دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

پاسخ به پرسشهای شایع خانمها از زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست ؟ زگیلهای تناسلی زائده های گوشتی کوچکی هستند که ممکن است در هر قسمتی از ناحیه تناسلی زن یا مرد ظاهر شوندعامل این بیماری ویروس پاپیلومای انسـانی ( Human Papillomm Virus ) است که ازطریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی ویا پوست آلوده به ویروس و اغلب از طریق ارتباط جنسی ، منتقل می شود .

از آلوده شدن به ویروس تا ظهور علائم چقدر طول میکشد؟

از هفته ها تا ماهها وگاهی نیز سالها.حتی در بعضی از افراد ممکن است علائم اصلا ظاهر نشود و در حقیقت ناقل بدون علامت باشند. به همین علت ممکن است در ارتباط جنسی با فرد به ظاهر سالم این بیماری منتقل گردد و یکی از دلایل انتشار بیماری همین امر می‌باشد.

علائم بیماری چیست؟

زگیلهای تناسلی به صورت برجستگی‌های کوچک تا متوسط گوشتی به رنگ پوست یا کم‌رنگ تر و یا پر رنگ تر روی سطح خارجی  فرج ( ولو ) ویا دیواره های داخلی واژن ونبز ناحیه بین مقعد و واژن و روی سطح دهانه رحم ( سرویکس ) رشد  می کنند . در آقایان ، آنها ممکن است که در نوک آلت تناسلی و یا در طول بدنه آن و یا روی سطح اسکروتوم و نیز مقعد رشد کنند سطح آنها ممکن است صاف و یا کمی زبر باشد. گاهی ممکن است به هم پیوند بخورند و ضایعات بزرگ گل‌کلمی تشکیل دهند.

 

زگیل تناسلی چقدر شایع است؟

زگیل‌های ‌تناسلی از شایع‌ترین عفونت‌های آمیزشی به شمار می‌روند تخمین زده می شود که ۶۶۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به شایع‌ترین عفونت ویروسی مجاری تناسلی یعنی عفونت های HPV تناسلی هستند و متاسفانه این بیماری در ایران نیز به سرعت در حال انتشار است به صورتی که رئیس انجمن سرطان‌های زنان ایران از بروز یک بیماری ویروسی آمیزشی در شهر تهران خبر داده و گفته: این بیماری ویروسی زگیل تناسلی است که یکی از دلایل بروز آن می تواند روابط آزاد جنسی باشدگفته می شود تا  یازده درصد زنان جوان ایرانی دارای زگیل تناسلی هستند

زگیل تناسلی چقدر مسری است و احتمال انتقال آن چقدر است؟زگیل تناسلی بسیارمسری می باشد .احتمال ابتلا به زگیل تناسلی ،تنها با یک بار ارتباط جنسی با فرد دارای زگیل تناسلی ۶۰% می باشد.و معمولا در حدود ۶۵% افرادی که با فرد مبتلا به زگیل تناسلی ،ارتباط جنسی دارند در مدت ۳ ماه مبتلا خواهند شد .

آیا برای انتقال این بیماری دخول کامل واژنی ویا مقعدی لازم است؟

متاسفانه زگیل تناسلی بدون داشتن رابطه واژنی و مقعدی، حتی با تماس سطحی پوستی ناحیه تناسلی نیز میتواند منتقل گردد.

آیا تماس جنسی تنها راه انتقال زگیل تناسلی است؟

خیر.به ندرت از طریق اپیلاسیون، سونای بخار و حوله آلوده ،همچنین از مادر آلوده به نوراد  هنگام زایمان طبیعی هم قابل انتقال است ولی راه اصلی انتقال تماس جنسی است.

آیا زگیل تناسلی همیشه علامت دار است؟

خیر.یعنی ممکن است در ظاهر،فرد علائمی نداشته باشد ولی ویروس عامل زگیل تناسلی را بدون هیچ علامتی دفع کند. در خانمها نیز ممکن است زگیل در قسمت داخلی  دستگاه تناسلی باشد و گاهی با خونریزی خود را نشان دهد.

 

آیا زگیل تناسلی خطرناک است؟

این بیماری خوش‌خیم است ولی از حدود ۱۵۰ نوع ویروس عامل ایجاد کننده آن حدود ۱۵ نوع با سرطانهای دهانه رحم و آلت مردان در ارتباط است. تیپ ۱۶ و ۱۸ از HPV به عنوان عامل عمده ای در ایجاد سرطان ، تیپ ۳۰، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۳، ۵۶، ۵۸، ۵۹، ۶۶، ۶۸، ۷۳، ۸۲  به عنوان عامل خطر متوسط و تیپ های ۶، ۱۱، ۴۰، ۴۲، ۴۳، ۴۴، ۵۴، ۶۱، ۷۰، ۷۲، ۸۱ با خطر کمتری در ایجاد سرطان های مخاطی مورد توجه قرار گرفته اند .همچنین این بیماری به علت اینکه ممکن است زخمی شود احتمال سرایت سایر بیماریهای آمیزشی را بالا می برد ضمن اینکه به علت ظاهر نا زیبا اثرات روحی روانی بدی دارد.بنابراین حتما باید درمان شود.

 

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

در موارد علامت دار آن ،  متخصصین زنان با تجربه در این زمینه با معاینه آن را تشخیص می دهند و در موارد مشکوک با تست اسید استیک ۵% و در موارد خیلی نادر نهایتا با بیوپسی تشخیص امکان پذیر است.همچنین پزشک متخصص زنان می تواند با نمونه برداری از ترشحات واژینال  ویا به همراه تست پاپ اسمیر و ارسال آن به آزمایشگاه های معتبر در این زمینه به روشPCR نسبت به کشف ویروس و نیز تعیین نوع آن (کم خطر یا پر خطر) اقدام نماید.

آیا ممکن است ضایعات ما زگیل نباشد وتشخیصهای دیگری مطرح باشد؟

بله زگیل های تناسلی در ظاهر تشخیصهای افتراقی دیگری هم دارد که بیمارو یا پزشکی که تجربه کافی در تشخیص زگیل تناسلی نداشته باشد به اشتباه آن را زگیل تشخیص دهد. از جمله این موارد،pearly penile papulesدر مردان وvestibular papillomatosis در خانمها می‌باشد که به صورت برجستگیهایی انگشت مانند است  که زگیل نبوده و طبیعی است.همچنین در زنان غدد سباسه لب بزگ  وکوچک به صورت لکه ها یا برجستگی های کوچک سفید-خاکستری تا زرد ممکن است به اشتباه زگیل تناسلی تشخیص داده شود. آنژیوکراتوم و استئوسایتوم و کیست اپیدرموئید نیز به ندرت ممکن است با زگیل اشتباه شود..bowenoid papulosis ومولوسکوم آتیپیک نیز از مواردی دیگر است که ممکن است به اشتباه زگیل تشخیص داده شود ،که در تمامی این موارد تجربه پزشک کار کرده در این موضوع و گاها روشهای مکمل تشخیصی اساس تشخیص صحیح را تشکیل می‌دهد.

درمانهای زگیل تناسلی چیست؟

بنابر محل و نوع کلینیکی و صلاحدید و تجربه پزشک راه های درمانی متنوعی شامل:کرایوتراپی ،تری کلرواستیک، پدوفیلین ، لیزر،الکترو سرجری،ایمونوتراپی و غیره وجود دارد.

 

آیا بعد از درمان احتمال عود وجود دارد؟

بلی با هر روشی که درمان شود باز هم تا حدودی احتمال عود وجود دارد.

 

آیا  استفاده از کاندوم از ابتلای به زگیل تناسلی جلوگیری می کند؟

میزان سرایت را کاهش می دهد ولی چون انتقال از طریق پوست به پوست است، احتمال انتقال از سایر مناطق آلوده پوست از بین نمی رود.

 

آیا زگیل تناسلی واکسن دارد؟

بلی درحال حاضر برای زگیل ناحیه تناسلی واکسن وجود دارد. از آنجایی که ویروسهای HPV نوع ۱۶ و ۱۸در جنس مونث در طولانی مدت احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم ، مهبل، فرج و مقعد و در آقایان سرطان آلت و مقعد را افزایش می‌دهند، این واکسن از اهمیت بسیاری برخوردار است توصیه به خانمها و آقایان به خصوص کسانی که روابط جنسی با اشخاص متعددی دارند اینست که این واکسن را تزریق کنند. بهترین سن تزریق واکسن ۱۲ تا ۱۵ سالگی و نهایتا زیر ۲۶ تا ۳۰ سال  می باشد.

 

آیا این واکسن بر علیه تمام انواع ویروسهای عامل زگیل تناسلی ایمنی ایجاد می کند؟

این واکسن علیه ۲ نوع اصلی HPV   با ریسک بالا (۱۶،۱۸) و ۲ نوع شایع با ریسک پایین (۶،۱۱) برای فردی که هنوز آلوده نشده است، مصونیت ایجاد می کند.

 

آیا واکسن در ایران موجود است؟

بله واکسن گارداسیل در ایران موجود است.باید ۳ بار تزریق شود. ۱ نوبت بار اول، سپس۲ماه بعد از تزریق اول، و نوبت سوم۶ ماه بعد از تزریق اول

 

توجه داشته باشید:

– تجارب بالینی تشخیصی به همراه انجام آزمایش دقیق  PCR و نیز انتخاب راهکار درمان هر فرد مبتلا به زگیل تناسلی و یا مشکوک به آن متناسب بانوع، محل وشرایط بیمار راهگشای بیماران مبتلا به این بیماری می باشد .

– معاینات دوره ای توسط فرد مجرب در این زمینه و اجرای  الگوریتم تشخیصی و درمانی صحیح در این بیماری از اهمیت بسیار بالایی در پیشگیری و درمان سرطانهای احتمالی مرتبط با این بیماری به خصوص در خانمها دارد.

– اهمیت موضوع به علت گسترش  روز افزون بیماری ، ارتباط انواعی از ویروس پاپیلوم انسانی که با سرطان دهانه رحم، واژن، مقعد و آلت در ارتباط است  واطلاعات کم عموم جامعه به خصوص دختران و پسران جوان در این رابطه می‌باشد.

 

زگیلهای تناسلی تا چه موقع عود می کنند؟

عود زگیلهای تناسلی به علت وارد شدن کد ژنتیکی ویروس در کد ژنتیکی سلولهای زایای سطح پوست  و ایجاد مخزنی برای تولید ویروس می‌باشد. به همین علت عود از مشخصات این بیماری است و فواصل بین عودها و این که تا چه زمانی این عودها پایدار است ، از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده و قابل پیش بینی نیست. البته سیگار، استرس و شرکای جنسی متعدد از عوامل افزایش عود و کاهش فواصل آن می‌باشد.

 

آیا زگیلهای تناسلی سرطانی می شوند؟

زگیلهای تناسلی به خودی خود ضایعاتی خوش خیم هستند و تبدیل آنها به ضایعات سرطانی نادر است .ولی ویروسهای پاپیلوم انسانی (HPV) که انواعی از آن موجب زگیل تناسلی می شوند انواع دیگری هم دارند که زگیل تناسلی ایجاد نمی‌کنند ولی با بدخیمی های دهانه رحم ،واژن ، آلت و مقعد در ارتباط هستند.

 

آیا لزومی به تعیین نوع ویروس توسط روش  PCR وجود دارد؟

در آقایان مبتلا به زگیل تناسلی توصیه ای به انجام آزمایش   PCR برای تعیین نوع ویروس نگردیده‌است. لیکن در خانمها، به خصوص بالای  سی سال سوای از بیماری زگیل تناسلی، تعیین تیپ ویروسی با روش    PCR به همراه پاپ اسمیر سالیانه تاکید شده است.

 

آیا مبتلایان به زگیل تناسلی می توانند ازدواج کنند ؟

مبتلایان به زگیل تناسلی ، منعی برای ازدواج کردن ندارند ،لیکن به علت اینکه این بیماری به شدت مسری است، در صورتی که فردی که می‌خواهند با وی ازدواج کنند هنوز آلوده نشده است ، حتما باید واکسن گارداسیل تزریق نماید.

 

آیا زگیل تناسلی مانعی برای بچه دار شدن است ؟

زگیل تناسلی در باروری و بچه دار شدن هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

 

آیا زگیل تناسلی در بارداری به جنین منتقل می شود ؟

ویروس زگیل تناسلی ویروسی سطحی است و شواهدی از ورود آن به خون مشاهده نشده و در حین بارداری نیز به شرط سلامت کیسه آب مادر به جنین منتقل نمی شود.لیکن در هنگام زایمان طبیعی چنانچه نوزاد از کانال زایمان آلوده عبور کند احتمال ورود ویروس به حنجره نوزاد و ایجاد پاپیلوم حنجره وجود دارد به همین علت عده ای از متخصصین معتقدند که زایمان در این افراد بهتر است به روش سزارین باشد.

 

اگر یکی اززن وشوهر مبتلا به زگیل تناسلی باشند ،چقدر احتمال دارد دیگری هم مبتلا شود ؟

اگر یکی از زوجینی که با هم رابطه جنسی دارند ، مبتلا به زگیل تناسلی  باشد احتمال آلودگی دیگری نزدیک به یقین است، لیکن ممکن است بدون علامت باشد.

 

آیا زن وشوهری که زگیل تناسلی دارند می توانند رابطه جنسی داشته باشند ؟

زن و شوهری که یکی یا هردو مبتلا به زگیل تناسلی هستند وقبل از ابتلا یا مشاهده ضایعات با هم رابطه جنسی داشته‌اند، منعی برای رابطه جنسی ندارند، چرا که اگر قرار بر انتقال ویروس باشد به احتمال خیلی زیاد این انتقال انجام شده است.

 

کدام یک از زوجین مبتلا دیگری را آلوده نموده است ؟

توصیه اکید به تمامی زوجین مبتلا به این بیماری آن است که در این مقوله وارد نشوند چرا که اولا هیچ نفع تشخیصی و درمانی در آن وجود ندارد و کمکی نیز از نظر مدیریت درمان به شما و پزشکتان نمی کند. ثانـیا ً این قضیه اثبات پذیر نمی باشد ، درست مانند آن است که شما بخواهید اثبات کنید که اول مرغ بوجود آمده یا تخم مرغ! ضمن اینکه به یاد داشته باشید که پزشک شما، پزشک است و نه قاضی دادگاه خانواده.

 

مبتلایان به زگیل تناسلی در خانه چه احتیاطاتی بکنند ؟

مبتلایان به این بیماری در خانه به جز جدا سازی لباس زیر ، حوله ، لیف ، صابون و تیغ که از بدیهیات اولیه بهداشت فردی است نیاز به اقدامات بهداشتی وسواس گونه ندارند . به یاد داشته باشید که این ویروس از طریق دستگیره در، شیرآب و سایر تماسهای روزمره منتقل نمی‌شود. اگر همه اعضای خانواده از یک توالت فرنگی (نه ایرانی ) مشترک استفاده می کنند بهتراست از پدهای یکبار مصرف مخصوص که بر روی توالت فرنگی قرار می‌گیرد استفاده کنند. و اگر در این خانواده ها افراد بالای ۱۲ سال زندگی می‌کنند تزریق واکسن گارداسیل به آنها توصیه می‌شود.

 

آیا زگیل تناسلی از طریق تماس های روزمره منتقل می شود ؟

خیر.همان طور که در پاسخ سوال قبلی ذکر شد ،این بیماری در تماس های روزمره خانه و اجتماع منتقل نمی‌گردد.

 

آیا مبتلایان به زگیل تناسلی می توانند واکسن بزنند ؟

واکسن زگیل تناسلی برای قبل از ابتلا به بیماری است و برای افراد مبتلا به آن از این بابت نفعی ندارد لیکن به واسطه وجود چهار گونه مختلف از ویروس پاپیلوم انسانی در واکسن گارداسیل، سوای از قضیه زگیل تناسلی، تزریق آن برای خانمهای زیر سی سال به جهت پیشگیری از آلودگی با تیپهای ۱۶ و ۱۸ ویروس که با سرطان رحم ارتباط دارند، مفید است .

 

چرا باید زگیل تناسلی را درمان کنیم ؟

به طور خلاصه زگیل تناسلی را به سه علت درمان می کنیم ۱- برطرف شدن ظاهری ضایعات ۲- کاهش انتقال ۳- کمک به سیستم ایمنی در مبارزه با ویروس .

 

آیا زگیل تناسلی درمان خوراکی هم دارد؟

خیر. زگیل تناسلی درمان خوراکی ندارد . دقت داشته باشید که داروی آسیکلویر که در درمان تبخال تناسلی به کار می رود جایگاهی در درمان این بیماری ندارد . به علت نقش دفاع سیستم ایمنی در این بیماری و جهت ارتقا آن  و نیز کاهش عود از داروهایی نظیر سایمتیدین ، مبندازول ، زینک و سلنیوم در تحقیقات  و مطالعات  به خصوص در کسانی که نقص سیستم ایمنی دارند، استفاده گردیده که نتایج متغیری داشته ولی این داروها، درمان اصلی زگیل تناسلی محسوب نمی‌شود.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا