دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

آیا لپتاپ و موبایل بر باروری زنان و به ویژه مردان تاثیر دارد؟

با پیشرفت سریع و چشمگیر علم، تکنولوژی و فناوری و وابستگی تمام علوم به تکنولوژی و افزایش تکنیک های الکترونیکی برقراری ارتباط  و گسترش آن در تمامی نقاط جهان، دیگر مردم بدون لپتاپ و موبایل نمیتوانند زندگی کنند و شبانه روزدر حال استفاده از این تکنولوژی ها هستند. تمامی این موارد بدون شک عملکرد بدن همه انسان های جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.

همه ما می دانیم و بارها از رسانه ها شنیده ایم که امواج صادره از بسیاری از وسایل الکترونیکی، خصوصا تلفن های همراه، برای سلامت ما بسیار مضر هستند. هرچند عمر تلفن های همراه برای انجام تحقیقات گسترده در این رابطه کافی نیست، اما محققان درهمین مدت زمان کوتاه نیز توانسته اند به برخی عوارض خطرناک این وسایل پی ببرند.

این آثار آنقدر جدی هستندکه واکنش برخی سازمانی های بین المللی، از جمله سازمانی بهداشت جهانی را نیز در پی داشته است. این آثار نامطلوب، همانطور که بر بدن ما تاثیرگذار است، بدن جنین و فرایند رشد او را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل است که خانم هایی که به سلامت فرزند خود اهمیت می دهند باید پیش و در دوران بارداری توجه بیشتری به الگوی استفاده خود از وسایل الکترونیکی داشته باشند.

آیا امواج وسایل الکترونیکی بر سلامت مادر و جنین تاثیرگذار است؟

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، به دلیل کوتاه بودن عمر بسیاری از وسایل الکترونیکی، هنوز شواهد موجود در رابطه با آنها کمی پراکنده و گاه حتی متعارض است. برخی تحقیقات نشان می دهند که امواج کوتاه تاثیر زیستی چندانی بر بدن ندارد، در حالیکه نتایج بسیاری تحقیقات دیگر هشداردهنده است. تحقیقات خاص مربوط به بارداری نشان دهنده وجود خطرات بالقوه و افزایش احتمال ناباروری، سقط جنین، ابتلای کودک به سرطان، و اختلالات ژنتیکی هستند.
امواج وسایل الکترونیکی را می توان به گونه ای با امواج اشعه ایکس که برای انداختن عکس از دندان استفاده می شود مقایسه کرد، با این تفاوت که امواج وسایل الکترونیکی ضعیف تر هستند. اشعه ایکس قدرت جداکردن الکترون ها از اتم را دارد. اما قدرت امواج وسایل الکترونیکی بسیار کمتر است. اما این امواج توان ایجاد تغییر در DNA و نحوه تکثیر و عملکرد سلول ها را دارند.
هرچند محققان هنوز از نحوه دقیق تاثیر این امواج بر DNA مطلع نشده اند، اما آنها در تحقیقات متعدد رابطه ای مستقیم بین افزایش مستقیم تماس با این امواج و افزایش سقط جنین و سرطان در دوران کودکی مشاهده کرده اند. البته این رابطه الزماً به معنای وجود یک رابطه علت و معلولی نیست. سازمان بهداشت جهانی، چنین عوامل خطر موجود در محیط را، "احتمالا سرطان زا" معرفی کرده است و عنوان کرده است که "تحقیقات صورت گرفته، بر قرار گرفتن در معرض میدان های مغناطیسی و امواج با فرکانس پایین در مواردی  موجب افزایش خطر سقط جنین می شود".

امواج وسایل الکترونیکی بر باروری آقایان چه تاثیری دارد؟

آثار نامطلوب امواج وسایل الکترونیکی تنها به خانم ها ختم نمی شود، بلکه آقایان نیز در معرض خطرات این امواج قرار دارند. آمار مربوط به ناباروری آقایان در سال های اخیر رشد داشته است و اگر الگوی استفاده افراد از وسایلی نظیر تلفن همراه تغییر نکند، این آمار همچنان رو به افزایش خواهدبود. به گزارش یکی از موسسات تحقیقاتی به نام PLOS، استفاده از تلفن همراه می تواند تولید اسپرم در آقایان را کاهش دهد. طبق تحقیقات صورت گرفته، ثابت شده است که میزان اسپرم تولید شده در آقایانی که تلفن همراه خود را در جیب خود به مدت بیش از 4 ساعت در روز نگهداری می کنند، می تواند تا 50 درصد کاهش یابد. همچنین برخی پژوهش ها نشان می دهند که اسپرم آقایان از تخمک خانم ها نسبت به اموادج مضر حساس تر است.

تاثیر استفاده از لپتاپ بر باروری مردان  

پژوهشی که در دانشگاه استونی بروک نیویورک توسط یفیم شینکین انجام شده، نشان می دهد که چسباندن پاها به یکدیگر به گونه ای که فرد بتواند لپتاپ خود را روی پا نگه دارد و همچنین گرمای حاصل از عملکرد موتور لپتاپ، دمای کیسه بیضه بنام اسکروتوم را تا 2.8 درجه سانتیگراد بالا می برد. پژوهش دیگری در جهت تشخیص تاثیر دستگاه های الکترونیکی بر باروری و کیفیت اسپرم انجام شده که حاکی از آن است که بین گرما و کاهش توانایی باروری، ارتباط مستقیمی وجود دارد، گرما می تواند بر روند تولید اسپرم، حرکت و کیفیت آن نیز تاثیرگذار باشد. به همین دلیل به افرادی که تصمیم دارند پدر شوند، توصیه می شود از حمام آب داغ، سونا و شلوارهای گرم و تنگ بپرهیزند.

افزایش محبوبیت لپتاپ و استفاده طولانی مدت، گاه به گاه و یا مداوم از آن و قرار گرفتن در معرض گرمای حاصل از آن چندین بار در روز می تواند در طول سالیان، اثرات طولانی مدتی بر روی مردان داشته باشد. تحقیقات اخیر نشان داد که دمای دستگاه تناسلی مردان هنگام نشستن و چسباندن پاها به یکدیگر برای ثابت نگه داشتن لپتاپ، 2.1 درجه سانتیگراد افزایش پیدا می کند. گرم شدن این ناحیه می تواند روی تولید و کیفیت اسپرم تاثیر داشته باشد.

در آخر چند نکته در رابطه با استفاده از وسایل الکترونیکی

هرچند وسایل الکترونیکی امروزه بخش زیادی از زندگی روزانه ما را اشغال کرده اند و ممکن است برخی تصور کنند اجتناب از آنها امری غیرممکن است، اما هنوز هم راه هایی برای کاهش آثار منفی این وسایل وجود دارند. افراد، خصوصا خانم ها و آقایانی که قصد باروری دارند باید بتوانند میان نیاز خود به وسایل الکترونیکی و رعایت جانب احتیاط تعادل ایجاد کنند. خانم هایی که سابقه سقط جنین دارند باید بیش از سایرین موارد ایمنی را رعایت کنند.

*
حین استفاده از تلفن همراه، از هندزفری استفاده کنید. همه ما تاکنون بارها این نکته را شنیده ایم اما بسیاری هنوز تلاشی برای رعایت آن نمی کنیم. بهتر است تا جاییکه می توانید ساعات استفاده از تلفن همراه را کاهش دهید و اگر به تلفن ثابت دسترسی دارید، از تلفن همراه خود استفاده نکنید.


*لپ تاپ را بر روی پاهایتان قرار ندهید. همیشه  لپ تاپ را بر روی میز قرار دهید و اگر میز در اختیارتان نبود، حتما با قرار دادن چیزی بین لپ تاپ و پاهایتان، بین این دو فاصله ایجاد کنید.

*
به ساعاتی که با وسایل الکترونیکی سپری می کنید توجه کنید، هرچه زمان استفاده شما از وسایل برقی، خصوصا وسایل دارای امواج مانند تلفن همراه، تبلت، و لپ تاپ کمتر باشد، بهتر است.

*
اگر از وسایل الکترونیکی استفاده نمی کنید، آنها را خاموش کنید. روشن بودن این وسایل بدون دلیل می تواند برای شما مضر باشد.

*
از محصولات محافظت کننده استفاده کنید. لپ تاپ ها و تلفن های همراه دارای محافظ هایی هستند که امواج صادرشده از آنها و ضررشان را کاهش می دهند.

*
هنگام خواب، تلفن همراه خود را خاموش کنید. به هیچ عنوان تلفن همراه را بالای تخت خود قرار ندهید و از استفاده از ساعت تلفن برای بیدار شدن جدا پرهیز کنید.

مقالات مرتبط

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا