دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

آیا هم اکنون که یائسه شده ام هم باید پاپ اسمیر انجام دهم ؟

حتی اگر یائسه شده اید و یا دوره پس از یائسگی را سپری می کنید ، باز هم باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهید . خانم هایی که هیسترکتومی کامل ( عمل برداشت رحم ) را بخاطر شرایط غیرسرطانی انجام داده اند و سابقه تستی که نشان دهنده شرایط پیش از سرطان باشد را نداشته باشند می توانند انجام تست پاپ اسمیر را متوقف کنند . این به سابقه و گذشته آن ها و نیز خطر   HPV بستگی دارد . اگر خانمی ۶۵ تا ۷۰ سال سن داشته باشد و حداقل ۳ تست پاپ اسمیر نرمال پشت سر هم داشته و در دو سال گذشته هیچ تست پاپ اسمیر غیر طبیعی ای نداشته ، می تواند انجام پاپ اسمیر را متوقف کند .

حالا که یائسه شده ام هر چند وقت یکبار باید تست پاپ اسمیر را انجام دهم ؟

اگر شما سه مرتبه پشت سر هم تست پاپ نرمال داشتید ، اگر هیچ سابقه ای از شرایط پیش از سرطان در تست های شما مشاهده نشده ، اگر عفونت HIV) ایدز ) ندارید ، اگر سیستم ایمنی ضعیفی ندارید و سابقه سرطان خانوادگی هم ندارید ، این تست را هر دو سال یکبار انجام دهید . اما خانم هایی که خطر ابتلا به سرطان در آن ها وجود دارد باید پاپ اسمیر را با فاصله کم تری و زود به زود انجام دهند . پزشک زنان به شما مناسب ترین زمان ممکن را می گوید .

آیا اگر هیسترکتومی انجام داده باشم باید باز هم پاپ اسمیر را انجام دهم ؟

می توانید پاپ اسمیر را پس از هیسترکتومی کامل متوقف کنید مگر اینکه جراحی به خاطر سرطان یا پیش از سرطان دهانه رحم یا هر سرطان رحم دیگری انجام شده باشد و یا اینکه آچ آی وی مثبت باشید و یا سیستم ایمنی بدنتان ضعیف باشد . در چنین شرایطی باید پاپ اسمیر ادامه یابد . خانم هایی که هیسترکتومی آن ها تحت شرایطی انجام می شود که دیگر به پاپ اسمیر نیازی ندارند باید آزمایش لگنی را به صورت روتین و طبق دستور پزشک زنان انجام دهند .

باید با دیدن چه علائمی سریعا پاپ اسمیر را انجام دهم ؟

هنگامی که در دهانه رحم ، سرطان بوجود می آید ، مهم ترین علامت آن خونریزی غیرطبیعی است . خونریزی می تواند بین چرخه‌های منظم قاعدگی شروع شده و پایان یابند و یا ممکن است بعد از رابطه جنسی رخ دهند . تخلیه واژنی غیرطبیعی یک علامت دیگر است . باید بدانید که درد یک علامت زودرس از این بیماری نیست . این علائم ممکن است به هر دلیل دیگری غیر از سرطان هم رخ دهند . اما بهرحال در صورت وقوع این علائم به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید .

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا