دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

علت درد لگن در خانم ها

.1 تخمک‌گذاری

اگر بین دوران قاعدگی خود دچار دردهای کشنده و سوزشی می‌شوید، ممکن است زمان تخمک‌گذاریتان باشد. هنگام تخمک‌گذاری، تخمدان‌ها یک تخمک را همراه با مایع و کمی خون دفع می‌کنند که ممکن است باعث کمی درد در شکم شود. این درد بی‌خطر است و با گذشت چند ساعت برطرف می‌شود.

drnematolahi

۲. علائم قبل از قاعدگی

علائم پیش از قاعدگی، حالتی است که در آن خلق افراد دچار نوسان می‌شود و می‌تواند باعث انقباض شکم، درد قسمت تحتانی پشت، سردرد، حساسیت پستان‌ها و آکنه ‌شود. تغییرات هورمونی دلیل اصلی این مشکلات است. استرس، عدم انجام ورزش و برخی کمبودهای ویتامینی ممکن است این علایم را بدتر کند. اگر نشانگان قبل از قاعدگی با کارهای روزمره تداخل ایجاد کند حتما با پزشک خود صحبت کنید و بدانید که تغییر شیوه زندگی و برخی داروها معمولا به کاهش نشانه‌های این درد منجر می‌شود.

۳. انقباضات قاعدگی

هر‌ماه، رحم لایه‌ای نو در آندومتریوم (جداره داخلی رحم) می‌سازد، به‌طوری که جنین بتواند در آن کاشته شده و رشد کند. اگر باردار نباشید، این لایه فروریخته و طی دوران قاعدگی از بدن دفع می‌شود. انقباضات قاعدگی وقتی رخ می‌دهد که رحم برای کمک به خروج خون منقبض می‌شود. این انقباضات معمولا در قسمت تحتانی یا پشت ایجاد می‌شود و یک تا ۳ روز طول می‌کشد. قرار دادن یک پد گرم و استفاده از مسکن‌ها، این درد را کاهش می‌دهد  .

۴. بارداری خارج رحمی

بارداری خارج رحمی، یک مشکل جدی و تهدیدکننده حیات است که نیاز فوری به درمان دارد. این حالت وقتی رخ می‌دهد که جنین جایی خارج از رحم مثلا در لوله‌های رحمی کاشته شده و رشد می‌کند. نشانه‌ها شامل درد شدید لگن یا انقباض شدید مخصوصا در یک طرف است. خونریزی از واژن، تهوع و گیجی از نشانه‌های دیگری است که باید فورا درمان شود.

drnematolahi

۵. عفونت‌های دستگاه ادراری

عفونت‌های دستگاه ادراری وقتی ایجاد می‌شود که میکروب‌ها خود را به دستگاه ادراری برسانند. عفونت ادراری ممکن است در هر قسمتی از دستگاه ادراری از مثانه تا مجاری ادراری و حتی کلیه‌ها را درگیر کند. نشانه‌های این بیماری، شامل فشار به قسمت تحتانی لگن، درد هنگام ادرارکردن و تکرر ادرار است. عفونت حتما باید درمان شود و در غیراین‌صورت ممکن است مشکل‌های شدیدی به وجود آورد و حتی به کلیه‌ها آسیب برساند. علایم عفونت کلیه شامل تب، تهوع، استفراغ و درد در یک طرف بخش تحتانی کمر است.

۶. افتادگی اعضا در لگن

بسیاری از زنان با افزایش سن دچار پرولاپس یا افتادگی اعضای درون لگن می‌شوند. این حالت زمانی رخ می‌دهد که یک عضو مثل مثانه یا رحم به قسمت پایین‌تری می‌افتد. این مساله معمولا یک مشکل جدی نیست اما می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی شود. علایم شایع آن شامل احساس ناراحتی و پری قسمت تحتانی شکم و درد هنگام رابطه زناشویی است. درمان ممکن است شامل برخی ورزش‌های خاص یا جراحی باشد.

۷. درد زناشویی

درد هنگام رابطه زناشویی (دیس‌پاروینا) وقتی رخ می‌دهد که زن هنگام روابط زناشویی دچار درد شدید شود. در بسیاری از مواقع این مشکل درمان‌پذیر نیست و معمولا رایج‌ترین علت این درد عفونت واژن یا ناکافی‌بودن حالت لغزندگی واژن است. گاهی هیچ دلیل پزشکی برای این مشکل وجود ندارد. در برخی موارد برخی داروها و ژل‌ها این مشکل را رفع می‌کنند.

۸. کیست تخمدان

مایعی که درون یا روی یک یا هر دو تخمدان رشد می‌کند را کیست تخمدان می‌گویند. کیست تخمدان بیشتر در سنین بین ۳۰ تا ۴۵ سال شایع است. اغلب کیست‌های تخمدان غیرسرطانی‌اند و خطرناک نیستند اما ممکن است گاهی سرطانی شود. کیست‌های سرطانی بیشتر در خانم‌های بالای ۴۰ سال بروز می‌کند. احساس ناراحتی در شکم، درد هنگام مقاربت، بی‌نظمی قاعدگی که گاهی همراه با خونریزی شدید است و خونریزی بعد از یائسگی از نشانه‌های آن است. کیست‌های بزرگ می‌توانند باعث فشار روی مثانه و منجر به احتباس یا تکرر ادرار شوند.

drnematolahi

۹. فیبروم رحم

رشد بیش از اندازه بافت رحم در زنان در دوران باروری فیبروم نامیده می‌‌شود. در این بیماری سلول‌های ماهیچه‌ای و دیگر بافت‌هایی که دیواره رحم را می‌سازند، غده‌های غیرسرطانی درون دیواره رحم و پیرامون آن می‌سازند. این بیماری می‌تواند باعث نازایی شود. به‌نظر می‌رسد فیبروز رحمی به دلایل ژنتیکی، هورمونی، محیطی یا ترکیبی از همه اینها باشد. نشانه‌های این بیماری ممکن است شامل قاعدگی‌های سنگین و دردناک یا خونریزی بین دوره‌های ماهانه، احساس پری در پایین شکم، ادرار زیاد و درد هنگام نزدیکی زناشویی باشد.

drnematolahi

۱۰. عفونت‌های منتقله جنسی

اگر شما در معرض ابتلا به بیماری‌های منتقله جنسی هستید، باید در فواصلی از نظر این بیماری‌ها بررسی شوید زیرا ممکن است برخی از این بیماری‌ها حتی بدون هیچ علامتی شما را مبتلا کنند. سوزش در ناحیه تناسلی، خارش در ناحیه تناسلی، خارج‌شدن ترشحات از پیشابراه یا واژن، زخم در ناحیه تناسلی، دهان یا مقعد، زگیل در ناحیه تناسلی یا مقعد، لمس توده در ناحیه تناسلی یا مقعد و بوی بد و متعفن ناحیه تناسلی، از نشانه‌های این بیماری‌ها هستند.

۱۱. اندومتریوز

ادومتریوز اختلالی‌ است که‌ در آن‌ بافت‌ مشابه‌ پوشش‌ داخلی‌ رحم‌ در نقاطی‌ غیرمعمول‌ در قسمت‌ پایینی‌ شکم‌ ظاهر شود. این‌ بافت‌ ممکن‌ است‌ روی‌ سطح‌ تخمدان‌، پشت‌ رحم‌ و در حفره‌ لگنی‌، روی‌ دیواره‌ روده و به ندرت در نقاطی‌ دورتر به‌ وجود آید. این‌ اختلال‌ می‌تواند در هر سنی‌ از بلوغ‌ تا یائسگی‌ رخ‌ دهد اما در سنین‌۲۰ تا ۳۰ سالگی‌ بیشتر دیده‌ می‌شود. درد لگنی‌ فزاینده‌ هنگام‌ عادت‌ ماهانه‌، درد هنگام‌ رابطه زناشویی، لکه‌بینی‌ قبل‌ از عادت‌ ماهانه‌، گاهی‌ وجود خون‌ در ادرار یا مدفوع‌، کمردرد و درد همراه‌ با انقباضات‌ روده‌ای‌ از نشانه‌های آن است. به تاخیر انداختن بارداری و سابقه‌ خانوادگی‌ اندومتریوز از عوامل خطرساز آن هستند.

drnematolahi

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا