دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

چند روز بعد از لقاح علائم بارداری ظاهر می‌شود؟

علائم بارداری فقط حالت تهوع نیست بلکه توجه به نشانه‌های زیادی قبل از انجام آزمایش خون می‌تواند نتیجه مثبت را خبر دهد. بارداری، تغییرات فیزیکی و هورمونی زیادی را برای خانم‌ها به همراه دارد.

اصولاً بارداری با تعییرات فراوانی توام است. این تغییرات هم جسمی و هم روحی می‌باشند اما در نظر داشته باشید که تغییرات بارداری در تمام خانم‌ها یکسان نیستند و معمولاً شدت و ضعف دارند و به یاد داشته باشید که شاید یک یا چند نشانه از علائم بارداری شامل حال شما نشود همیشه با وجود این علائم به بارداری خود شک کنید حتی اگر از روش ضد بارداری استفاده می‌کنید. در زیر به تعدادی از علائم هشدار دهنده بارداری اشاره می‌کنیم.

نفس کم آوردن:

دفعه‌ی آخر که داشتید از پله‌ها بالا میرفتید ، ناگهان نفس کم آوردید و احساس کمبود اکسیژن کردید؟
جنین در حال رشد نیاز به اکسیژن دارد برای همین اکسیژن قابل استفاده برای شما کم می‌شود. این نشانه بارداری (به نفس افتادن)  ممکن است در سرتاسر این ۹ ماه بارداری با شما همراه باشد و هرچه به زمان موعود نزدیک‌تر می‌شوید و نوزاد شما بزرگ‌تر می‌شود ، فشار بیشتری به ریه و دیافراگم شما وارد می‌شود و نفس کشیدن و برای شما سخت‌تر می‌کند .

درد سینه:

امروز که داشتید سوتین همیشگی خود را می‌پوشیدید این کار براتون درد آور و عذاب آور شده بود؟ این از نشانه‌های اولیه بارداری در زنان است .
شب ها سوتینی راحت تر بپوشید تا کمتر اذیت بشوید .

خستگی و کسلی:

همیشه احساس بی‌حالی و خواب آلودگی دارید؟ اگر ناگهان احساس خستگی شدید می‌کنید می‌تواند بخاطر افزایش شدید هورمون‌ها در بدنتون باشد .
در بسیاری از خانم‌ها، کسلی و بی حالی در طول سه ماه اول بارداری ادامه پیدا میکنه و بعد از آن در سه ماهه ی دوم بارداری رو به کاهش میرود .

حالت استفراغ و تهوع:

خانم‌های باردار از هفته‌ی ششم بارداری شروع به احساس استفراغ می‌کنند. ولی بعضی از خانم‌ها هم زودتر از هفته ی ششم احساس تهوع و استفراغ می‌کنند .
به احتمال زیاد این احساس بهم خوردن حال با وارد شدن به سه ماهه ی دوم بارداری کاهش پیدا می‌کند .

تکرر ادرار:

اگر نصف شب مجبور می‌شوید که از خواب خود بلند شوید و برای ادرار کردن دستشویی بروید و یا در طول روز زیاد به دستشویی سر می‌زنید، شما یکی دیگه از نشانه‌های بارداری را دارید .

سر درد:

یکی دیگر از نشانه‌های اولیه حاملگی سر دردهایی است که باز هم بخاطر تغییر میزان هورمون در بدن شما ایجاد شده است .
حواستان باشد که در دوران بارداری از ایبوپروفن و سایر قرص‌های معمولی که برای کاهش سر درد میخورید استفاده نکنید و قبل از استفاده از هر گونه قرصی با دکتر متخصص خود صحبت کنید .

کمر درد:

آیا کمرتان درد میکند؟

اگر شما معمولاً دچار کمر درد نمی‌شوید، این درد میتواند نشانه ی دیگر برای بارداری باشد که ممکن است در سرتاسر دوران بارداری همراه شما باشد.
دلیلش هم این است که با شکل‌گیری جنین و بزرگ شدن آن، مرکز ثقل بدن شما از حالت عادی خارج می‌شود. رباط‌ها و ماهیچه‌ی بدنتون بیش‌تر از حالت عادی کشیده می‌شوند تا تعادل بدن شما را حفظ کنند .

گرفتگی ماهیچه‌ای:

شاید برای شما سخت باشد ولی رحم و زهدان شما در حال تمرین و کش و قوس بخاطر آماده شدن برای انبساط و گشاد شدن در هنگام زایمان هست تا نوزاد شما راحت تر از رحم شما خارج شود .
به این میگن یک آمادگی همه جانبه !

گرسنگی یا بی میلی زیاد نسبت به غذا:

اگر قبلاً به این صورت نبودید، خیلی ساده است، بدن شما دارد به شما میگوید که باردارید !

یبوست و نفخ کردن:

حاضرید قسم بخورید که شلوارتان هفته پیش اندازه بوده است و الان اندازه شما نیست !
پف کردن بدن یکی از نشانه‌های افزایش پروژسترون بخاطر حاملگیست که در زنان رخ میدهد .
پروژسترون باعث میشه که سیستم هضم غذا کندتر عمل بکنه .

یک دقیقه خوش اخلاق و یک دقیقه بد اخلاق:

اگر مدام حالتان دگرگون می‌شود و بی‌جهت از همسرتان ایراد می‌گیرید، باز هم علتش تغییر هورمون‌های بدن شماست . بهتره که به همسرتون بگویید که این حالت گذراست و بزودی با عادت کردن به این تغییر هورمون حالتان دوباره خوب می‌شود!

افزایش دمای بدن در صبحگاه:

البته تعریف خانم‌ها از صحبگاه فرق میکند. بعضی ساعت ۸ رو سحر میدونند و بعضی ها هم ساعت ۱۲ رو کله صبح می‌دونند !
دمای بدن خانم‌ها از زمان تخمک گذاری (یعنی تغریباً یک هفته بعد از تمام شدن پریود) بالا میره و تا پریود شدن ادامه پیدا میکنه .
حالا اگر شما ۲ هفتس که پریودتون عقب افتاده و دمای بدنتون هم حس می‌کنید که بالا رفته ، احتمالاً شما باردار هستید .

قوی شدن حس بویایی:

اگر این روزها براحتی با بوی زباله‌ها هم حالت تهوع بهتون دست میده و کوچکترین بوهایی مشام شما رو اذیت میکنه، باز هم یکی دیگه از نشانه‌های بارداری رو دارید .

سر گیجه و غش:

این غش کردن برای شما و همسرتون میتونه نشانه ی خوبی از بارداری باشه .
برای بهبود این حالت باید آب زیاد بنوشید و غذاهای مقوی زیاد بخورید.

لکه بینی:

پریود شدم یا نشدم؟ پس چرا اینقدر خفیفه؟

اگر چند روز قبل از موعد پریودتون دچار لکه بینی خفیف شدید ، باید خدمتون بگم که تخمک باردار شده ی شما در حال لانه گزینی در دیواره رحم است و این اتفاق باعث لکه بینی در شما شده .

تاخیر در پریود:

خیلی از نشانه‌هایی که تا الان گفتم برای تمام بانوان در حالت عادی رخ میده ولی تاخیر پریود فقط دو تا دلیل میتونه داشته باشه. ۱. عفونت ۲. بارداری .
اگر تا حالا تمام دوره‌های شما بصورت منظم رخ میداده و همیشه سر موعد پریود میشدید ولی اینبار چند روزی میشه که پریودتون به تاخیر افتاده، باید هرچه سریعتر برید داروخانه و یک بیبی چک بگیرید !

تست آزمایش بارداری مثبت:

تا اینجا هیچ کدوم از این نشانه ها ۱۰۰ درصد حاملگی شما رو مشخص نمی‌کنند و برای اینکه شما با اطمینان ۹۵ درصدی بفهمید که باردار هستید یا نه، باید از بی بی چک استفاده کنید .
اگر استفاده کردید و جواب بی بی چک منفی بود ولی هنوز پریود نشده بودید، ممکنه که هنوز برای تشخیص از طریق بی بی چک زود باشه. در این جور مواقع شما دوتا راه دارید .
راه اول اینه که برید آزمایش خون یا سونوگرافی بدید که دیگه جوابش ۱۰۰ درصد درسته. راه دوم اینه که چند روز صبر کنید و دوباره از بی بی چک استفاده کنید .
تقریبا دو هفته بعد از زمان عقب افتادن پریود، دیگه بی بی چک با اطمینان ۹۸ درصدی حاملگی شما رو مشخص میکنه .
یادتون باشه که اطمینان ۱۰۰ درصدی فقط با تست آزمایش خون حاملگی یا همون BHCG مشخص میشه

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا