دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

درمان زگیل تناسلی در بارداری با استفاده از لیزر

زگیل تناسلی بر اثر ویروس‌های مختلف در هر نقطه‌ای از بدن ظاهر می‌شوند. زگیل‌ تناسلی (Genital Warts) بر اثر ویروس پاپیلومای انسانی ( Human papillomavirus ) یا همان HPV به وجود می‌آید که به راحتی توسط تماس جنسی منتقل می‌شود.

زمانی که فرد مبتلا به HPV می‌شود، 2 تا 3 ماه بعد (یا حتی بیشتر) زگیل‌ها ظاهر می‌شوند. در برخی افراد مبتلا به این عفونت نیز هرگز زگیلی به وجود نمی‌آید. همچنین باید بدانید زگیل تناسلی با تبخال تناسلی متفاوت است.

یکی از روش‌های رایج برای از بین بردن زگیل‌های بزرگ در بارداری، استفاده از لیزر است. همانند دیگر روش‌های جراحی، لیزر هم خطرات خود را داشته، اما نسبت به دیگر روش‌ها از خطر کمتری برخوردار است. این روش تنها در صورتی توصیه می‌شود که زگیل‌ها بسیار آزاردهنده بوده و مادر قادر به تحمل آن‌ها نباشد.

در روش لیزردرمانی با تاباندن اشعه ی مادون قرمز بر روی ضایعات و زگیل ها بافت ها تحت اشعه ی لیزر قرار می گیرند و از بین می روند. در این روش ممکن است اثر کمرنگی از جای زگیل ها بر روی پوست باقی بماند ولی خود زگیل ها به طور کامل از بین می روند.

از نظر طول مدت زمان درمان باید گفت که بسیاری از زگیل های تناسلی تنها در یک جلسه ی لیزر درمانی به طور کامل از بین می روند و امکان بازگشت مجدد این زگیل ها بسیار کم است.

لیزر درمانی زگیل های تناسلی نسبت به سایر روش ها، پاکسازی بهتر و قدرتمند تری در از بین بردن زگیل های تناسلی دارد و از آنجایی که قدرت اشعه ی لیزر باعث می شود که به عمق پوست و بافت های زیرین آن نفوذ کند، نوعی ریشه کن شدن محسوب می شود و به همین دلیل احتمال عود مجدد زگیل تناسلی را به مراتب کاهش می دهد.

علائم زگیل تناسلی در بارداری

شایع‌ترین علامت این زگیل‌ها بروز توده‌هایی نرم و به رنگ پوست یا تیره رنگ هستند که معمولا در اطراف مقعد، مهبل (واژن)، دهانه رحم و داخل راست‌روده یا رکتوم ایجاد می‌شوند. اندازه و شکل این زگیل‌ها متفاوت هستند. اکثر این زگیل‌ها بدون درد بوده، اما می‌توانند باعث خارش و سوزش نیز شوند.

راههای تشخیص زگیل تناسلی در بارداری

با معاینه فیزیکی و انجام آزمایش خون و آزمایش پاپ اسمیر می‌توان این بیماری را تشخیص داد. از پاپ اسمیر اغلب برای شناسایی سلول‌های تغییر یافته و غیرطبیعی پوست در دهانه رحم استفاده می‌شود. در حالی که این آزمایش به طور خاص، ویروس اچ پی وی را شناسایی نمی‌کند، اما می‌توان از آن برای شناسایی سلول‌های تغییر یافته در دهانه رحم که ممکن است تبدیل به HPV شوند، استفاده کرد. اگر زگیل‌ها با استفاده از روش‌های سنتی تشخیص داده نشوند، پزشک احتمالا بیوپسی را تجویز خواهد کرد.

زایمان با وجود زگیل تناسلی

به طور کلی می‌توان گفت، بارداری و زایمان با زگیل‌های تناسلی تقریبا مشابه با زایمان‌های معمولی است و در اکثر موارد، مادر و جنین دچار هیچ مشکلی نخواهند شد.

درمان زگیل تناسلی در بارداری

در این قسمت، درمان‌های بی خطر و خطرناک در رابطه با زگیل تناسلی در بارداری را معرفی خواهیم کرد

درمان‌های مطمئن و بی خطر

زگیل‌های تناسلی آلوده به ویروس اچ پی وی غیر قابل درمان هستند، اما می‌توان آن‌ها را کنترل کرد. در ادامه لیستی از درمان‌های بی خطر را معرفی می‌کنیم.

۱. کرم‌های موضعی

اغلب برای درمان این بیماری از کرم‌های موضعی استفاده می‌شود. هرچند در دوران بارداری ابتدا با پزشک خود مشورت کنید، زیرا برخی از این کرم‌ها حاوی استروئید‌ها هستند که می‌توانند بارداری را دچار مشکل کنند. در دوران بارداری پزشک کرم‌های موضعی مخصوصی را برای کمک به کنترل و کاهش اندازه زگیل‌ها تجویز می‌کند.

۲. انجماد زگیل

اگر پزشک تشخیص دهد زگیل‌های تناسلی بیش از حد بزرگ بوده و ممکن است مشکلاتی را برای بارداری ایجاد کند، از نیتروژن مایع برای انجماد و برداشتن آن‌ها استفاده می‌کند. این روش تنها زمانی استفاده می‌شود که زگیل‌ها بسیار بزرگ باشند و حتما باید تحت نظر پزشک صورت بگیرد.

۳. جراحی

این روش تنها زمانی صورت می‌گیرد که پزشک تشخیص دهد زگیل‌ها ممکن است به مادر یا جنین آسیب برسانند. معمولا پس از سه ماهه اول یا در موارد نادر، سه ماهه دوم، جراحی صورت نمی‌گیرد. زیرا هر گونه جراحی می‌تواند به بدن فشار آورده و در زایمان مشکل ایجاد کند. اگر پزشک، جراحی را توصیه کند معمولا به این دلیل است که زگیل‌ها به اندازه‌ای به بدن فشار وارد کرده‌اند که می‌توانند جنین را به خطر بیاندازند.

۴. زگیل‌ها را به حال خود گذاشتن

در اغب موارد اگر زگیل‌ها بزرگ نبوده و یا در حال رشد نباشند، می‌توان آن‌ها را به حال خود رها کرد تا خود به خود درمان شوند. پزشک تنها رشد آن‌ها را زیر نظر خواهد گرفت. این روش یکی از بهترین روش‌های درمان زگیل تناسلی در بارداری است، زیرا هیچ فشاری به بدن وارد نمی‌شود و همچنین از دارو‌هایی که می‌توانند باعث بروز عوارض جانبی شوند، استفاده نخواهد شد.

۵. لیزر

یکی از روش‌های رایج برای از بین بردن زگیل‌های بزرگ، استفاده از لیزر است. همانند دیگر روش‌های جراحی، لیزر هم خطرات خود را داشته، اما نسبت به دیگر روش‌ها از خطر کمتری برخوردار است. این روش تنها در صورتی توصیه می‌شود که زگیل‌ها بسیار آزاردهنده بوده و مادر قادر به تحمل آن‌ها نباشد.

۶. دارو

در حال حاضر دارو‌های بسیار کمی برای درمان زگیل تناسلی در بارداری وجود دارد. اکثر دارو‌ها برای پیش از بارداری یا پس از بارداری استفاده می‌شوند. اگر زمانی که باردار نبوده اید، از این دارو‌ها برای درمان زگیل تناسلی استفاده کرده اید، پس از بارداری بدون تجویز پزشک از آن‌ها استفاده نکنید. اکثر این دارو‌ها حاوی استروئید‌ها هستند که می‌توانند به جنین آسیب برسانند.

درمان زگیل تناسلی با لیزر چه مزایایی دارد؟

لیزر درمانی زگیل تناسلی بدون درد و خونریزی است.
روشی کاملا سرپایی است و نیازی به بستری ندارد.
نیاز به بی حسی موضعی دارد و بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار نمی گیرد.
از نظر هزینه های درمانی مقرون به صرفه تر است.

در دوران بارداری ابتلا به زگیل‌های تناسلی امری شایع است. این موضوع عمدتا ناشی از فعال شدن ویروس اچ پی وی نهفته در بدن است که به علت ضعف دستگاه ایمنی و عدم تعادل در هورمون‌های بدن ایجاد می‌گردد. از این رو با تشخیص زودهنگام نوع زگیل‌های تناسلی، پزشک می‌تواند درمان مناسب برای شما را پیشنهاد کند.

 

زگیل تناسلی در بارداری؛ درمان‌های خطرناک و غیرایمن

در اینجا لیستی از درمان‌های خطرناک را معرفی می‌کنیم که تحت هیچ شرایطی نباید آن‌ها را به کار برد.
سعی نکنید زگیل‌ها را بترکانید.
در زمان بارداری بدون تجویز پزشک از هیچ دارویی استفاده نکنید.
از کرم‌های موضعی حاوی استروئید استفاده نکنید.
از یخ برای از بین بردن زگیل‌ها استفاده نکنید.
تحت هیچ شرایطی سعی نکنید زگیل‌ها را بکنید.
سعی نکنید پوست زگیل‌ها را بکنید.
به طور کلی از درمان‌های غیرپزشکی یا خانگی استفاده نکنید.

عوارض جانبی بروز زگیل تناسلی در بارداری

در این قسمت لیستی از عوارض احتمالی برای جنین و مادر را فراهم کرده ایم.

عوارض جانبی زگیل تناسلی بر سلامت مادر

در موارد نادر زگیل تناسلی می‌تواند بر روی حاملگی تاثیر گذارد.
در موادر نادر این احتمال وجود دارد که ویروس به جنین منتقل شود.
این بیماری می‌تواند منجر به زایمان دردناک شود.
ضعف دستگاه ایمنی ناشی از ویروس می‌تواند منجر به زایمان سخت شود.

عوارض جانبی  زگیل تناسلی در بارداری برای جنین

در موارد نادر زگیل تناسلی ممکن است برای نوزاد خطرناک باشد.
در موارد نادر ویروس می‌تواند نوزاد را آلوده کند.
در موارد نادر احتمال زایمان زودرس وجود دارد.
این احتمال وجود دارد که دستگاه ایمنی نوزاد در مقایسه با نوزدان دیگر ضعیف‌تر باشد. این وضعیت با رشد کودک بهبود پیدا کرده، اما گاهی اوقات نیاز به مراقبت‌های پزشکی خواهد بود.

پیشگیری

زگیل تناسلی اغلب به دلیل رابطه جنسی غیر ایمن ایجاد می‌شود. برای پیشگیری از بروز زگیل تناسلی موارد زیر را رعایت کنید:

در زمان رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.
قبل از بارداری بهتر است همسر یا شریک جنسی تان آزمایش دهد.
به طور مرتب آزمایشات اچ پی وی را انجام دهید.

زگیل تناسلی ممکن است نشانه ای از ویروس اچ پی وی (HPV) باشد که ویروسی مسری است. از این رو اگر به آن مبتلا شدید، به شریک جنسی خود اطلاع دهید و از روش‌های جنسی سالم استفاده کنید. اگر باردار هستید و این زگیل‌ها را مشاهده کردید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید هرگز از روش‌های خود-درمانی برای این بیماری استفاده نکنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا