دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

چرا معاینه لگن انجام می‌شود؟

ممکن است در هنگام اولین مورد معاینه لگنی اضطراب داشته باشید و این مسئله طبیعی هست وقتیکه اطلاعاتی در باره کاری که می‌خواد انجام بشه نداشته باشید. دست پاچه شدن هم نرمال است.خوشبختانه شما بعد از دیدن این مقاله متوجه می‌شوید که اینکار هیچ خطری ندارد.

یک معاینه لگنی اغلب بخشی از یک معاینه فیزیکی معمول برای زنان به منظور یافتن نشانه‌های احتمالی اختلالات مختلف مانند کیست تخمدان ، عفونت‌های جنسی، فیبروئید رحم و یا مراحل اولیه سرطان است. پزشک می‌تواند تعداد دفعات معاینه را به شما توصیه کند اما بسیاری از زنان سالی یکبار معاینه لگن را انجام می‌دهند.

معاینه لگن روشی است که پزشکان برای بررسی اندام‌های تناسلی زنان استفاده می‌کنند.در معاینه لگنی پزشک یافته‌های با ارزش زیادی را متوجه می‌شود .

آزمایش لگنی به پزشک این امکان را می‌دهد تا در اندام‌های یک خانم ، قبل ، درحین و پس از یائسگی به دنبال علائم بیماری بگردد . واژه « لگنی » به « حفره لگن » اشاره دارد . آزمایش انجام می‌شود تا اندام‌های زیر در یک خانم دیده شوند :

  • رحم
  • واژن ( مجرایی ماهیچه‌ای که از دهانه رحم تا لب‌های واژن توسعه می‌یابد )
  • دهانه رحم ( از رحم تا واژن ادامه می‌یابد )
  • لوله فالوپ ( یک لوله که تخمک را از تخمدان به رحم می‌رساند )
  • تخمدان ( غددی که تخمک را تولید می‌کنند )
  • مثانه ( کیسه‌ای که ادرار را نگه می‌دارد )
  • راست روده ( اتاقکی که کولون را به مقعد وصل می‌کند )

سایز بدن یک خانم ، حساسیت آزمایش لگنی را مشخص می‌کند . متاسفانه انجام این آزمایش برای افراد سنگین وزن دشوار است و حساسیت آزمایش برای آن‌ها پایین می‌آید.

چرا خانم‌های یائسه نیاز به انجام آزمایش لگنی دارند؟

چون افزایش سن باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شود . انجام منظم آزمایش لگنی ، هم برای خانم‌های یائسه و هم برای پس از یائسگی توصیه می‌شود زیرا به آن‌ها این امکان را می‌دهد که اگر به سرطان مبتلا شدند در مراحل اولیه آن را تشخیص دهند و درمان را شروع نمایند .

خانم‌های یائسه باید هر چند وقت یکبار آزمایش پاپ را انجام دهند؟

انجام آزمایش پاپ ( پاپ اسمیر ) با آزمایش پاپیلوویروس انسانی ( HPV ) هر 3 الی 5 سال یکبار در خانم‌های 30 الی 65 ساله توصیه میشود . خانم‌های بالای 65 سال می‌توانند دیگر آزمایش انجام ندهند اگر :در طی 10 سال ، حداقل 3 آزمایش پاپ پشت سر هم منفی و یا دو آزمایش HPV پشت سر هم منفی داشته اند . اما خانم‌هایی که سابقه تشخیص ناهنجاری‌های پیش از سرطانی پیشرفته ( یعنی تشخیص بافت یا سلول‌های غیر طبیعی که ممکن است منجر به سرطان شود و به آن‌ها  Precancer می‌گویند.

خانم‌هایی هم که هیسترکتومی همراه با برداشتن دهانه رحم داشته‌اند و هیچ سابقه‌ای از سرطان‌های لگنی و ناهنجاری‌های پیش سرطانی نداشته‌اند ، لازم نیست که دیگر آزمایشات را انجام دهند .

اما اگر شما به آزمایشات پاپ هر ساله نیاز ندارید، اما توصیه می‌شود که هر سال معاینه‌های زنانه را انجام دهید تا سلامتی‌تان را حفظ کنید .

آیا باید برای آماده شدن برای آزمایش لگنی ، کاری انجام دهم؟

کار خاصی نباید انجام دهید . هنگامی که به مطب می‌رسید دکتر ممکن است در صورت لزوم از شما بخواهد که از حمام استفاده کنید و بخاطر این امر است که شما در طول آزمایش احساس راحتی کنید. گاهی هم از شما نمونه ادرار خواسته می شود .

در طی این آزمایش باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشم؟

باید انتظار داشته باشید کمی احساس ناراحتی کنید . اما نباید در طی آزمایش احساس درد کنید. خود آزمایش حدود 10 دقیقه طول می‌کشد . اگر در طول آزمایش و یا قبل از آن سوالی داشتید از دکتر بپرسید .

پزشک با معاینه لگنی اواخر بارداری، پیشرفت بارداری‌تان را ارزیابی می‌کند

آزمایش لگنی چگونه انجام می‌شود؟

مراحل آن :

از شما می‌خواهند که لباس‌هایتان را در بیاورید ( ممکن است که از شما بخواهند لباس بیمارستان یا کاوری دیگر بپوشید ) .

راجع به هرگونه نگرانی یا خطر سلامتی با شما صحبت می‌کنند .

از شما می‌خواهند به پشت دراز بکشید و آرام باشید .

نقطه زیر شکم را فشار می‌دهند تا اندام‌ها به سمت بیرون فشار آورند .

به شما کمک می‌کنند تا در موقعیتی قرار بگیرید تا آزمایش با آینه طبی را انجام دهند .

از شما می‌خواهند که زانوهایتان را خم کنید و در استخوان رکابی جمع نمایید .

برای آزمایش اسپکولوم آماده می‌شوید. اسپکولوم یک آینه طبی است که از طریق واژن وارد بدن شما می‌شود . اسپکولوم باعث باز شدن واژن می‌شود بطوریکه واژن، دهانه رحم و رحم دیده شوند .

حالا در صورت لزوم آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌شود. پزشک از یک کاردک چوبی یا پلاستیکی و یک قلم مو یا برس کوچک استفاده می‌کند تا نمونه‌ای از سلول‌های دهانه رحم بردارد . یک نمونه هم از مایع ترشحی واژن برای آزمایش عفونت گرفته می‌شود .

بعد اسپکولوم برداشته می‌شود .

حالا نوبت آزمایش دستی با انگشت است . دکتر، دو انگشتش را دوطرف واژن قرار می‌دهد و از دست دیگر استفاده می‌کند تا ناحیه‌ای که حس می‌کند را به پایین فشار دهد.

گاهی هم آزمایش روده ( مقعدی ) انجام می‌شود . دکتر انگشتی را که با دستکش پوشیده شده داخل مقعد و روده می‌کند تا وجود هر تومور یا چیز غیر طبیعی را تشخیص دهد .

سپس دکتر راجع به آزمایش صحبت می‌کند ( ممکن است که از شما بخواهد که بعدا برای گرفتن نتایج مراجعه کنید).

در طی آزمایش لگنی چه چیزهایی گرفته می‌شود؟

همانطور که اشاره شد ، نمونه‌ای از سلول‌ها طی آزمایش پاپ اسمیر (به آن پاپ هم می‌گویند) برداشته می‌شود و این برای تشخیص سرطان‌های حفره لگنی و یا سلول‌هایی است که ممکن است بعدا به سرطان منجر شوند . نمونه‌ها درون محلولی جا داده می‌شوند تا به آزمایشگاه منتقل شوند . همچنین ممکن است آزمایشاتی برای تشخیص بیماری‌های منتقل شونده از راه جنسی و نیز عفونت‌ها انجام شود .

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا