دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

علائم بارداری برای تشخیص سریع حاملگی

علائم بارداری فقط حالت تهوع نیست بلکه توجه به نشانه های زیادی قبل از انجام آزمایش خون می تواند نتیجه مثبت را خبر دهد. بارداری،تغییرات فیزیکی و هورمونی زیادی را برای خانمها به همراه دارد.

اصولاً بارداری با تعییرات فراوانی توام است. این تغییرات هم جسمی و هم روحی می باشند اما در نظر داشته باشید كه تغییرات بارداری در تمام خانم ها یكسان نیستند و معمولاً شدت و ضعف دارند و به یاد داشته باشید كه شاید یك یا چند نشانه از علائم بارداری شامل حال شما نشود همیشه باوجوداین علادم به بارداری خود شک کنید حتی اگر از روش ضد بارداری استفاده می کنید. در زیر به تعدادی از علائم هشدار دهنده بارداری اشاره می کنیم.


1- نفس کم آوردن :
دفعه ی آخر که داشتید از پله ها بالا میرفتید ، ناگهان نفس کم آوردید و احساس کمبود اکسیژن کردید ؟
جنین در حال رشد نیاز به اکسیژن داره برای همین اکسیژن قابل استفاده برای شما کم میشه . متاسفانه باید خدمتتون بگم که این نشانه بارداری ( به نفس افتادن ) ممکنه در سرتاسر این ۹ ماه بارداری با شما همراه باشه و هرچه به زمان موعود نزدیک تر میشید و نوزاد شما بزرگ تر میشه ، فشار بیشتری به ریه و دیافراگم شما وارد میشه و نفس کشیدن و برای شما سخت تر میکنه .
2-درد سینه ها:
امروز که داشتید سوتین همیشگی تون رو می پوشیدید این کار براتون درد آور و عذاب آور شده بود ؟ این از نشانه های اولیه بارداری در زنان است .
شب ها سوتینی راحت تر بپوشید تا کمتر اذیت بشید .
3- خستگی و کسلی :


همش احساس بی حالی و خواب آلودگی دارید ؟
اگر ناگهان احساس خستگی شدید می کنید می تونه بخاطر افزایش شدید هورمون ها در بدنتون باشه .
در بسیاری از خانم ها ، کسلی و بی حالی در طول سه ماه اول بارداری ادامه پیدا میکنه و بعد از آن در سه ماهه ی دوم بارداری رو به کاهش میره .
4- حالت استفراغ و تهوع : خانم های باردار از هفته ی ششم بارداری شروع به احساس استفراغ می کنند . ولی بعضی از خانم ها هم زودتر از هفته ی ششم احساس تهوع و استفراغ می کنند .
به احتمال زیاد این احساس بهم خوردن حال با وارد شدن به سه ماهه ی دوم بارداری کاهش پیدا میکنه .
اگر نصف شب مجبور میشید که از خواب ناز خودتون بلند شید و برید دستشویی برای ادرار کردن و یا در طول روز زیاد به دستشویی سر می زنید ، شما یکی دیگه از نشانه های بارداری را دارید .
5- تکرر ادرار :

 

اگر نصف شب مجبور میشید که از خواب ناز خودتون بلند شید و برید دستشویی برای ادرار کردن و یا در طول روز زیاد به دستشویی سر می زنید ، شما یکی دیگه از نشانه های بارداری را دارید .

6- سر درد :


یکی دیگه از نشانه های اولیه حاملگی سر درد هایی است که باز هم بخاطر تغییر میزان هورمون در بدن شما ایجاد شده .
حواستون باشه که در دوران بارداری از ایبوپروفن و سایر قرص های معمولی که برای کاهش سر درد میخورید استفاده نکنید و قبل از استفاده از هر گونه قرصی با دکتر متخصص خودتون صحبت کنید .
7-کمر درد :
آیا کمرتون درد میکنه ؟
اگر شما معمولاً دچار کمر درد نمیشید ، این درد میتونه یک نشانه ی دیگه برای بارداری باشه که ممکنه در سرتاسر دوران بارداری همراه شما باشه.
دلیلش هم اینه که با شکل گیری جنین و بزرگ شدن اون ، مرکز ثقل بدن شما از حالت عادی خارج میشه و رباط ها و ماهیچه ی بدنتون بیش تر از حالت عادی کشیده میشند تا تعادل بدن شما رو حفظ کنند .
8-گرفتگی ماهیچه ای :

شاید براتون سخته باشه ولی رحم و زهدان شما در حال تمرین و کش و قوس بخاطر آماده شدن برای انبساط و گشاد شدن در هنگام زایمان هستش تا نوزاد شما راحت تر از رحم شما خارج بشه .
به این میگن یک آمادگی همه جانبه !
9-گرسنگی یا بی میلی زیاد نسبت به غذا :
اگر قبلاً اینطوری نبودید ، خیلی سادس ، بدنتون داره به شما میگه که باردارید !
10-یبوست و نفخ کردن :
حاضرید قسم بخورید که شلوارتون هفته پیش اندازتون بوده و الان تو تنتون نمیره !
پف کردن بدن یکی از نشانه های افزایش پروجسترون بخاطر حاملگیست که در زنان رخ میده .
پروجسترون باعث میشه که سیستم هضم غذا کندتر عمل بکنه .
11-یک دقیقه خوش اخلاق و یک دقیقه بد اخلاق :
اگر مدام حالتون دگرگون میشه و بی خودی به شوهرتون گیر میدید ، باز هم علتش تغییر هورمون های بدن شماست . بهتره که به همسرتون بگید که این حالت گذراست و بزودی با عادت کردن به این تغییر هورمون حالتون دوباره خوب میشه و شما همون خانم مهربونش میشید !
12-افزایش دمای بدن در صبحگاه :
البته تعریف خانم ها از صحبگاه فرق میکنه . بعضی ساعت ۸ رو سحر میدونند و بعضی ها هم ساعت ۱۲ رو کله صبح می دونند !
دمای بدن خانم ها از زمان تخمک گذاری ( یعنی تغریباً یک هفته بعد از تمام شدن پریود ) بالا میره و تا پریود شدن ادامه پیدا میکنه .
حالا اگر شما ۲ هفتس که پریودتون عقب افتاده و دمای بدنتون هم حس می کنید که بالا رفته ، احتمالاً شما باردار هستید .
13-قوی شدن حس بویایی :
اگر این روزها براحتی با بوی زباله ها هم حالت تهوع بهتون دست میده و کوچکترین بوهایی مشام شما رو اذیت میکنه ، باز هم یکی دیگه از نشانه های بارداری رو دارید .
14-سر گیجه و غش :
این نشونه ی حاملگی رو تو فیلم ها زیاد دیدید . طرف می خواسته جدا بشه ولی یوهویی غش می کنه و میفهمه که بارداری !!
این غش کردن برای شما و شوهرتون میتونه نشانه ی خوبی از بارداری باشه .
برای بهبود این حالت باید آب زیاد بنوشید و غذا های مقوی زیاد بخورید.
15-لکه بینی :

 

 

لعنتی . پریود شدم ؟

 

یا نشدم ؟

پس چرا اینقدر خفیفه ؟

اگر چند روز قبل از موعد پریودتون دچار لکه بینی خفیف شدید ، باید خدمتون بگم که تخمک باردار شده ی شما در حال لانه گزینی در دیواره رحم است و این اتفاق باعث لکه بینی در شما شده .

16-تاخیر در پریود :
خیلی از نشانه هایی که تا الان گفتم برای تمام مردم در حالت عادی رخ میده ولی تاخیر پریود فقط دو تا دلیل میتونه داشته باشه . ۱. عفونت ۲. بارداری .
اگر تا حالا تمام دوره های شما بصورت منظم رخ میداده و همیشه سر موعد پریود میشدید ولی اینبار چند روزی میشه که پریودتون به تاخیر افتاده ، باید هرچه سریعتر برید داروخانه و یک بیبی چک بگیرید !
17-تست آزمایش بارداری مثبت :
تا اینجا هیچ کدوم از این نشانه ها ۱۰۰ درصد حاملگی شما رو مشخص نمی کردند و برای اینکه شما با اطمینان ۹۵ درصدی بفهمید که باردار هستید یا نه ، باید از بی بی چکاستفاده کنید .
اگر استفاده کردید و جواب بی بی چک منفی بود ولی هنوز پریود نشده بودید ، ممکنه که هنوز برای تشخیص از طریق بی بی چک زود باشه . در این جور مواقع شما دوتا راه دارید .
راه اول اینه که برید آزمایش خون یا سونوگرافی بدید که دیگه جوابش ۱۰۰ درصد درسته . راه دوم اینه که چند روز صبر کنید و دوباره از بی بی چک استفاده کنید .
تقریبا دو هفته بعد از زمان عقب افتادن پریود ، دیگه بی بی چک با اطمینان ۹۸ درصدی حاملگی شما رو مشخص میکنه .
یادتون باشه که اطمینان ۱۰۰ درصدی فقط با تست آزمایش خون حاملگی یا همون BHCG مشخص میشه

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا