دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

شانس حاملگی پس از مصرف طولانی مدت قرص های ضد بارداری

پس از قطع مصرف قرص های ضد بارداری،مدتی زمان زمان لازم است تا هورمونهای بدن به وضعیت طبیعی برگردند و این یعنی ممکن است چند ماه طول بکشد تا قاعدگی تان مرتب شود. پس از قطع مصرف قرص های ضد بارداری ، مدتی زمان زمان لازم است تا هورمونهای بدن به وضعیت طبیعی برگردند و این یعنی ممکن است چند ماه طول بکشد تا قاعدگی تان مرتب شود.

اکثر خانم هائی که از قرص های ضد بارداری ترکیبی استفاده می کرده اند ظرف یک سال بعد از قطع قرص ها باردار می شوند . در واقع ، شانس باردار شدن بعد از قطع قرص ، با کسانی که از این قرص ها استفاده نمی کرده اند برابر و حتی گاهی از آنها بیشتر است.

در یک بررسی دیده شده است خانم هائی که سابقه مصرف طولانی مدت قرص ضد بارداری داشته اند ، سریعتر از آنهائی که اصلا این قرص ها را مصرف نکرده بودند باردار شدند و این مسئله احتمالا به دلیل اثر محافظتی قرص های ضد بارداری در برابر عواملی مانند اندومتریوز ، عفونت های لگنی و حاملگی خارج از رحم است که باعث نازائی یا باردای ناموفق می شوند .

پزشکان توصیه می کنند بعد از اینکه مصرف قرص را قطع کردید ، بهتر است یک تا دو ماه صبر کنید و بعد اقدام به بارداری کنید. هر چند بعضی ازآنها معتقدند از آنجائی که پس از قطع مصرف قرص ، هورمونها در اولین قاعدگی از بدن خارج می شوند ، نیازی به صبر کردن نیست. به هر حال به نظر می رسد اقدام به بارداری ، یک تا دو ماه بعد ، حاملگی سالم تری به دنبال دارد و ضمنا فرصت خواهید داشت اسید فولیک را که مصرف آن باید قبل از باردارشدن آغاز شود شروع کنید.

توجه داشته باشید که چنانچه سه ماه بعد از قطع قرص پریود نشدید یک تست حاملگی بدهید تا مطمئن شوید باردار نیستید و اگر نتیجه تست منفی بود بهتر است به پزشک مراجه کنید تا مطمئن شوید مشکل زمینه ای وجود ندارد زیرا شاید قرص ها باعث مخفی ماندن اختلالاتی مثل کیست تخمدان شده باشند که در طول مصرف ، به دلیل اینکه پریود های نامنظم نداشتید ، متوجه آن نشدید. در این صورت باید ابتدا کیست را درمان و بعد اقدام به بارداری کنید.

برچسب ها بارداری
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا