دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

سوالات متداول درباره مشکلات جنسی

اگر شما به تازگی ازدواج کرده‌اید و در مورد رابطه جنسی اطلاعات کافی ندارید و یا احساس می‌کنید نقصی در کارتان وجود دارد، لازم است توسط یک متخصص زنان، مشاور جنسی داشته باشید. مطمئنا شما برای بالا رفتن کیفیت رابطه تان لازم است، حیا را کنار بگذارید و برای مشاوره به پزشک زنان بروید.

همه افراد می‌دانند، رضایت جنسی و روابط عاطفی که در رابطه جنسی تبادل می‌شود، حیات زندگی را تامین و تضمین می‌کند. پس بهتر است اگر نشانه‌های زیر را دارید، حتما از یک متخصص کمک بگیرید. یادتان باشد شما در این مسئله تنها نیستید، شاید باورهای اشتباه درباره لذت جنسی عملکرد شما را در این رابطه تحت تاثیر قرار داده است.

-  اگر نابارور هستید

اگز نابارور هستید به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات افراد ازدواج می‌کنند تا مشکلات‌شان حل شود، بررسی‌های اولیه در بخش مشاوره پیش از ازدواج، کمک می‌کند تا افراد با آمادگی و دانش کافی به زندگی مشترک وارد شوند.بسیاری از زوجین بعد از گذشت سالها از زندگی مشترک‌شان هنوز نمی‌دانند رابطه جنسی را چگونه باید انجام دهند

و به قولی از مشاوره‌های در و همسایه کمک می‌گیرند. ممکن است شما حتی ندانید که دلیل ناباروی‌تان همین است. ازدواج نافرجام یا به وصال نرسیده و عدم آگاهی درباره رابطه جنسی درست یکی از دلایل ناباروری است. معمولا در این شرایط به دلیل ترس زن و شوهر قادر به برقراری ارتباط جنسی نیستند و یا نمی‌دانند که به اشتباه رابطه برقرار می‌کنند.

-  به یاد رابطه گذشته‌تان می‌افتید

قبلا ازدواج کرده‌اید و ممکن است از همسرتان جدا شده باشید. هر چقدر سعی می‌کنید در رابطه‌تان تمام کمال ذهن‌تان مال شوهرتان باشید، نمی‌توانید. جسم‌تان کنار زندگی جدیدتان است و از لحاظ روانی به زندگی قبلی‌تان وابسته‌اید. تا اسباب یک طلاق عاطفی را فراهم نکرده‌اید، بهتر است به مشاور مراجعه کنید.

-  بعد از رابطه جنسی افسرده می‌شوید

در صورتی که بعد از رابطه جنسی افسرده می شوید حتما به پزشک مراجعه کنید. در واقع برخی از زنان و مردان بعد از برقراری رابطه جنسی دچار افسردگی شده و احساس بسیار بدی را تجربه می‌کنند. ممکن است خانمی یا آقایی مبتلا به اختلال میل جنسی است و به صورت مداوم تجربه‌هایی از قبیل تمایل نداشتن به شروع فعالیت جنسی، عدم تحریک و برانگیختگی با دیدن، شنیدن، لمس کردن را دارد، اگر این حالات را تجربه می‌کنید، بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید.

-  داشتن ابهام درباره هویت جنسی

اگر شما خودارضایی دارید و احساس‌های متناقصی در مورد جنسیت و هویت جنسی‌تان دارید،لازم است این حس‌ها را بشناسید و به یک پزشک  مراجعه کنید.

-  کج بودن اندام تناسلی

بعضی افراد آلت تناسلی‌شان شکل طبیعی ندارد و شاید انزال زودرس دارند، این امر در افراد اضطراب ایجاد می‌کند. یکی از دلایل مراجعه مردان به مشاور جنسی این است که در انزال دچار مشکل شده و همین آنها را مضطرب می کند. البته این اضطراب در میان خانم‌ها هم وجود دارد این که تمام و کمال بتوانند در رابطه جنسی خوب عمل کنند و اعتماد به نفس داشته باشند، باعث می‌شود دیر به لذت برسند. یک درمانگر جنسی خوب می‌تواند اعتماد به نفس لازم در ایجاد مهارت‌های جنسی را بیاموزد.شکل آلت هم دو جنبه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، توانایی باروری و توانایی برقرار کردن رابطه زناشویی یا همان نزدیکی، همچنین علت ظاهر نامناسب، از نظر روانی، زوج‌ها را دچار مشکل می کند و هم ممکن است، همسر بیمار حین نزدیکی احساس درد داشته باشد. پس بهتر است اگر با این مشکلات مواجه هستید، هر چه زودتر به یک مشاور جنسی و متخصص مجاری تناسلی مراجعه کنید.

-  به بیماریهای مقاربتی مبتلا هستید

بسیاری از افراد در معرض خطرات ناشی از این بیماری‌های مقاربتی قرار دارند. سوزاک یک بیماری عفونی و منتقله از طریق تماس جنسی، سیفلیس در اثر ارتباط دهانی است. کلامیدیا هم یکی از متداول‌ترین عفونت‌های باکتریایی مقاربتی می‌باشد. زگیل و تبخال ناحیه تناسلی هم همینطور، این عفونت‌ها برای زنان مسایل و مشکلات بیشتری به وجود می‌آورند اما مردان هم در اثر عفونت‌های تناسلی ممکن است دچار ناباروری، درد طولانی مدت و بیماری‌های خطرناک (ایدز، هپاتیت و...) شوند. در صورتی که به این بیماریها مبتلا هستید یا احساس می‌کنید همسرتان به شما خیانت کرده است، حتما به یک پزشک مراجعه کنید.

1- شایع ترین علت مشکلات جنسی در میان زنان و مردان چیست ؟

مشکلات جنسی می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد که به این صورت تعریف می شود، هر مسئله جنسی یا عاطفی که مانع شود زن و شوهر به یک رابطه رضایت بخش دو جانبه دست یابند.شایعترین مشکلات مردان شامل: پروستات ، کاهش جریان خون به آلت تناسلی مرد به علت ابتلا به دیابت، بیماریهای قلبی و یا بیماریهای دیگر، آسیب‌های عصبی به نخاع و یا کاهش در هورمون تستوسترون است. مشکلات جنسی متداول در بین زنان شامل : عدم تمایل جنسی به علت کاهش هورمون استروژن، اختلالات تیروئید ( که می‌تواند در بعضی از مردان نیز تأثیر گذار باشد )، درد در هنگام مقاربت به علت مشکلات واژن از جمله کم بودن ترشحات واژن می باشد. در بعضی از زوجین، متخصصین استفاده از برخی داروها را علت مشکلات جنسی می‌دانند که عبارتند از : الکل ، نیکوتین، مواد مخدر ، برخی از داروهای فشار خون ، آنتی هیستامین ها و داروهای ضد افسردگی خاص.

2- شایع‌ترین مشکلات جنسی در مردان چیست ؟

مطالعات نشان می‌دهد که 75% از مردان تحت تأثیر انزال زودرس قرار می‌گیرند. از نظر بالینی انزال زودرس به این صورت تعریف می‌شود: آغاز انزال ( خروج منی ) از آلت تناسلی که قبل از مقاربت یا به سرعت بعد از شروع، معمولاً در عرض کمتر از 15 بار دخول رخ می‌دهد.هر مرد حداقل یک بار انزال زودرس را در زندگی خود تجربه کرده است.

اما برای بعضی از مردان تبدیل به یک مشکل مزمن می‌شود. انزال زودرس می‌تواند به حساسیت بالا، تحریک سیستم عصبی ، وسواس فکری – عملی و گاهی اوقات عدم کنترل واکنش بدن نسبت به برانگیختگی جنسی ( هیجان ) مربوط شود. بی توجهی به انزال زودرس اغلب موجب عفونت در غده پروستات می‌شود که یک دوره استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها این مشکل را حل خواهد کرد.

مشکلات موقتی می‌تواند ناشی از استرس یا استفاده برخی داروها از قبیل قرص سرماخوردگی باشد. درمان انزال زودرس شامل داروهای ضدافسردگی که باید 12 ساعت قبل از عمل زناشویی خورده شود و استفاده از کاندوم برای کاهش احساس می‌باشد.گاهی اوقات کرم لیدوکائین می تواند به کاهش احساس کمک کند اما این کرم بر روی همسر نیز تأثیر می گذارد.

3- تعریف واقعی از نقص عملکرد جنسی چیست و شایع ترین علل کدامند ؟

نقص عملکرد جنسی در مرد (impotence) نیز نامیده می‌شود که عبارت است از ناتوانی در به دست آوردن نعوظ (erection)، عدم توانایی در حفظ نعوظ کافی برای مقاربت و همچنین ناتوانی در انزال به صورت مداوم .زمانی علت این مشکل را مسائل عاطفی می‌دانستند. اما امروزه پزشکان بیماریهایی همچون فشارخون بالا ، نارسایی کلیه، بیماری های قلبی زودرس ، مشکلات پروستات ، افسردگی و علاوه بر این ها زیاده روی در مصرف الکل و در بعضی از مردان استعمال سیگار را علل این بیماری می دانند. استرس مزمن و برخی از داروها از قبیل داروهای فشار خون بالا و داروهای ضد افسردگی نیز می توانند نقش داشته باشند.

4- علت اختلال عملکرد در زنان چیست ؟

بر خلاف مردان که برای کاهش مقاربت به رویدادهای خاص فیزیولوژیکی نیاز دارند. زنان این گونه محدودیت‌ها را ندارند. شایعترین دلایل ناتوانی جنسی زنان غالباً در مسائل مربوط به تمایل ، انگیختگی جنسی و یا بعضی وقتها مقاربت دردناک است. بعضی از زنان ناتوانی در داشتن لذت ( اوج لذت جنسی ) و تجربه درد را گزارش می‌کنند.

کاهش تمایل از وجود یک رابطه سرد و ضعیف با همسر یا تنش‌های دیگر در زندگی ، ایجاد می‌شود. عوامل فیزیکی به کاهش هورمون‌های استروژن و تستوسترون که در زمان یائسگی اتفاق می‌افتد مربوط می شود . این عوامل نه تنها تمایل را کاهش می‌دهد ، همچنین سبب کاهش ترشحات مهبل می‌شود و در نتیجه تحریک مشکل‌تر و مقاربت دردناک خواهد بود.بیماریهای خاص مانند اختلال تیروئید یا افسردگی نیز می توانند در تمایل زن تأثیرگذار باشد . عدم لذت به ندرت از مشکلات فیزیکی ناشی بوده اغلب از تحریک نادرست توسط همسر ایجاد می‌شود.

5- چه چیزی باعث ایجاد درد در آلت تناسلی مرد می شود ؟

درد در آلت تناسلی مانند هر بخش دیگری از بدن می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله عفونت ، آسیب (ضربه) یا بیماری باشد. در برخی مواقع دستکاری مفرط ، نیش حشره یا جوش می‌تواند منجر به درد شود. ضایعات دردناک یا زخم در آلت تناسلی ممکن است تبدیل به پروستات یا عفونت‌های دیگر شود. علاوه بر آن التهاب پروستات ،( urethritis  ) عفونت لوله ادراری که اغلب باعث سوزش و کلامیدیا می‌شود. گاهی کم خونی سلول‌های داسی نیز می‌تواند موجب درد در آلت تناسلی شود . بیماری Peryronies که موجب نابهنجار شدن شکل آلت تناسلی می‌شود مقاربت دردناک را برای مرد در پی خواهد داشت. در موارد نادر درد می تواند نشانه سرطان باشد. از این رو اگر ناراحتی شما قابل ملاحظه بود و ظرف چند روز فروکش نکرد به پزشک مراجعه کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا