دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

وجود رحم رتروورس (retroverse) متمایل به عقب چه تاثیری می تواند بر بارداری داشته باشد؟

اگر جزو آن 20 درصد از زنانی هستید که رحم رتروورس یا رو به عقب دارند، فقط تصور کنید که جنین شما متمایل به پشت در داخل شکمتان قرار گرفته است.

 

چه عواملی باعث رتروورس شدن رحم ( retroverted uterus ) می شوند؟

قبل از حاملگی رحم درست در میانه استخوان های لگن واقع شده است. به طور معمول در بارداری رحم کمی به سمت جلو متمایل می شود. اما بعضی زنان (1 نفر در هر 5 نفر) ممکن است به طور طبیعی رحمی متمایل به عقب و به سمت ستون فقرات داشته باشند. این مسئله غیر طبیعی نیست. رحم زنان مختلف می تواند متفاوت باشد ، عموما رحم در وسط قرار دارد. رحم برخی زنان رتروورس یا متمایل به عقب و برخی آنتی ورس یا متمایل به جلو است. تمامی این موارد طبیعی هستند و اختلال یا بیماری تلقی نمی شوند. بسیاری از زنان حتی از نوع رحم خود اطلاعی ندارند. در هر حال هیچ خطری جنین شما را تهدید نمی کند.

 

آیا رحم رو به عقب یا رتروورس احتمال باردار شدن را کاهش می دهد؟

خیر، نوع رحم هیچ تاثیری بر احتمال باردار شدن ندارد. در حقیقت تعداد اندکی از ناهنجاری های رحم می تواند منجر به مشکل در حامله شدن شود. مانند چسبندگی رحم در نتیجه زخم یا جراحی و یا حتی ابتلا به عفونت رحمی.

 

علائم رحم رتروورس چیست؟

تا زمانی که حامله نشده باشید ، هیچ علامتی دیده نمی شود. تنها در بارداری چند علامت کوچک ممکن است مشهود باشد. به عنوان مثال درد کمر و پشت ممکن است در زنان با رحم رو به عقب بیشتر باشد البته با توجه به اینکه کمر درد و درد پشت در تمام بارداری ها به وجود می آید ، تفاوت چندانی بین نوع رحم نمود پیدا نمی کند.

طی سه ماهه اول به دلیل دورتر بودن رحم از دیواره شکم ، شاید انجام سونوگرافی و یافتن جنین اندکی دشوارتر از حالت عادی باشد. در این موارد به جای سونوگرافی شکمی ترجیحا از سونوگرافی واژینال استفاده می شود.

در موارد بسیار نادر که رحم خیلی زیاد متمایل به عقب است با بالا رفتن سن حاملگی ، رحم ممکن است به مثانه فشار آورده و مسیر خروج ادرار را کمی تنگ کند. در این صورت توصیه می شود که هنگام ادرار کردن کمی بدن خود را به سمت عقب کج کنید تا فشار رحم از روی مجاری ادراری برداشته شود.

 

چه خطراتی شما را تهدید می کنند؟

در صورتی که تخلیه ادرار دچار اختلال شود ، شما در معرض ابتلا به عفونت ادراری قرار خواهید گرفت. در نتیجه به علائم عفونت ادراری توجه کنید. اگر هر یک از این علائم را در خود مشاهده می کنید جهت درمان آن اقدام کنید:

 

    سوزش ادرار

    درد در هنگام تخلیه ادرار

    تکرر ادرار

 

 

آنچه باید بدانید

خوشبختانه تمام علائمی که در نتیجه وجود رحم رتروورس در شما ایجاد شده ، در سه ماهه سوم ناپدید می شوند. در سه ماهه اول رحم هنوز در داخل لگن قرار دارد. بعد از هفته 12 و 13 بارداری رحم از حفره استخوانی لگن خارج شده در این زمان رحم های رتروورس نیز خود را کم کم صاف می کنند.

 

داشتن رحم رتروورس چه تاثیری بر روند زایمان دارد؟

با بزرگ شدن رحم و نزدیک شدن به زمان زایمان رحم به اندازه ای بزرگ شده که دیگر متمایل شدن به پشت یا جلو برایش معنی ندارد. بنابراین در اکثر بارداری ها نوع رحم نمی تواند تاثیری بر روند بارداری و زایمان داشته باشد. در موارد بسیار نادر ، رحم رتروورس به هنگام بزرگ شدن درون حفره لگن گیر می کند و نمی تواند به سمت شکم گسترش پیدا کند. همان طور که گفته شد این موارد بسیار نادر هستند.

 

پس از زایمان وضعیت قرار گیری رحم چگونه خواهد بود؟

اینکه رحم مجددا به حالت قبلی خود یعنی رتروورس و متمایل به عقب برگردد یا اینکه در وسط قرار بگیرد بستگی به میزان وزن گیری مادر در بارداری ، میزان کشیده شدن رباط ها و لیگامان ها و ... دارد. به هر حال رحم در هر وضعیتی که قرار بگیرد ، تاثیری بر حال شما و حاملگی بعدی نخواهد داشت.

 

    

برچسب ها رحم
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا