دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

خونریزی پس از یائسگی را جدی بگیرید!

در اکثر موارد، خونریزی پس از یائسگی  نشانه ای از هر چیزی جدی نیست.یائسگی پایان عادت ماهانه است. از نظر بالینی، خانمها در رسیدن به یائسگی  در یک دوره به مدت ۱۲ ماه باید  خونریزی نداشته باشند.خونریزی واژینال پس از یائسگی طبیعی نیست و باید با دکتر خود ارزیابی شود.

خونریزی پس از یائسگی خونریزی از ناحیه واژن می باشد که حداقل ۱۲ ماه پس از توقف دوره های قاعدگی رخ دهد علت آن معمولا چیزی کوچک، از قبیل التهاب پوشش داخلی رحم است اما احتمال سرطان نیز وجود دارد که باید  با بررسی رد شود. حتی یک لکه بینی کوچک پس از یائسگی طبیعی نیست در صورتی که خونریزی پس از یائسگی دارید یک وقت ملاقات در اسرع وقت از دکتر خود گرفته و مشکل را با او در میان بگذارید زیرا این مشکل می تواند با تعدادی از مشکلات سلامتی، که برخی از آنها جدی است مربوط شود.

شایع ترین علل خونریزی پس از یائسگی

پولیپ ها :

 این ها در حال رشد هستند و معمولا غیر سرطانی هستند که می تواند در رحم، دهانه رحم و یا داخل کانال سرویکس رشد کنند و ممکن است باعث خونریزی شوند.

آتروفی آندومتر:

 نازک شدن بافت آندومتر بعد از یائسگی به دلیل کاهش سطح استروژن ممکن است سبب خونریزی غیر منتظره شود.

هیپرپلازی آندومتر:

 در این وضعیت، پوشش داخلی رحم ضخیم می شود که معمولا به علت استروژن بیش از حد ( در اثر هورمون درمانی ) و پروژسترون پایین ممکن است خونریزی ایجاد شود چاقی نیز ممکن است علت این مشکل باشد برخی از بیماران مبتلا به هیپرپلازی آندومتر ممکن است سلول های غیر طبیعی که می تواند به سرطان آندومتر، سرطان جدار رحم منجر شود.

سرطان آندومتر ( سرطان رحم ):

 خونریزی پس از یائسگی می تواند نشانه ای از سرطان آندومتر باشد. یک نفر از هر ۱۰ زن با خونریزی پس از یائسگی دچار سرطان رحم می باشد.

علل دیگر:

 هورمون درمانی، عفونت رحم یا دهانه رحم، استفاده از برخی از داروها مانند ( رقیق کننده های خون )، و دیگر انواع سرطان می توانند منجر به خونریزی پس از یائسگی می شود.

تعیین علت خونریزی پس از یائسگی

پزشک می تواند علت خونریزی را با در نظر گرفتن تاریخچه پزشکی، انجام معاینه جسمی و انجام چند آزمایش تعیین کند

آزمایشات برای تعیین علت خونریزی بعد از یائسگی

سونوگرافی :

در این تست، با استفاده از یک دستگاه تصویر برداری ، پزشک می تواند ناهنجاری لگن را مشاهده کند.

بیوپسی آندومتر:

 یک لوله نازک را در رحم وارد و یک نمونه کوچک از جدار رحم برداشته می شود و به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود تا اختلالات بررسی شود.

هیستروسکوپی:

 در این تست ، پزشک با استفاده از یک دستگاه با یک دوربین سبک و کوچک داخل رحم را برای بررسی مشکلات نگاه می کند.

معاینه فیزیکی:

 پزشک یک اسپکولوم فلزی یا پلاستیکی یک بار مصرف را به درون مهبل ( واژن ) وارد می کند و پس از بررسی فرج، واژن و دهانه رحم یک اسمیر برای ارسال به پاتولوژی تهیه می نماید.

اسمیر با سواب ممکن است از مهبل ( واژن ) و  یا دهانه رحم گرفته شود برای رد کردن هر گونه عفونت انجام می شود. پزشک از نتایج حاصل از هر سواب، اسمیر و بیوپسی در عرض چهار هفته آگاه می شود.

D & C اتساع و کورتاژ :

این آزمون اجازه می دهد تا دکتر شما به برداشتن بافت از مخاط رحم اقدام کند به طوری که می توان آن را به یک آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل ارسال کرد.

سونوگرافی و بیوپسی را می توان در مطب پزشک انجام داد ولی  هیستروسکوپی و D & C معمولا در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام می شود.

چگونه خونریزی پس از یائسگی درمان می شود؟

درمان بستگی به علت خونریزی دارد اگر پولیپ باشد عمل جراحی ممکن است برای حذف آن لازم باشد. آتروفی آندومتر را می توان با دارو به تنهایی درمان کرد هیپرپلازی آندومتر ممکن است با دارو مثل پروژسترون و یا پروژسترون درمانی درمان شود و یا با عمل جراحی برای خارج کردن مناطق ضخیم از آندومتر درمان می شود اگر هیپرپلازی آندومتر دارید باید به طور منظم برای نظارت مستمر به پزشک خود مراجعه کنید.

برچسب ها یائسگی
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا