دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

عفونت سالپنژیت در زنان

سالپنژیت Salpingitis))، التهاب و عفونت لوله‌های فالوپ است. سالپنژیت تا حدی با بیماری التهابی لگن مرتبط است، اما با آن یکی نیست.

این باکتری‌ها از مسیر واژن و بیشتر در جریان رابطۀ جنسی نفوذ می‌کنند. بنابراین سالپنژیت یک عفونت جنسی قابل انتقال است.

برخی از علل و عوامل خطر سالپنژیت عبارتند از بیماری‌های مقاربتی، آی یو دی همراه با آلودگی، هیسترکتومی یا عمل جراحی برداشتن رحم به شکل غیر بهداشتی و سقط جنین یا زایمان غیر ایمن و غیربهداشتی می‌باشد؛ با این حال، شایع‌ترین و مهم‌ترین علت آن، بیماری‌های عفونی مقاربتی به ویژه سوزاک و کلامیدیاست.

علت اصلی میکروبی آن در نود درصد موارد، باکتری است و باکتری به هر شیوه و به هر طریق که وارد دستگاه تناسلی شود، می‌تواند باعث بروز سالپنژیت شود. سالپنژیت، عفونتی جدی است و ممکن است باعث آسیب به لوله‌های فالوپ و منجر به نازایی و ناباروری شود.

بهبودی سالپنژیت نیازمند درمان آنتی‌بیوتیکی خاص و خودداری از برقراری رابطۀ جنسی تا درمان کامل زیر نظر پزشک متخصص زنان است.

فرد مقابل رابطۀ جنسی نیز باید مورد درمان قرار بگیرند. در غیر این صورت، درمان کامل نمی‌شود.

 

علائم سالپنژیت:

این عفونت بیشتر در اواخر دوران قاعدگی ظاهر می‌شود؛ این عفونت اغلب همراه است با:

را می‌توان نام برد.

در موارد پیشرفته‌تر، بیمار تب هم می‌کند، و ترشح‌های واژنی رنگ زرد و به سبز به خود می‌گیرند.

سالپنژیت، مانند تمام انواع دیگر عفونت لگنی، بیشتر بین زنان جوان که در رابطۀ جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

پیشروی این عفونت ممکن است توانایی باروری را به خطر بیندازد. باید بدانید که خطر عوارض و ایجاد ناباروری، ارتباط مستقیم دارد با طول مدت عفونت، شدت آن و دفعات عود کردنش.

شایان ذکر است که عود کردن این عفونت 6 تا 10 بار احتمال بارداری لوله‌ای را افزایش می‌دهد، بارداری لوله‌ای نوعی از بارداری خارج از رحم است، که در این شرایط جنین به جای رشد در رحم، در لوله‌های فالوپ رشد می‌کند. چنین بارداری، تهدیدی برای زندگی مادر و جنین محسوب می‌شود.

روش تشخیص سالپنژیت :

انواع سالپنژیت

سالپنیژیت معمولا با عنوان حاد یا مزمن طبقه بندی می‌شود. 

در سالپنژیت حاد، لوله‌های فالوپ قرمز و متورم می‌شوند و ترشح مایع اضافی باعث می‌شود که دیواره‌های داخلی لوله‌ها اغلب در کنار هم قرار می‌گیرند. لوله‌ها همچنین می‌توانند به ساختارهای مجاور مثل روده برسند. گاهی اوقات یک لوله فالوپ می‌تواند پر شده و با ذوب نفوذ کند‌. در موارد نادر ، لوله تجزیه شده و باعث ایجاد عفونت خطرناک در حفره شکم (پریتونیت) است . سالپنژیت مزمن معمولا بعد از یک حمله حاد اتفاق می‌افتد. این عفونت خفیف تر و طولانی‌تر است و ممکن است علائم قابل توجهی ایجاد نکند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا