دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

دلایل لکه بینی در بارداری

خونریزی در بارداری اتفاقی نسبتاً شایع است و همیشه به معنی وجود مشکل نیست اما می‌تواند نشانه‌ای خطرناک باشد.

در صورت خونریزی غیرطبیعی در بارداری چه کاری باید انجام دهید؟

از آنجایی که خونریزی واژن در بارداری (فرقی نمی‌کند کدام سه ماهه بارداری) می‌تواند نشانه وجود مشکلی باشد، در صورت خونریزی واژینال با پزشک زنان خود تماس بگیرید. از نوار بهداشتی استفاده کنید تا ببینید چقدر خونریزی دارید و به نوع خون نیز توجه کنید (به عنوان مثال، رنگ خون می‌تواند صورتی، قهوه‌ای یا قرمز باشد، همچنین ممکن است خون دارای لخته یا بدون لخته باشد). هر بافتی که از واژن خارج می‌شود را برای آزمایش نزد متخصص زنان ببرید. در هنگام خونریزی از تامپون استفاده نکنید و از رابطه جنسی بپرهیزید.

 

باید سونوگرافی انجام دهید تا دلیل خونریزی را متوجه شوید. معمولاً برای معاینه، سونوگرافی شکمی انجام می‌شود. در صورت مشاهده علائم زیر حتماً به اورژانس مراجعه کنید. این علائم نشانه سقط جنین یا مشکلی جدی است:

 • درد شدید یا گرفتگی شدید در قسمت پایین شکم
 • خونریزی شدید، حتی اگر درد ندارید
 • ترشحات واژینال حاوی بافت
 • سرگیجه یا غش
 • تب بالای 38 درجه سانتی گراد و یا لرز

دلایل خونریزی و لکه بینی در اوایل بارداری

.1 خونریزی لانه گزینی

ممکن است در اوایل بارداری خونریزی خفیف بی‌ضرر که لکه بینی نامیده می‌شود، تجربه کنید. لکه بینی زمانی رخ می‌دهد که نطفه در حال رشد به دیواره رحم متصل می‌شود. این نوع خونریزی معمولاً نزدیک به زمان پریودی رخ می‌دهد.

 .2تغییرات دهانه رحم

بارداری باعث تغییراتی در دهانه رحم می‌شود و گاهی این تغییرات باعث خونریزی می‌شود (مثلاً بعد از رابطه جنسی).

 .3سقط جنین یا بارداری خارج از رحم

در طول 12 هفته اول بارداری، خونریزی واژن می‌تواند نشانه سقط جنین یا بارداری خارج از رحم باشد. با اینحال در بسیاری از خانم‌ها که در این مرحله از بارداری خونریزی می‌کنند، بارداری به صورت موفق و طبیعی ادامه می‌یابد.

 .4سقط جنین

بارداری که پیش از هفته 24 خاتمه یابد، سقط جنین نامیده می‌شود. از هر 5 بارداری یک بارداری با سقط جنین خاتمه می‌یابد. بیشتر سقط‌های زودرس (پیش از 14 هفتگی بارداری) به خاطر مشکلات جنین اتفاق می‌افتند. همچنین دلایل دیگری برای سقط جنین وجود دارد مانند مشکلات هورمونی یا لخته شدن خون.

بیشتر سقط‌ها در طول 12 هفته اول بارداری (سه ماهگی) رخ می‌دهد و متاسفانه از بسیاری از آنها نمی‌توان جلوگیری کرد. علائم دیگر سقط جنین عبارتند از:

 • گرفتگی عضلات و درد در قسمت پایین شکم
 • ترشحات یا مایعات از واژن
 • ترشحات بافتی از واژن
 • از بین رفتن علائم بارداری مانند حساسیت سینه ها و احساس بیماری

اگر خونریزی یا هر کدام از علائم بالا را دارید، با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

 .5بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم زمانی رخ می‌دهد که تخمک بارور بیرون از رحم (به عنوان مثال در لوله‌های فالوپی) لانه گزینی کند. این اتفاق باعث خونریزی می‌شود. بارداری خارج از رحم خطرناک است زیرا تخمک بارور نمی‌تواند خارج از رحم به درستی رشد کند. بنابراین تخمک باید برداشته شود. برداشتن تخمک از طریق عمل یا دارو انجام می‌شود.

معمولاً علائم بارداری خارج از رحم بین هفته چهارم و دوازدهم بارداری دیده می‌شوند اما ممکن است دیرتر رخ دهند.

سایر علائم بارداری خارج از رحم عبارتند از:

 • درد در قسمت پایین و یک طرف شکم
 • خونریزی واژن یا ترشحات آبکی قهوه ای
 • درد در نوک شانه
 • ناراحتی در هنگام ادرار یا مدفوع

با این حال، این علائم لزوماً نشانه مشکل جدی نیستند. گاهی اوقات این علائم به خاطر مسائل دیگر اتفاق می‌افتد مانند مشکلات معده. اما بهتر است پس از مشاهده این علائم به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

دلایل لکه بینی در اواخر بارداری

 *تغییرات دهانه رحم

این تغییرات منجر به خونریزی می‌شوند؛ به ویژه پس از رابطه جنسی.

 *عفونت واژن

پزشک متخصص زنان آزمایشاتی انجام می‌دهند و به درمان عفونت می‌پردازند.

 *نمایش خونین

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که موکوس پلاگ (مایع مسدودکننده دهانه رحم) که در دوران بارداری در دهانه رحم قرار دارد، خارج می‌شود و نشان میدهد که دهانه رحم برای شروع درد زایمان آماده است. این اتفاق چند روز قبل از شروع انقباضات یا در طول درد زایمان رخ میدهد

 *جدا شدن زودرس جفت

جدا شدن زودرس جفت مشکلی جدی است که طی آن جفت شروع به جدا شدن از دیواره رحم می‌کند. جدا شدن زودرس جفت معمولا باعث درد معده می‌شود و این اتفاق حتی بدون خونریزی رخ میدهد.

 .6جفت سر راهی یا جفت پایین

این حالت زمانی رخ می‌دهد که جفت به قسمت پایین رحم، نزدیک به دهانه رحم یا روی دهانه رحم، متصل می‌شود. خونریزی ناشی از جفت پایین خیلی زیاد است و مادر و جنین را به خطر می‌اندازد. توصیه می‌شود برای این خونریزی به اورژانس مراجعه کنید و معمولاً سزارین توصیه می شود.

Vasa praevia .7

این یک شرایط بسیار نادر است. در این حالت رگ های خونی جنین از طریق غشای پوشش دهنده دهانه رحم جریان می‌یابد. هنگامی که کیسه آب شما پاره می‌شود، این رگ ها پاره شده و موجب خونریزی واژن می شوند. در این صورت جنین حجم زیادی خون از دست می‌دهد که بسیار خطرناک است.

فهمیدن علت خونریزی در بارداری

برای فهمیدن دلیل خونریزی، باید معاینه واژینال یا لگنی و سونوگرافی یا آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون انجام داد.  پزشک متخصص در خصوص علائم دیگر از جمله گرفتگی عضلات، درد و سرگیجه از شما می‌پرسد. گاهی اوقات فهمیدن دلیل خونریزی امکان ندارد.

اگر علائم شما شدید نباشند و زمان زایمان نزدیک نباشد، معاینه انجام می‌شود و در بعضی موارد، باید در بیمارستان بستری شوید. مدت زمان بستری بودن در بیمارستان به دلیل خونریزی و هفته بارداری بستگی دارد. در هنگام بستری شدن در بیمارستان، پزشک و پرستارها مراقب شما و جنین هستند و در صورت وجود مشکلات دیگر به سرعت اقدام می‌کنند.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا