دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

آندروژن چیست؟

آندروژن « ممکن است به نام “هورمون های مردانه” باشد اما اجازه ندهید که نام آن شما را گول بزند. بدن مردان و زنان هردو آندروژن تولید می کند فقط در مقادیر مختلف. در واقع، آندروژن بیش از ۲۰۰ عمل در زنان و آنها مقدار بالاتری از استروژن دارند.

آندروژن اصلی تستوسترون و آندروستندیون است. این هورمون ها در سطح بسیار بالاتری در مردان وجود دارند و نقش مهمی در صفات مردانه و فعالیت تولید مثلی بازی می کنند. دیگر آندروژن ها شامل دی هیدروتستوسترون (DHT)، دهیدرواپیاندروسترون (DHEA) و DHEA سولفات (DHEA-S) هستند. در در بدن زنان یکی از اهداف اصلی آندروژناین است که به هورمون های زنانه به نام استروژن تبدیل شود. آندروژن در زناندر زنان، این هورمون در تخمدان ها، غدد آدرنال و سلول های چربی تولید می شود. در واقع، زنان ممکن است از این هورمون تولید بیش از حد یا خیلی کم تولید  کنند. اختلالات بیش از حد آندروژن و کمبود آن متداولترین اختلالات هورمونی در میان زنان است.

در زنان، آندروژن نقش کلیدی در آبشار هورمونی آن ها  بازی می کند که با بلوغ ، تحریک رشد مو در نواحی مختلف فعالیت خود را شروع می کند.  علاوه بر این، این هورمون ها هستند که به تنظیم عملکرد ارگان های بسیاری از جمله دستگاه تولید مثل ، استخوان، کلیه ها، کبد و عضله می پردازند. در زنان بالغ، آندروژن برای سنتز استروژن لازم است و نشان داده شده که نقش کلیدی در پیشگیری از دست دادن استخوان و همچنین میل جنسی بازی کند. اختلالات مرتبط با آندروژن و بالا بودن سطح آندروژن مقادیر بیش از حد آندروژن می تواند مطرح  کننده یک مشکل باشد، در نتیجه چنین “اثراتی را به عنوان آکنه، هیرسوتیسم (رشد بیش از حد مو در مکان «نامناسب»، مانند چانه و یا لب بالا) و نازک شدن مو بر روی سر (تاسی) ایجاد می کند.

حدود ۱۰ درصد از زنان با سطوح بالا از یک فرم از تستوسترون به نام “آزاد” تستوسترون مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) رنج می برند که با دوره های قاعدگی نامنظم یا غایب، ناباروری، اختلالات قند خون (پیش دیابت و دیابت نوع ۲) و در برخی از موارد، علائم مانند آکنه و رشد موهای اضافی همراه است. بسیاری از زنان مبتلا به PCOS اضافه وزن یا چاقی دارند، هر چند درصد کمی  هم یک وزن طبیعی دارند. در صورت عدم درمان، سطح بالایی از آندروژن، صرف نظر از اینکه یک زن PCOS است یا نه، با پیامدهای بهداشتی جدی، مانند مقاومت به انسولین و دیابت، کلسترول بالا، فشار خون بالا و بیماری های قلبی همراه می شود.

علاوه بر این PCOS، علل دیگر از بالا بودن سطح آندروژن (به نام آندروژن) شامل هیپرپلازی آدرنال مادرزادی (یک اختلال ژنتیکی موثر بر غدد فوق کلیوی است که مبتلا در حدود یک در ۱۰،۰۰۰ به یک در ۱۸،۰۰۰ آمریکایی، حدود نیمی از آنها زن هستند) و دیگر اختلالات آدرنال و تخمدان یا تومور غده آدرنال است. داروهایی مانند استروئیدهای آنابولیک، گاهی اوقات توسط بدن سازان و ورزشکاران دیگر برای بهبود عملکرد مورد سوئ استفاده قرار می گیرد، همچنین می تواند باعث ایجاد علائم اندروژن در خون شود.

 

 

برچسب ها بلوغ واژن
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا