دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

ویروس زگیل تناسلی

خلاصه

عفونت های ویروس HPV به طور کلی سبب ایجاد تغییراتی روی پوست و مخاط می شود. انواع خاصی از ویروس HPV باعث سرطان دهانه رحم می شوند. بیش از 100 گونه از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد.

انواع مختلفی از ویروس HPV باعث ایجاد زگیل در قسمت های مختلف بدن می شود. به عنوان مثال، برخی از انواع ویروس HPV باعث زگیل های کف پا بر روی پاها می شوند، در حالی که برخی دیگر باعث ایجاد زگیل هایی می شوند که عمدتا بر روی صورت و گردن ظاهر می شود.

اکثر ویروس های HPV به سرطان منجر نمی شوند. اما برخی از انواع HPV ژنیتال می تواند سرطان دهانه رحم ایجاد کند. سایر انواع سرطان، از جمله سرطان های مقعد، آلت تناسلی مردانه، واژن، ولو و حلق، با ویروس HPV ارتباط دارند.

مهم است که به خاطر داشته باشیم که واکسن ها  در مقابل سوش ها ی HPV  می توانند ما را محافظت کنند که اغلب باعث ایجاد زگیل های تناسلی یا سرطان دهانه رحم می شود.

برای آن سوش هایی که واکسیناسیون انجام نمی شود و معمولاً هم زگیل ایجاد نمی کنند. خانم ها متوجه نمی شوند که ویروس را گرفتند و عفونی شده اند. عفونت های مکرر می توانند به ضایعات پیش سرطانی تبدیل بشوند و اگر درمان نشوند تبدیل به سرطان شوند.

علائم

در بیشتر موارد، سیستم ایمنی بدن قبل از ایجاد زگیل، ویروس HPV را از بین می برد. وقتی زگیل ها ظاهر می شوند، بسته به نوع HPV در ظاهر متفاوت هستند:

 

    زگیل ناحیه تناسلی: ضایعات صاف مانند گلهای کوچک مانند گل کلم یا مانند ساقه مانند به نظر می رسد. در زنان، زگیل های تناسلی به طور عمده بر روی ولو ظاهر می شوند، اما می توانند در نزدیکی مجرای ارداری و دهانه رحم یا واژن رخ می دهند.

 

    در مردان زگیل های تناسلی روی آلت تناسلی یا در اطراف حنجره ظاهر می شود و به ندرت ناراحتی یا درد ایجاد می کند، هرچند ممکن است خارش نیز ایجاد نماید.

  

زگیل تناسلی در آقایان

 

 

زگیل تناسلی در خانم ها

 

 زگیل های معمولی ظاهری خشن و بریده بریده دارند و معمولاً در دست و پا، انگشتان یا آرنج رخ می دهد. در اکثر موارد، زگیل های معمولی  ناخوشایند هستند، و می توانند دردناک و یا حساس به آسیب یا خونریزی باشند.