دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

علائم و نشانه‌های زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی چیزی حدود 100 نوع مختلف دارد که با توجه به ویروسی که فرد را درگیر نموده است، می‌تواند در ظاهرهای مختلفی بروز کند. برای آن که با این نشانه‌ها و علائم آشنا شوید می‌توانید به مطالعه ادامه این مقاله بپردازید.

 

علائم زگیل تناسلی در زنان

بیشتر افراد اینگونه تصور می کنند که زگیل تناسلی دارای ظاهری گوشتی مانند و یا تکه‌های رنگی بر روی پوست هستند. اما باید این نکته را اذعان نمود که ممکن است زگیل‌های تناسلی از ظاهری تک جوش مانند و زیر تعداد زیادی جوش همانند گل کلم نیز بروز کند.

 

همچنین ممکن است زنانی که به زگیل تناسلی مبتلا هستند، هیچ گونه علائمی نداشته باشند.

 

 

افرادی که دارای زگیل تناسلی هستند نیز دارای علائمی هستند که در صورت مشاهده این علائم حتما به متخصص زنان مراجعه شود. برخی از این علائم عبارتند از :

 

  *  خارش‌های بدون علت به دنبال آن قرمزی و تورم

 *   سوزش‌های غیر عادی در ناحیه واژینال

 

تفاوت های ظاهری در زگیل های تناسلی

 

زگیل های تناسلی از اندازه تا ظاهر متفاوت بوده و همچنین ممکن است فرد همزمان به یک الی چند نوع از این نوع زگیل‌های تناسلی مبتلا شده باشد.

 

زگیل‌های تناسلی ممکن است بر هر قسمت از بدن که در حین رابطه جنسی در معرض این رابطه باشد، همانند مهبل دهانه رحم، کشاله ران در زنان، آلت تناسلی، اسکروتوم.

 

زنانی که به زگیل تناسلی در داخل مهبل مبتلا هستند، ممکن است علائمی همانند خونریزی‌هایی در هنگام نزدیکی داشته باشند که کاملا غیر منطقی است و این خونریزی‌ها عوارض غیر طبیعی واژن در زگیل تناسلی است. از جمله موارد نادر در ابتلا به زگیل تناسلی، ممکن است مجرای ادراری مسدود شود و خونریزی ایجاد شود.

 

 

چگونه زگیل تناسلی چگونه در خانم ها ایجاد می‌شود؟

 

همانطور که گفته شد زگیل‌های تناسلی بیش از 100 نوع و یا تیپ دارد که و پاپیلومایویروس‌های انسانی (HPV) نام دارد. که این عامل آلودگی و ایجاد زگیل تناسلی، بیش از 40 نوع از این زگیل های تناسلی می تواند دستگاه تناسلی و بخش انقباضی را در بدن زنان آلوده می کند.

 

همچنین HPV می‌تواند باعث بروز ضایعاتی به نام condylomata acuminate شود که همان زگیل‌های تناسلی است که فرد با آن رو به رو است.

 

گروهی از HPV  ها که در زنان بروز می کند، صرفا برای روی دستگاه آنژینال تاثیر گذاشته و تغییراتی را در رحم و دهانه رحم ایجاد می‌نماید. این تغییرات باعث بروز سرطان در این دو ناحیه شود و این نوع از عفونت باعث ایجاد سرطان های دیگر نیز شود.

 

انواع HPV

 

زگیل‌های تناسلی انواع مختلفی دارد که بیشترین این نوع از زگیل های تناسلی سبب می‌شوند تا زنان به سرطان دهانه رحم مبتلا شوند. از دیگر سرطان هایی که خانم ها به آن ها ممکن است مبتلا شوند، از جمله این سرطان ها، سرطان های مقعد، سرطان واژن و آلت تناسلی است. برخی از این سرطان ها در آقایان نیز ممکن است بروز کند.

 

نحوه ابتلا به زگیل تناسلی به چه صورت است؟

 

ابتلا به هر نوع از زگیل تناسلی صرفا از طریق رابطه جنسی اتفاق می‌افتد.

شایع ترین انواع HPV

 

شایع ترین انواع HPV که امروزه شناسایی شده اند و افراد تحت درمان هستند، عباتند از :

 

  •     HPV- 6، 11 ، 16
  •     HPV- 11
  •     HPV – 18

 

این نوع از HPV ها باعث ایجاد عفونت در ناحیه تناسلی زنان می‌شوند.

 

در بین انواع HPV-6 و HPV-11 به صورت ضایعات خوش خیم و مانند زگیل نمایان می‌شود. که البته این دو نوع از HPV ها کمتر شناخته شده‌اند.

 

HPV- 16 و HPV-18 جزو زگیل‌های تناسلی هستند که بیشتر در افرادی که به سرطان‌های سرویکس و آنژینال مبتلا هستند، مشخص می‌شود. همچنین افرادی که به دیسپلازی شدید دهانه رحم مبتلا هستند، نیز به زگیل تناسلی مبتلا شده اند.

 

انواع دیگر زگیل های تناسلی صرفا پوست را درگیر کرده و آلوده می کند و باعث ایجاد زگیل های معمولی در سطح پوست می‌شود و با درمان های معمولی قابل درمان است. این نوع از زگیل های تناسلی شامل HPV-5  و HPV-8 است. که در صورت عدم درمان ممکن است باعث ایجاد سرطان‌های پوستی نیز شود.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا