمونه گیری کانال اندوسرویکال باعث کرامپ می شود و یا به ندرت سردرد خفیف می دهد

اگر نواحی غیر طبیعی در سرویکس دیده شود برای تشخیص درست نیاز به بیوپسی دارند. بیوپسی تکه های خیلی ریزی از بافت دارای نواحی غیر طبیعی را می گیرد. اگر بیش از یک ناحیه غیر طبیعی باشد، چندین بیوپسی مختلف انجام می شود

هر نوع خونریزی از مکان های بیوپسی بوسیله نیترات نقره یا ترکیبات حاوی آهن که محلول  Monsel می باشد هموستاز می شود.

 چه چیزی بعد از انجام بیوپسی انتظار می رود:

ممکن است بیماران به دنبال یک کولپوسکوپی همراه یا بیوپسی ها ترشحات قهوه ای رنگ شبیه دانه قهوه برای سه تا پنج روز داشته باشند. که ممکن است نیاز به مینی ید باشد.

اگر بیوپسی انجام گرفته باشد شاید محدودیتی برای فعالیت های خاصی وجود داشته باشد تا وقتی که لکه بینی قطع شوند که اینها شامل :

  • فعالیت جنسی (انترکورس واژینال )
  • جاگذاری تامپون به داخل واژن
  • استراحت لگنی باعث بهبودی سرویکس می شود

 

در موارد ذیل به پزشک اطلاع دهید: 

  • تب
  • خون روشن، خونریزی سنگینی که بیشتر از یک دوره پریود باشد
  • کرامپ یا دردهایی که با داروهایی مثل ایبوبروفن بهبود نمی یابند

درمان بعد از کولپوسکوپی:

درمان به دنبال کولپوسکوپی به درجه یافته های گزارش شده در بیوپسی بستگی دارد. برای آنومالی های با grade پائین درمانی لازم نیست و تنها با یک پاپ تست اگر لازم است می توانند پیگیری شوند.
موارد دیگری که به درمان نیاز دارند ( بر اساس نتایج ) شامل: تخریب سلول های سطحی سرویکس با لیزر یاکرایو تراپی می باشند

دیگر موارد شامل بیوپسی بزرگتر سرویکس است که یک لوپ یا (Loop electro LEEP excision procedure) نامیده می شود که در مطب قابل انجام است

گهگاهی یک کونیزاسیون جراحی در اتاق عمل لازم است. اگر ضروری و نیاز باشد پزشک در مورد این درمان ها با بیمار صحبت می کند

Sampling از کانال زایمان مثل ECC (کورتاژ اندوسرویکال ) در خانم حامله نباید انجام شود. اغلب تکرار تست بعد از حاملگی انجام می شود تا اگر درمانی لازم است تصمیم گیری شوند

آیا کولپوسکوپی برای خانم های حامله بی ضرر و safe است یا نه ؟

هر پاپ اسمیرغیر طبیعی در حاملگی همانند یک خانم غیر حامله به معاینات بیشتری نیاز دارد. کولپوسکوپی کاملا بی ضرر است و بیوپسی در خانم حامله ای که نواحی مشکوک شناسایی شده ، دارد انجام می شود.

Sampling از کانال زایمان مثل ECC (کورتاژ اندوسرویکال ) در خانم حامله نباید انجام شود. اغلب تکرار تست بعد از حاملگی انجام می شود تا اگر درمانی لازم است تصمیم گیری شوند

 

کولپوسکوپی چه ریسک های دارد؟

هیچ ریسک جدی در کولپوسکوپی که بصورت روتین در کلینیک انجام می شود، وجود ندارد. بیشترین عوارض جانبی احتمالی ناراحتی ناشی از محلول هایی هست که استفاده می شوند و کرامپ  و pinching (نیشگون گرفتن ) ناشی از کورتاژ اندو سرویکال( ECC)  یا بیوپسی هست که شاید باعث مقدار کمی لکه بینی برای چند روز شود ولی خونریزی سنگین نادر است. پزشک می تواند محلول Monsel یا نیترات نقره را برای توقف هر نوع خونریزی بکار برد

 

آیا چیزهایی وجود دارد که باید یا نباید قبل از کولپوسکوپی انجام شود ؟

اگر تست پاپ غیر طبیعی بوسیله پزشک دیگری انجام شده ، بهتر است یک کپی از گزارش آنرا به همراه داشته باشد. تحمل کولپوسکوپی به هیچ نوع آمادگی خاصی نیاز ندارد. ممکن است توصیه شود که قبل از کولپوسکوپی ایبوبروفن یا استامینوفن مصرف کنند تا میزان کرامپ کاهش یابد.

توصیه می شود که از وارد کردن هر چیزی به واژن برای دو روز قبل از این مراحل دوری کنند مثل:

  • فعالیت جنسی
  • داروهای اینتراواژینال
  • تامپون

تا از پنهان ماندن سلول های غیر طبیعی جلوگیری شود

سعی کند از کولپوسکپی طی پریود پرهیز شود اما اگر خونریزی کم است تست می تواند قابل اطمینان باشد

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا