دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

کدامیک از ترشحات بارداری خطرناک است؟

برخی از بانوان طی بارداری ترشحات واژنشان افزایش می یابد و برخی دیگر بالعکس.  جهت اطمینان از این‌که عفونتی وجود ندارد، باید درباره افزایشی ناگهانی تحقیق شود. شما باید درباره ترشح واژینالی، جلوگیری از ابتلا به برفک و درمان برفک اطلاعات کافی کسب کنید. در صورت افزایش مقدار ترشح در اواخر بارداری با متخصص زنان خود مشورت کنید.

رنگ ترشحات واژن در دوران بارداری به شما می گوید که آیا مشورت با پزشک الزامی است یا نه؟

شما باردار هستید و حواس تان به کوچکترین تغییرات بدن است. برخی از این تغییرات ساده بوده و قابل چشم پوشی و برخی نشان دهنده یک خطر جدی برای سلامتی شما و جنین است. ترشحات واژن در اوایل بارداری و درسایر ماه های بارداری کاملا طبیعی است اما رنگ ترشحات به شما می گوید که آیا مشورت با پزشک الزامی است یا نه؟ 

ترشحات واژن

همه بانوان از یک یا دو سال قبل از بلوغ تا پس از دوران یائسگی ترشحات واژینال دارند. میزان ترشح واژن در شرایط مختلف متفاوت است و معمولاً قبل از شروع عادت ماهیانه مقدار آن افزایش می یابد. برخی از ترشحات طبیعی هستند اما ترشحات گوناگون با رنگ ها و ویژگی های متفاوت می توانند علائم بیماری یا مشکل خاصی باشند.  

آیا ترشحات واژن در دوران بارداری طبیعی است؟

افزایش مقدار ترشح در طول دوران بارداری امری طبیعی است ولی همیشه باید مراقب باشید و هر گونه تغییر در آن را با متخصص زنان خود در میان بگذارید. میزان ترشح واژن اکثر بانوان در دوران بارداری بیشتر می شود. این امر کاملاً طبیعی است. دلیل مهمی برای ترشح واژن وجود ندارد. در طول دوران بارداری، دهانه رحم و دیواره های واژن نازک تر می شوند، پس برای جلوگیری از انتقال هرگونه عفونت از طریق واژن به رحم، ترشحات واژینالی افزایش می یابد. بطور مثال اگر ترشحات با بوی بد، رنگ زرد، قرمز و یا غلظت زیاد و یا آبکی همراه بود باید به پزشک مراجعه کنید.

ترشحات واژن در اوایل بارداری چگونه است؟

در اوایل بارداری ترشحات معمولی هستند اما هر چه به پایان بارداری نزدیک تر می شویم مقدار ترشحات واژن افزایش می یابد به گونه ایی که ممکن است گاهی مادر ترشح را با ادرار اشتباه گیرد. ممکن است در هفته آخر بارداری در ترشح واژینالی رگه ای غلیظ از ماده مخاطی و مقداری خون وجود داشته باشد.

به این ترشح «نشانه»می گویند، وقتی ماده غلیظ مخاطی که در طول دوران بارداری در دهانه رحم وجود داشته، از آن خارج می شود، میزان ترشح واژینالی افزایش می یابد. این علامتی است که نشان می دهد جنین خود را برای به دنیا آمدن آماده می کند. بنابراین ممکن است شما چند روز قبل از زایمان، مقدار کمی ترشح «نشانه» داشته باشید.

چه زمانی باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد؟

* شما ترشحات سفید رنگ دارید اما بو ندارد. اما این ترشحات باز حساس شدن واژن و درد در آن ناحیه شده است که در این مورد بهتر است به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است نوعی قارچ باشد.
* ترشحات خاکستری با بوی ماهی، که نشانه عفونت واژن است.
* ترشحات سبز و زرد رنگ با بوی تند و شدید
 *ترشحات سبز و خاکستری و یا زرد روشن که بوی بدی دارد و همراه با خارش و احساس سوختگی است .

ترشح واژن باید شفاف و سفید بوده و بوی نامطبوعی نداشته باشد. اگر رنگی باشد یا بوی غیر عادی دهد یا شما احساس خارش و سوزش کنید این احتمال وجود دارد که واژن شما عفونت کرده باشد.

علت ترشحات بارداری چیست؟

گاهی افزایش و تغییر حالت ترشحات بارداری به دلیل ابتلا به عفونت است، بطور کلی عفونت های زیر در دوران بارداری می توانند موجب ایجاد ترشحات واژن شوند:

1-عفونت قارچی

عفونت قارچی می تواند ترشحاتی همراه با خارش، سرخی و التهاب در ناحیه واژن، همراه با ترشحی بدون بو، سفید و مانند پنیر تازه باشد. برخی از بانوان نیز هنگام آمیزش جنسی درد و زمان ادرار سوزش احساس می‌کنند. باید برای درمان عفونت قارچی واژن در بارداری به پزشک مراجعه کنید و هرگز از پمادها یا شیاف‌های واژن بدون تجویز پزشک استفاده نکنید. مصرف مواد غذایی پروبیوتیک‌ می تواند در بهبود این بیماری کمک کند

2- عفونت باکتریایی واژن

عفونت واژینوز باکتریال (BV) با برهم خوردن توازن باکتری‌های طبیعی واژن ایجاد می‌شود، گاهی بدون نشانه بوده، اما می‌تواند ترشحی با بویی ماهی مانند تولید کند که بیشتر پس از آمیزش جنسی مشاهده می شود. احتمالا با آن خارش یا سوزش نیز همراه است.

عفونت باکتریایی در دوران بارداری خطرناک است زیرا با عفونت واژن آغاز می‌گردد، اما گاهی می‌تواند به سمت بالا و به داخل رحم رود و باعث پارگی کیسه آب و زایمان زودرس شود. با مشاهده چنین علائمی سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. داروهای تجویزی می‌تواند بدون آسیب رساندن به جنین و کاهش احتمال زایمان زودرس، علائم و ترشحات را از بین ببرد.

3- بیماری‌های مقاربتی STDs

 بیماری مقاربتی مانند کلامیدیا (Chlamydia) موجب ترشحات واژن با بوی کم می شود و گاهی نیز هیچ ترشحی تولید نمی شود. ترشحی که گاهی نشانه سوزاک (gonorrhea) است، می‌تواند زرد رنگ باشد. افزون براین، ترشحی که از بیماری مقاربتی تریکومونا (trichomoniasis) ایجاد می‌شود، می‌تواند کف مانند به رنگ زرد-سبز مانند باشد و اغلب با خارش همراه است. این سه عفونت می‌توانند ادرار و آمیزش جنسی دردناکی را موجب شوند.

 ابتلاء به بیماری های مقاربتی طی بارداری می‌تواند به زایمان زودرس و عفونت رحمی پس از زایمان  منجر گردد. برخی از باکتری ها و عواملی که باعث بیماری‌های مقاربتی می‌شوند، می‌توانند از جفت عبور کند و بر جنین تاثیر گذارند؛ عفونت های مقاربتی مادر باردار می تواند طی زایمان به نوزاد سرایت کند.

شما باید تحت نظر پزشک درمان این بیماری را شروع کنید، بسیاری از بیماری‌های مقاربتی را می توان با آنتی‌بیوتیک‌ها طی بارداری درمان کرد.

4-عفونت برفک

شایع ترین عفونت دوران بارداری برفک است، که پزشک براحتی می تواند آن را درمان کند. البته نباید از برخی داروهای درمان برفک در دوران بارداری استفاده کنید. اگر احساس می کنید دچار عفونت برفک شده اید با پزشک، داروساز یا ماما خود مشورت کنید. شما می توانید با پوشیدن لباس زیر گشاد و نخی از ابتلاء به برفک جلوگیری کنید. برخی از خانم ها معتقدند نباید از برخی محصولات بهداشتی مانند صابون های معطر یا شوینده های معطر استفاده کنند.

ترشحات آبکی در دوران بارداری

ممکن است ترشح ادرار را با ترشحات آبکی واژن در بارداری اشتباه بگیرید، پزشک می تواند در تشخیص این مورد به شما کمک کند. اما بهترین روش برای این‌که خودتان بتوانید تشخیص دهید که آیا ادرار ترشح می‌کنید یا آب، باید به این نکته توجه کنید که چند بار و چه زمانی رخ می‌دهد. اگر گاهی ترشحات آبکی دارید، مثل زمانی‌که سرفه یا عطسه می‌کنید، یا وقتی به شدت می‌خندید، احتمالاً ادرار است. همچنین می توانید از  بو و رنگ ترشحات آبکی متوجه شوید، اگه هیچ بو و رنگی ندارد، مایع آمنیوتیک اطراف جنین در حال ترشح است. ترشح ادرار در دوران بارداری تحت تاثیر فشار رحم بر مثانه رخ می‌دهد.

ورزش کگل یعنی انقباض و رها سازی ماهیچه‌های اطراف واژن و کف لگن، به برخی از خانم‌ها در کنترل ترشح آبکی یا ادرار کمک می‌کند. همچنین بهتر است  پیش از احساس واقعی برای لزوم دفع ادرار، به توالت روید. فراموش نکنید که نباید نوشیدن آب فراوان را متوقف کنید.

فرق ترشح با کیسه آب

مایع آمنیوتیک  که کیسه آب شماست باید شفاف باشد، اما قهوه‌ای، سبز، صورتی، لک‌دار یا زرد نیز می‌تواند باشد. افزون براین، برخلاف ادرار، این ترشح فقط به شکل پراکنده اتفاق نمی‌افتد؛ اگر کیسه آب شما پاره شود، معمولاً جریان مایع ادامه دارد. اگر مطمئن نیستید که آیا مایع آمنیوتیک یا ادرار است، پدی در محل قرار دهید و برای حدود 30 دقیقه دراز بکشید. اگر زمانی‌که ایستادید، جریان کمی را احساس کردید، آن می‌تواند مایع آمنیوتیک باشد.

این علائم طبیعی نیستند و تا زمانی‌که وارد مرحله زایمان نشده اید نباید رخ دهند. با مشاهده این علائم پزشک خود را سریعاً به پزشک برسانید.

انواع مختلف ترشحات واژن بر اساس رنگ وقتی شما باردارید

زمانی که باردار هستید، ترشحات در واژن افزایش می یابد قبل از نگران شدن بدانید که ترشحات جزیی از بارداری شما است و کاملا طبیعی است. در این مقاله به انواع این ترشحات در اوایل بارداری و سایر دوره های بارداری اشاره می شود:

1- ترشحات سفید رنگ واژن

- ترشحات سفید رنگ واژن اولین نوع از ترشحات است که شما در اوایل بارداری می بینید.
-
این ترشحات بو ندارد و یا بوی خیلی ملایم شبیه بوی شیر دارد. حتی ممکن است شما این ترشحات را قبل از باردار شدن هم تجربه کرده باشید. اگر تجربه کرده اید این ترشحات چرکی بوده اند. تا زمانی که خارش و یا بوی بد را همراه با این ترشحات احساس نکرده اید، نگران نباشید.
-
تنها تفاوت این ترشحات در اوایل بارداری و قبل از باردار شدن در مقدار آن است. مقدار آن در اوایل بارداری بیشتر خواهد بود.
-
زمانی که شما باردار هستید بدن هورمون استروژن را بیشتر ترشح میکند که نتیجه آن افزایش جریان خون به ناحیه واژن است.
-
ترشحات سفید رنگ مخلوطی از مایعات است که از دهانه رحم، واژن و باکتری های ساکن در واژن ترشح میشود.
-
در اواخر بارداری این ترشحات سفید رنگ تغییر کرده و غلیظ تر میشود.
-
در اوایل بارداری، ترشحات  دهانه رحم شما را پر میکند که باعث ایجاد سد دفاعی شده با گذشت بارداری کم کم دهانه رحم از این ماده خالی میشود و ممکن است این ماده را بصورت ترشحات سفید رنگ خارج کند. این ماده بیشتر شبیه سفیده تخم مرغ است و گاهی هم ممکن است حاوی چند نقطه خونی باشد.

- در مراحل بعدی بارداری و نزدیک شدن به زمان زایمان، ترشحات شفاف تر و آبکی تر شده که ممکن است نشت مابع آمنیوتیک باشد و سیگنالی برای زایمان بشمار رود.

2- ترشحات سبز رنگ واژن

- رنگ سبز ترشحات در دوران بارداری معمولا نشانه عفونت است. زمانی که شما عفونت واژن دارید نوتروفیل ها، نوعی گلبول سفید خون، بسیار فعال شده و برخی از آنها شروع به مردن می کنند و به تکه های کوچکتر تبدیل میشوند که دارای پیگمتنهای سبز رنگ هستند و دفع میشوند.
-
دلیل دیگر ترشحات سبز رنگ واژن داشتن زگیل تناسلی است. زگیل حاصل نوعی عفونت ویرسی مانند بیماری های مقاربتی است. اگر شما بوی بد و تند را همراه با ترشحات سبز رنگ دیدید می تواند نشانه تریکومونیازیس باشد که نوعی عفونت انگلی است.

- دلیل دیگر این ترشحات سبز رنگ می تواند، سوزاک باشد.

3-ترشحات صورتی رنگ واژن

رنگ صورتی ترشحات ممکن است کاملا صورتی، صورتی تیره و یا صورتی روشن باشد. در دوران بارداری اغلب رنگ صورتی به خاطر مخلوط شدن خون با ترشحات سفید رنگ است. در اوایل بارداری مخصوصا روزها بعد از انجام لقاح معمولا اولین بار است که شما ترشحات صورتی رنگ را می بینید. این ترشحات بیشتر شبیه خونریزی لانه گزینی است.
-
در روزهای آخر بارداری نیز شما ممکن است که این ترشحات صورتی رنگ را ببینید. که این نشانه زمان زایمان است.
-
گاهی ترشحات صورتی رنگ نشان دهنده عفونت واژن است که اگر با خارش همراه بود حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
-
گاهی نیز ترشحات صورتی رنگ ممکن است نشاندهنده سقط جنین باشد.

- دلیل دیگر ترشحات صورتی رنگ در بارداری، بارداری اکتوپیک است.

4- ترشحات زرد رنگ در بارداری

ترشحات زرد رنگ دوران بارداری نشاندهنده عفونت است. وقتی عفونت شدید تر میشود ترشحات ترکیب زرد و سبز میشود. این ترشحات زرد رنگ باکتری واژینوسیس است که همراه با خارش و تورم است.
اکنون که حامله شدید و برای مدتی از شر پریود های هر ماهه خلاص شدید ، ترشحات واژن در دوران بارداری دست از سر شما بر نمی دارند!
این ترشحات را لکوره می نامند. لکوره در واقع ترشحات سفید ، آبکی ، کم بو و یا بدون بو است . وجود این نوع ترشحات در دوران بارداری کاملا طبیعی است و هیچ مشکلی برای شما به وجود نمی آورد. حتی می توان این ترشحات را از علائم بارداری دانست. معمولا ترشحات در حدود هفته 13 و با ورود شما به سه ماهه دوم بارداری شروع شده و با افزایش سن بارداری و پایان حاملگی افزایش میابند.

ترشح قرمز رنگ در باردرای

برای برخی از بانوان باردار پس از آمیزش جنسی یا آزمایش داخلی واژن دیدن لکه قرمز غیر معمول نیست. اما اگر در مدت کوتاهی متوقف نشد، برای معاینه نزد پزشک مراجعه کنید، هر خونریزی‌ طی بارداری پرچم خطر سرخ و خطر است است.

علت افزایش ترشحات واژن در دوران بارداری

افزایش هورمون استروژن در دوران بارداری باعث افزایش جریان و فشار خود در ناحیه لگن شده و بر تراوشات لایه های مخاطی رحم و دستگاه تناسلی تاثیر می گذارد.

مطالب مرتبط

*خونریزی های طبیعی و خطرناک در بارداری

*نکاتی درباره آمیزش جنسی در دوران بارداری

*علل بارداری خارج از رحم، تشخیص و درمان آن

*مسمومیت بارداری

*خونریزی های طبیعی و خطرناک در بارداری

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا