دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

تست بارداری با بی بی چک یا تست خون

تصمیم‌گیری برای زمان تست بارداری می‌تواند برای بسیاری از زنان، استرس آور باشد. چه انتظار جواب منفی و چه مثبت را داشته باشید، تست بارداری می‌تواند خیالتان را راحت و یا بر نگرانیتان بیفزاید. همچین برای بسیاری از بانوان چگونگی کار با بی بی چک و خواندن نتایج آن چالش برانگیز است. در مقالات قبلی در رابطه با علائم بارداری صحبت کردیم، اما اگر همه این علائم را نیز داشته باشید، باز هم برای اطمینان لازم است که تست بارداری بدهید.

چه زمانی پس از رابطه می‌توانید تست بارداری بدهید؟

اگر چه ممکن است که برای انجام تست بارداری، بسیار مشتاق باشید، اما بهترین زمان تست بارداری، چه استفاده از بی بی چک و چه تست خون، حداقل یک هفته پس از زمانی است که باید پریود می شدید. اگر نمی توانید تا این موقع صبر کنید، حداقل دو هفته پس از انجام رابطه، تست بارداری را انجام دهید.

این زمان صبر، بسیار مهم است، چرا که به زمان حداقلی برای تولید هورمون HCG در بدنتان نیاز دارید تا بتوانید برداشت صحیحی از نتیجه آزمایش بارداری داشته باشید. سطح هورمون‌های HCG را 7 الی 12 روز پس از لانه گزینی تخمک، می‌توانید تشخیص دهید. اگر این تست را خیلی زود انجام دهید، ممکن است جواب منفی بگیرید؛ حتی اگر باردار هم باشید.

بهترین زمان تست بارداری چه وقتی است؟ صبح یا شب؟

معمولا بهترین زمان انجام تست بارداری مورد بحث است. که آیا بهتر است این آزمایش را صبح انجام دهیم یا شب؟ برای گرفتن نتیجه دقیق، بهتر است این تست را صبح‌ها انجام دهید. چرا؟ چون که اولین ادرار صبحگاهی بیشترین غلظت هورمون HCG را دارد. به جز اینکه اگر بتوانید نصفه شب از خواب بیدار شوید و از بی بی چک استفاده کنید، بهترین زمان استفاده از بی بی چک، صبح‌ها و پس از بیدار شدن از خواب است.

این نکته به این معنی نیست که نمی‌توانید تست بارداری را در ساعاتی دیگر از روز انجام دهید. اما به این معنی است که اگر باردار هم باشید، درصد گرفتن جواب منفی بیشتر است، بخصوص اگر مقدار زیادی آب نوشیده باشید. ممکن است زمان انجام تست بارداری در صبح را فراموش کنید، به همین دلیل گذاشتن آلارم می‌تواند کمک کننده باشد.

برخی نیز می‌گویند که ساعت خواب ما متفاوت است و معمولا صبح‌ها در خواب هستیم. در اینجا نیز بهتر است هنگامیکه از خواب بیدار می شوید تست را بلافاصله انجام دهید و از آخرین دفع ادرارتان حداقل 4 ساعت گذشته باشد.

قبل از انجام تست بارداری ، نباید بیشتر از حد معمول آب بخورید. در حقیقت نوشیدن آب زیاد، ادرار را رقیق می‌کند و از دقت نتیجه تست می‌کاهد.

اگر پاسخ منفی از تست گرفتید، اما هنوز هم فکر می‌کنید باردار هستید، تست را دوباره چند روز بعد تکرار کنید. انجام دادن مجدد تست همیشه ایده خوبی است.

چه زمانی برای انجام تست بارداری ، خیلی زود است؟

انجام تست بارداری زود تر از 8 روز پس از تخمک گذاری ممکن است به نتیجه منفی بینجامد. به این دلیل است که تخمک بارور شده تا زمانی که لانه گزینی کامل نشود؛ هورمون HCG را تولید نمی‌کند.

نزدیک به 85% اوقات، لانه گزینی 8 تا 10 روز پس از تخمک گذاری رخ می‌دهد. پس از لانه گزینی، سطح هورمون‌های HCG در هر 48 ساعت، دو برابر می‌شوند. در این زمان ، تست بارداری می‌تواند سطح هورمون‌های HCG را اندازه گیری کند و در صورت وجود، پاسخ مثبت دهد.

بی بی چک منفی

بی بی چک منفی یه این معنی است که سطح پایینی از هورمون‌های  HCG دارید. اما پس از این پاسخ، باید چکار کنید؟ آیا باز هم احتمال بارداری وجود دارد؟ در این قسمت از مقاله همراه ما باشید تا پاسخ این سوال را دریابید.

بی بی چک چگونه کار می‌کند؟

بی بی چک به شما کمک می‌کند که در مراحل اولیه بارداری، از این موضوع اطلاع پیدا کنید.

این تست که به عنوان تست بارداری خانگی معروف است، سطح هورمون های HCG را در ادرار می‌سنجد. بدن هنگامی این هورمون را تولید می‌کند که لانه گزینی تخمک بارور شده، انجام گرفته است.

بهترین و دقیق‌ترین زمان برای انجام این تست، 5 تا 10 روز پس از عقب افتادن پریود است و اگر دو خط در نوار بی بی چک ظاهر شد، به معنی مثبت بودن نتیجه تست بارداری است.

دلایل منفی شدن نتیجه بی بی چک

  • باردار هستید، اما تست دقیق نیست. می‌توانید یک بی بی چک دیگر را خریداری کنید.
  • مراحل انجام بی بی چک را به دقت انجام نداده‌اید.
  • باردار هستید، اما تست را خیلی زود انجام داده‌اید.
  • تخمک گذاری دیر اتفاق افتاده است و باعث تاخیر در لانه گزینی تخمک شده است.
  • دو قلو یا سه قلو باردار هستید و بدنتان سطح بسیار زیادی از هورمون  HCG را دارد که بی بی چک نمی‌تواند آن را تشخیص دهد.
  • بارداری خارج از رحم دارید که باعث شده است تولید HCG به تعویق بیفتد.
  • باردار نیستید و پریودتان به دلایل دیگری به تاخیر افتاده است. دلایل پریود نامنظم در مقاله‌های دیگر توضیح داده‌ایم.

اگر جواب بی بی چک منفی بود، آیا باید دوباره تست بارداری را انجام دهید؟

اگر نسبت به پاسخ بی بی چک مشکوک هستید:

  • چک کنید که آیا مراحل انجام کار را درست انجام داده‌اید یا خیر.
  • غلظت هورمون HCG  به سرعت افزایش پیدا می‌کند و هر 2 تا 3 روز دو برابر می‌شود. پس می‌توانید این تست را در روزهای آینده مجددا تکرار کنید.
  • رابطه جنسی را در روزهای تخمک گذاری، مجددا تکرار کنید.

احتمالا تا کنون به دقت تمام مراحل بارداری را انجام داده اید و کاملا برای بارداری آماده هستید، پزشکتان نیز سلامتی شما را برای باردار شدن تایید کرده است. اما در سیکل اول باردار نشده‌اید. آیا جای نگرانی وجود دارد؟

خیر. نگران نشوید. یک بارداری موفق به عوامل مختلفی بستگی دارد و این موضوع به هر دو طرف بستگی دارد و تنها به شرایط زن وابسته نیست.

استرس، بی خوابی مزمن، کمبود یا اضافه وزن شدید می‌تواند منجر به منفی شدن پاسخ بی بی چک شود. حتی ممکن است که در زمان درستی رابطه نداشته‌اید و هیچ تخمک گذاری انجام نشده است.

خواب منظم و تغذیه سالم در باروری موفق، بسیار موثر هستند. به تلاشتان ادامه دهید و مطمئنا موفق می‌شوید.

چه زمانی تست خون بارداری را بدهیم؟

ممکن است تست خانگی یا همان استفاده از بی بی چک را انجام داده باشید، اما حالا پزشکتان پیشنهاد تست خون را می‌دهد.

تست خون دقیقا چیست و چه زمانی باید آن را انجام دهید؟

بی بی چک میزان سطح هورمون HCG ادرار را می‌سنجند. اما تست خون میزان هورمون HCG موجود در خون را می سنجد. پزشکان به این دلیل تست خون را پیشنهاد می‌دهند که این تست حساس‌تر است و جزئیات بیشتری را نسبت به تست ادرار ارائه می‌دهد.

بهترین زمان برای انجام تست خون بارداری زمانی است که پریودتان چند روزی به عقب افتاده است. اگر تست خانگیتان منفی است، اما علائم بارداری را تجربه کرده‌اید، دادن تست خون ایده خوبی می‌تواند باشد.

دقیق‌ترین تست‌های خون بارداری، تست‌های کمی هستند، چرا که مقدار دقیق هورمون HCG را می‌سنجد. این تست بسیار مهم است؛ چرا که پزشکتان می‌فهمد که آیا باردار هستید یا اینکه دوباره باید چند روز دیگر تست بدهید.

همچنین اگر تجربه بارداری خارج از رحم یا سقط را داشته باشید، پزشک انجام تست خون را پیشنهاد می‌دهد. با این تست در هفته‌های اول این دوران، بارداریتان مشخص می‌شود.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا