دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

آیا مصرف قرص ضد بارداری برای دختران مجرد خطرناک است؟

قرص‌های ضد بارداری عوارض جانبی فراوانی برای سلامتی زنان و دختران جوان دربردارند و می‌توانند بر ترشح هورمون‌های جنسی، باروری و سلامت جسمی آنها تاثیرات منفی بگذارند. مشکلات خلقی، تهوع و سرگیجه از رایج‌ترین پیامدها و عوارض جانبی اینگونه داروها به شمار می‌روند.

 

 قرص‌های ضد بارداری توسط بسیاری از خانم‌ها و دختران جوان استفاده می‌شود، اما درباره عوارض این قرص‌ها و نحوه مصرف آنها نیز سولات زیادی وجود دارد، به ویژه در بین خانم های مجرد. در این مقاله به تمام سوالات مربوط به مصرف قرص های ضد بارداری پاسخ داده می‌شود.

 

بسیاری از دختران مجرد گاهی قرص‌های ضد بارداری مصرف می کنند و برای خیلی از آنها این سوال وجود دارد که آیا مصرف قرص ضد بارداری برای دختران مجرد خطرناک است؟ برخی نیز تصور می‌کنند مصرف قرص‌های ضد بارداری قبل از ازدواج و در دوران دوشیزگی باعث ناباروری می شود. در ادامه مقاله سعی شده است به این سوالات و ابهامات پاسخ داده شود.

 

در واقع دوشیزه بودن یا نبودن و یا ازدواج کردن در زمان مصرف قرص ضد بارداری اهمیتی ندارد، چرا که قرص این مسئله را تشخیص نمی‌دهد. آنچه مهم است این است که قرص‌های ضد بارداری نیز انواع مختلف دارد و برخی از آنها تاثیر بیشتر بر بدن می‌گذارند و در واقع متناسب با بدن شما ساخته شده‌اند.بهترین راه برای شناخت قرص مناسب خود مشورت با پزشک متخصص زنان است.

 

مصرف قرص ضد بارداری در هر صورت دارای عوارض جانبی است و یکی از مهم‌ترین عوارض این قرص‌ها افزایش وزن است. برخی خانم‌ها در زمان مصرف قرص ضد بارداری دچار افزایش وزن می‌شوند و برخی دیگر این عارضه را در خود مشاهده نمی‌کنند.

 

قرص ضد بارداری در واقع هورمون های بدن را افزایش می دهد و بدن را فریب می دهد و این تصور در بدن به وجود می آید که شما باردار هستید. بدن نیز نمی‌داند با افزایش ناگهانی هورمون‌ها چه کند و در نتیجه ممکن است فرد دچار افزایش وزن شود. اما از آنجایی که قرص ضد بارداری هورمون‌ها را تنظیم می کند، می تواند به رفع جوش‌های پوستی و بهبود نوسانات خلقی کمک کند. به علاوه قرص‌های ضد بارداری پریود را قابل پیش بینی و منظم می‌کند.

 

به علاوه افزایش هورمون‌ها در نتیجه مصرف قرص‌های ضد بارداری احتمال بروز سرطان را نیز افزایش می‌دهند. بنابراین اگر در خانواده شما سابقه ابتلا به سرطان وجود دارد، بهتر است قرص‌های ضد بارداری را با احتیاط بیشتری مصرف کنید. توصیه اکید این است که قرص‌های ضد بارداری را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید. ابتدا به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا قرصی مناسب با وضعیت بدن شما برایتان تجویز شود.

 

قرص‌های ضد بارداری و دیگر عوارض جانبی

 

اغلب عوارض مربوط به قرص‌های ضد بارداری خطرناک و جدی نیستند. این عوارض عبارتند از :

 

 • تهوع
 • التهاب یا ورم پستان ها
 • خفیف شدن پریودها
 • نوسانات خلقی

 

عوارض دیگری که به آنها اشاره می‌کنیم کمتر مشاهده می‌شوند، اما خیلی جدی‌تر هستند. در صورت مشاهده هر یک از این عوارض بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. اگر دسترسی فوری به پزشک ندارید، حتما به اورژانس مراجعه کنید. عوارضی که به آنها اشاره می کنیم نشان دهنده بروز مشکلات کبد، بیماری کیسه صفرا، سکته مغزی، لخته شدن خون، بالا رفتن فشار خون یا بروز بیماری قلبی است. این عوارض عبارتند از :

 

 • درد شکم
 • درد قفسه سینه
 • سردرد شدید
 • مشکل بینایی (تاری دید)
 • التهاب و درد در پاها و ران ها

 

آیا همه خانم ها می توانند از قرص های ضد بارداری استفاده کنند؟

اکثر خانم‌ها زیر نظر پزشک می‌توانند ار قرص‌های ضد بارداری استفاده کنند. اما این قرص‌ها به خانم‌های بالای 35 سال که سیگار می‌کشند، توصیه نمی‌شود.اگر سیگار نمی‌کشید، می توانید تا زمان یائسگی از قرص‌های ضدبارداری هورمونی استفاده کنید. به علاوه اگر دچار هر یک از مشکلات زیر هستید، نمی‌توانید از قرص ضد بارداری هورمونی استفاده کنید:

 

 • وجود لخته خون در دست ها، پاها یا ریه
 • بیماری شدید قلبی یا کبد
 • سرطان پستان یا رحم
 • فشار خون بالا و کنترل نشده
 • میگرن با اورا یا اختلال در حس بیناییaura

 

اورا aura : نوعی اختلال در حس بینایی است که پیش از درد علائم هشدار دهنده ای دارد، مانند فلاش‌های نورانی، مور مور شدن سر و صورت و نقاط کور.

 

شرایط دیگری نیز وجود دارد که میزان خطر آنها با مصرف قرص های ضد بارداری افزایش پیدا می‌کند. اگر نسبت به این شرایط مطمئن نیستید، لازم است با پزشک مشورت کنید. به علاوه اگر در بین اقوام درجه یک (والدین، خواهر و یا برادر و یا فرزندتان) شخصی دارای لخته خون در پاها یا ریه خود است، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

 

تداخلات دارویی با قرص‌های ضد بارداری

برخی داروها، از جمله آنتی بیوتیک‌ها و ضد تشنج‌ها اثر بخشی قرص‌های ضد بارداری را کاهش می‌دهند. قبل از شروع مصرف قرص‌های ضد بارداری اگر از هر داروی دیگری استفاده می‌کنید، از جمله داروهای با نسخه یا بدون نسخه، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا