دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

سونوگرافی در ۳ ماه اول و سوم بارداری

متخصصین زنان معمولا سونوگرافی را در هفته های بین ۶ تا ۹ از بارداری پیشنهاد می کنند تا از طریق آن تاریخ بارداری را مشخص کنند. اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که متخصصین زنان با کمک سونوگرافی می توانند به جواب سوالات خود برسند.

سقط شدن جنین

اگر خانم باردار در هفته های اول بارداریش خونریزی واژینال داشته باشد، پزشک متخصص زنان این احتمال را می دهد که ممکن است جنین سقط شده باشد و برای روشن شدن موضوع و معاینه وضعیت جنین سونوگرافی را پیشنهاد می کند. ضربان قلب جنین تا هفته ۶ بارداری به وضوح قابل تشخیص است. ( در کسانیکه چرخه آنها ۲۸ روزه است) چنانچه ضربان قلب جنین بعد از هفته ۷ نیز در جریان باشد شانس ادامه بارداری تا ۹۷ درصد افزایش پیدا می کند.
اگر تا این مرحله ضربان قلب جنین تشخیص داده نشد ناامید نشوید. این احتمال وجود دارد که چرخه شما طولانی تر از حد متوسط است و جنین کوچکتر از آن چیزی است که پزشک تشخیص داده است. در این شرایط سونوگرافی باید در هفته بعد مجدد تکرار شود.

بارداری خارج از رحم یا اکتوپیک

خونریزی واژینال همچنین می تواند نشان دهنده بارداری مولار یا خارج از رحم باشد. در مورد بارداری خارج از رحم که جنین در داخل رحم نیست، پزشک متخصص زنان تلاش می کند تا بفهمد جنین کجا قرار دارد. در بارداری مولار، که جفت غیر طبیعی است و جنینی وجود ندارد، سونوگرافی چیزی شبیه به خوشه انگور را نشان می دهد که جنین باید در آن باشد.

سن حاملگی نامشخص

چنانچه شما در خصوص تاریخ شروع آخرین  قاعدگی یا طول چرخه خود اطلاعی ندارید، پزشک متخصص زنان ممکن است در هفته های ۶ یا ۷ بارداری با استفاده از سونوگرافی این اطلاعات را به دست بیاورد.

از آنجائیکه تمام جنین ها از نظر اندازه در هفته ای اول بارداری شبیه یکدیگر هستند، متخصص زنان می تواند سن بارداری نوزاد و تاریخ احتمالی زایمان را مشخص کند. زمانیکه خانم باردار در هفته های بین ۷ و ۱۳ است اندازه گیری از سر تا پای جنین به پزشک این امکان را می دهد تا سن جنین را با اختلاف 3 تا 4 روز از واقعیت مشخص کند.

بارداری چند قلویی

چنانچه اندازه گیری های شما بزرگ باشد یا چنانچه درمان های باروری داشته باشید، این احتمال وجود دارد که دو قلو یا چند قلو باردار شوید. برای تشخیص تعداد جنین ها در شکم مادر پزشک متخصص زنان از سونوگرافی استفاده می کند.

چرا در ۳ ماه سوم بارداری به سونوگرافی نیاز است

شایع ترین دلایلی که پزشکان سونوگرافی را در ۳ ماه سوم بارداری پیشنهاد می کنند شامل این موارد است:

برای تشخیص علت خونریزی های واژنی
خونریزی در نیمه دوم بارداری ممکن است در اثر مشکلات جفتی به وجود بیاید. سونوگرافی این امکان را می دهد تا متخصص زنان علت آن را جستجو کند.

بررسی وضعیت رشد نوزاد
در ادامه بارداری چنانچه در خصوص وضعیت رشد نوزاد نگرانیهای احتمالی وجود داشته باشد، دکتر متخصص زنان با استفاده از سونوگرافی بخش های خاصی از بدن او را اندازه گیری می کند به ویژه اندازه سر نوزاد، طول استخوان ران و اندازه اطراف شکم در اولویت قرار دارد.

اندازه گیری سطح مایع آمنیوتیک
چنانچه در خصوص کم یا زیاد بودن مایع آمنیوتیک نگرانی وجود داشته باشد، متخصص زنان با انجام سونوگرافیهای منظم در طول ۳ ماه سوم وضعیت نوزاد را تحت نظر قرار می گیرد.

بررسی وضعیت خوب نوزاد در طول بارداری
چنانچه مادر باردار دچار فشار خون یا دیابت باشد پزشک با انجام تستهای ارزیابی سلامت جنین، حرکت و ضربان قلب نوزاد و مقدار مایع آمنیوتیک را بررسی می کند

زمانیکه نیاز به سزارین باشد
در بعضی موارد، نوزاد بزرگتر از اندازه استاندارد خود است در این حالت ( بویژه اگر مادر دیابت داشته باشد) یا اگر نوزاد در موقعیتی قرار گرفته باشد که برای تولد باید از سزارین استفاده شود یا اگر جفت راه خروج نوزاد از رحم را بسته باشد سزارین الزامی است. برای تشخیص هر کدام از این موارد پزشک متخصص زنان از سزارین استفاده می کند.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 9 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا