دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

کیت تخمک گذاری

تخمک‌ گذاری فرآیندی است که به آزاد شدن 1 یا 2 تخمک از تخمدان شما منجر می‌شود. هر ماه 15 تا 20 تخمک در تخمدان‌های شما به بلوغ می‌رسند. بزرگ‌ترین آن‌ها به سمت خارج و به سمت حفره لگن هل داده می‌شود و به سمت لوله‌های فالوپ کشیده می‌شود. تخمک‌تان اگر بارور نشود، تنها برای 12 تا 24 ساعت زنده خواهد ماند. در هر ماه تنها دوره کوتاهی وجود دارد که شما می‌توانید در آن بارور شوید و این دوره به‌طور معمول طولانی‌تر از 6 روز نیست.

اما مگر عمر تخمک تنها 12 تا 24 ساعت پس از آزاد شدن نیست؟ پس چرا دوره باروری می‌تواند تا 6 روز هم باشد؟ این امر به این دلیل است که اسپرم می‌تواند تا 7 روز نیز داخل رحم شما زنده بماند؛ اما سالم‌ترین اسپرم، با بیشترین قابلیت برای شنا کردن در خط راست (تحرک خوب)، از انزال زوج‌تان در هر 3 تا 4 روز یک‌بار به‌طور ایده‎آل حاصل می‌شود.

آیا کیت‌های تخمک گذاری کمک کننده هستند؟

کیت‌ های تشخیص تخمک‌ گذاری می‌توانند به شما کمک کنند تا محدوده باروری‌‌تان را تعیین کنید؛ اما شواهدی وجود ندارد که نشان دهد می‌توانند شانس باردار شدن‌تان را به‌طور طبیعی افزایش دهند. برقراری رابطه منظم با زوج‌تان در طول چرخه ماهانه می‌تواند در افزایش شانس باروری‌‌تان مؤثر باشد.

بااین‌حال ممکن است بخواهید برنامه برقراری رابطه را محدود به روزهای باروری کنید، اگر:

  • شما و زوج‌تان به مدت زیادی خارج از خانه کار می‌کنید و همین امر برقراری رابطه جنسی منظم را مشکل می‌کند.
  • شما و زوج‌تان برنامه زندگی گیج‌کننده دارید و دارای فرزند هستید. در این حالت شاید رابطه جنسی در اولویت نباشد و برقراری رابطه هر 2 تا 3 روز یک‌بار همانند یکی از وظایف‌ خانه، برای‌تان مشکل به نظر برسد.
  • شما چرخه نامنظم دارید و همین امر باروری‌ شما را به شیوه طبیعی و بدون تشخیص زمان تخمک‌گذاری مشکل می‌سازد.

استفاده از کیت تخمک‌گذاری یک روش سریع، آسان و دقیق برای پیش‌بینی تخمک‌گذاری، پیش از رخ دادن آن است. با استفاده از این روش می‌توانید از همان ماه اول روزهای باروری‌‌تان را مشخص کنید. این کیت‌ها در اغلب داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها (به احتمال زیاد در همان قسمت که تست‌های بارداری خانگی به فروش می‌رسند) موجودند.

کیت تخمک‌گذاری چگونه کار می‌کند؟

کیت‌های تخمک‌گذاری مبتنی بر ادرار، افزایش میزان هورمون LH را در ادرار‌تان مورد بررسی قرار می‌دهند. این افزایش اغلب 1 تا 2 روز قبل از تخمک‌گذاری اتفاق می‌افتد.

میزان کمی از هورمون LH همیشه در خون و ادرار‌تان وجود دارد؛ اما در روزهای قبل از تخمک‌گذاری، میزان آن به 2 تا 5 برابر افزایش می‌یابد. 12 تا 36 ساعت بین افزایش هورمون LH تا زمانی که تخمک آزاد می‌شود، زمانی است که شما بیشترین شانس باروری را دارید.

کیت بزاقی به شما این امکان را می‌دهد که بزاق دهان‌تان را توسط یک میکروسکوپ قابل حمل جیبی تست کنید. زمانی که سطح استروژن شما بالا می‌رود، مقدار نمک بزاق‌تان نیز افزایش پیدا می‌کند. زمانی که این نمک خشک شود به شکل سرخس مانندی تبلور پیدا می‌کند.

احتمال دارد شما این نمک‌های تبلور یافته به شکل سرخس (الگوی سرخسی) را چند روز قبل از تخمک‌گذاری مشاهده کنید و همین امر به شما کمک می‌کند روزهایی را که شانس باروری‌‌تان در آن بالا است، تشخیص دهید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا