دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

احتمال بارداری قبل و بعد از تخمک گذاری

احتمال بارداری بعد از تخمک گذاری اندک است. زمانی که یک روز از تخمک گذاری می‌گذرد این احتمال به 0 تا 11 درصد می‌رسد. اما این بدان معنی نیست که دست از رابطه به قصد بارداری بردارید. این امکان وجود دارد که در تشخیص روز تخمک گذاری خود اشتباه کرده باشید. از سوی دیگر رابطه جنسی می‌تواند در هر حال احتمال بارداری را افزایش دهد.

احتمال بارداری قبل و بعد از تخمک گذاری

در حالت ایده ال اگر قصد بارداری دارید باید قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار کنید. بسیاری از خانم‌ها گمان می‌کنند بهترین موقع برای بارداری، نزدیکی بعد از تخمک گذاری است در حالی که این باور اشتباه است. بر اساس تحقیقاتی که در مورد مراحل مختلف چرخه قاعدگی و احتمال بارداری انجام شده است، بهترین زمان برای بارداری روز قبل و همان روز تخمک گذاری است. اما اینکه پس از تخمک گذاری این احتمال چقدر خواهد بود مشخص نیست.

بر اساس تعدادی از مطالعات انجام شده احتمال بارداری بعد از برقراری مقاربت بدون پیشگیری در روز قبل از تخمک گذاری 21 تا 35 درصد، در روز تخمک گذاری 10 تا 33 درصد، روز بعد از تخمک گذاری بین 0 تا 11 درصد و دو روز پس از تخمک گذاری بین 0 تا 9 درصد است. پس اگر قرار است در طول سیکل قاعدگی تنها یک بار نزدیکی به قصد بارداری داشته باشید بهتر است این نزدیکی قبل از تخمک گذاری باشد تا بعد از تخمک گذاری.

نحوه تشخیص زمان تخمک گذاری

اکثر روش‌های پیش بینی زمان تخمک گذاری دقیق و قابل اعتماد نیستند. از برخی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین روش‌های حدس زمان تخمک گذاری می‌توان به رسم نمودار دمای پایه بدن، تقویم تخمک گذاری، پیگیری تغییرات مخاط دهانه رحم و کیت‌های تخمک گذاری اشاره کرد.

نمودار دمای پایه بدن دقیق‌ترین روش است اما عاری از خطا نیست. بر اساس مطالعات انجام شده در این حوزه، نمودار دمای پایه تنها در 43 درصد موارد روز تخمک گذاری را به درستی تشخیص می‌دهد. به کمک آزمایش و بررسی سطح هورمون LH در خون تا 60 درصد می‌توان روز تخمک گذاری را تشخیص داد. اما در کل اگر قصد بارداری دارید رابطه جنسی خود را روی روز تخمک گذاری متمرکز نکنید و بدون توجه به آن در تمام طول چرخه قاعدگی و 3 بار در هفته رابطه برقرار کنید.

مقاربت بعد از تخمک گذاری و افزایش احتمال لانه گزینی رویان

شاید مقاربت بعد از تخمک گذاری به بارور شدن تخمک نیانجامد اما می‌تواند به لانه گزینی رویان کمک کند. تنها داشتن تخمک بارور شده به معنی بارداری نیست. در این روش چندین تخمک بارور و رویان‌های سالم به داخل رحم انتقال داده می‌شوند اما این موضوع تضمین کننده بارداری نیست.

در مطالعه‌ای کوچک اما جالب تاثیر روابط جنسی بر موفقیت بارداری پس از IVF مورد بررسی قرار گرفت. در این مطالعه گروهی از زوج‌ها در طول انتقال رویان به رحم رابطه جنسی داشتند و گروهی دیگر از برقراری رابطه خودداری کردند. میزان تخمک‌های بارور شده و کاشته شده در رحم در هر دو گروه مساوی بود. با این وجود نتایج نشان داد در هفته 6- 8 از هر 11 زوجی که پس از کاشت، رابطه جنسی برقرار کرده بودند 11 مورد بارداری را حفظ کردند در حالی که در گروه دیگر از 11 زوج تنها 7.69 درصد توانسته بودند بارداری را در این هفته‌ها حفظ کنند. این بدان معنی است که مایع منی نقش مهمی در سلامت و رشد جنین ایفا می‌کند.

چه مدت بعد از تخمک گذاری بارداری اتفاق می‌افتد؟

تخمک باید طی 12 تا 24 ساعت بعد از آزاد سازی بارور شود. در غیر این صورت دیگر زنده نخواهد ماند. اما لقاح به معنی باردار شدن نیست. تا زمانی که رویان در رحم لانه گزینی نکرده باشد بارداری رخ نمی‌دهد. لانه گزینی بین 5 تا 10 روز بعد از تخمک گذاری رخ می‌دهد و چند روز پس از آن می‌توانید جواب مثبت بارداری را از طریق آزمایش دریافت کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا