دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

از طریق رابطه جنسی دهانی چه بیماری های مقاربتی منتقل می شود؟

اکثر افراد تصور می‌کنند که اگر رابطه جنسی دهانی داشته باشند و هیچ گونه بیماری جنسی به آنها منتقل نمی‌شود. اما بعضی از بیماری‌های جنسی از طریق دهان هم می توانند به فرد منتقل شوند.

در عین حال، همه ما می‌دانیم که بسیاری از بیماری‌های مقاربتی متداول از طریق رابطه جنسی دهانی هم منتقل می‌شوند. اینها عبارتند از:

 

  • کلامیدیا

 

  • سوزاک

 

  • زونا

 

  • HIV

 

  • HPC

 

  • التهاب غیرسوزاکی (NGU)

 

  • سیفلیس

 

  • عفونت مخمر

 

 

کلامیدیا و رابطهجنسی دهانی

رابطه جنسی دهانی نمی‌تواند دلیل اصلی بروز کلامیدیا تلقی شود اما احتمال آن وجود دارد. اگر واژن، دهانه رحم، مقعد، آلت تناسلی یا دهان با ترشحات یا مایعات عفونی تماس پیدا کند، احتمال انتقال وجود دارد.

 

سوزاک و رابطهجنسی دهانی

سوزاک می‌تواند حین رابطه جنسی دهانی منتقل شود. برای انتقال سوزاک لازم نیست حتماً انزال صورت گیرد. سوزاک خیلی خوب در گلو باقی می‌ماند و عفونت‌های سوازکی گلو یکی از متداولترین عوارض رابطه جنسی دهانی است.

 

زونا و رابطهجنسی دهانی

زونا می‌تواند با تماس پوست با پوست منتقل شود درنتیجه احتمال انتقال آن در رابطه جنسی دهانی کاملاً آشکار است. شایان ذکر است که حتی اگر هیچ زخم مشخصی روی پوست وجود نداشته باشد هم انتقال ممکن است چون ممکن است شما یا شریک جنسیتان مبتلا به زونا باشید و خود ندانید. خیلی‌ها نمی‌دانند که تاول‌های تبخالی نوعی زونا هستند.

 

HIV   و رابطهجنسی دهانی

بااینکه احتمال انتقال کم است اما نمونه‌هایی از انتقال این ویروس با رابطه جنسی دهانی از طریق مایع منی، ترشحات واژن یا خون وجود دارد.  HIV از طریق بزاق منتقل نمی‌شود و بوسیدن‌های عمیق یک رفتار جنسی قابل قبول در این مورد است.

 

HPV  و رابطهجنسی دهانی

رابطه جنسی دهانی یک علت نادر برای انتقال HPV تلقی می‌شود اما نمونه‌هایی از آن دیده شده است. ویروس HPV از سطح زگیل‌ها افتاده و هرگونه تماس مستقیم می‌تواند موجب انتقال شود.

 

NGU  و رابطهجنسی دهانی

اکثر میکروب‌هایی که موجب NGU می‌شوند می‌توانند از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل شوند حتی اگر آلت تناسلی یا زبان کاملاً وارد واژن، دهان یا مقعد نشود و  مایعات بدن جابه جا نشود. یک تحقیق استرالیایی رابطه جنسی دهانی را عامل مهمی در انتقال NGU معرفی کرده است.

 

سیفلیس و رابطهجنسی دهانی

رابطهجنسی دهانی راه خوبی برای انتقال سیفلیس به شمار می‌رود. درتحقیق مشخص شد که بیش از ۱۳ درصد از موارد سیفلیس از طریق  رابطه جنسی دهانی منتقل شده اند. انتقال معمولاً با تماس زخم‌های سیفلیسی با پوست یا غشای مخاطی صورت می‌گیرد.

 

عفونت مخمر و رابطهجنسی دهانی

شواهد نشان می‌دهد زنانی که بطور مداوم به عفونت مخمر مبتلا می‌شوند ممکن است آنرا از طریق رابطه جنسی‌دهانی دریافت کرده باشند. در یک تحقیق مشخص شد که رابطه جنسی‌دهانی با بالا رفتن احتمال عفونت مخمر در ارتباط است. رابطهجنسی دهانی با کسی که مبتلا به عفونت مخمر است موجب برفک شده که نوعی عفونت مخمر در گلو می‌باشد. تماس دهانی با مخمر موجب بروز عفونت مخمر  در واژن نمی‌شود چون مخمر در دستگاه گوارش از بین می‌رود.

نکات مهم برای رابطه جنسی دهانی ایمن

استفاده از روش های مانعی مثل کاندوم بهترین راه برای ایمن کردن رابطهجنسی دهانی است. افراد بسیاری که از ترشحات بدن خوششان نمی آید رابطه جنسی دهانی با کاندوم‌های طعم دار را بهتر می بینند.

 

وقتی مردی طی رابطه جنسی‌دهانی انزال می‌کند، اگر مایع خارح شده در کناره‌های دهان یا چشم‌های طرف مقابل بریزد، درصورتیکه مبتلا به بیماری‌های مقاربتی باشد، احتمال انتقال آن را شدیداً افزایش می‌دهد.

 

در بسیاری از موارد، بیماری های مقاربتی می توانند حتی باوجود اینکه آلت تناسلی یا زبان کاملاً وارد واژن، دهان یا مقعد نشده است نیز انتقال یابند.

 

برخی محققان پیشنهاد می کنند که از مسواک زدن قبل از رابطهجنسی دهانی خودداری کنید چون باعث می‌شود زخم‌ها و خراش‌های کوچک احتمال انتقال بیماری‌های مقاربتی را افزایش دهند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا