دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

چه علتی باعث دوبار پریود شدن در ماه می شود؟

اگر در زمانی غیر از زمان پریودی، خونریزی مشاهده کردید نشانه پریودی دوم در ماه است. در این حالت باید ببینید خونریزی به صورت لکه بینی است یا پریودی. اگر خونریزی به صورت پریودی باشد باید هر چند ساعت نوار بهداشتی را عوض کنید. خون در این حالت به رنگ قرمز روشن است. اگر خونریزی به صورت لکه بینی باشد مقدار آن بسیار کم است به طوری که نیازی به استفاده از نوار بهداشتی نیست اما برای جلوگیری از کثیف شدن لباس می توانید از نوار بهداشتی استفاده کنید. در این حالت خون به رنگ قهوه ای یا قرمز تیره است.

معمولا فاصله بین پریودی ها در بزرگسالان 21 تا 35 روز و در نوجوانان 21 تا 45 روز است. اگر چرخه پریودی شما کوتاه تر شد احتمالا پریودی در ابتدا یا انتهای ماه اتفاق می افتد بنابراین زمان بندی پریودی خود را بدانید تا در این موارد مطمئن باشید پریودی شما به تعویق نیفتاده است.

 

پرکاری تیروئید،شروع یائسگی، بلوغ،استرس، کاهش وزن شدید یا افزایش وزن شدید،قرص های ضدبارداری، بیماری، فیبروئیدهای رحمی یا کیست های رحمی باعث میشوند که چرخه پریودی کوتاه تر شود.

 

کم کاری تیروئید

غده تیروئید غیرفعال یا بیش از حد فعالی میتواند باعث دوبار پریود در ماه شود. هورمون های ترشح شده از تیروئید قاعدگی و تخمک گذاری را کنترل می کنند که تشخیص مشکل تیروئید با یک آزمایش خون امکان پذیر است.

 

یائسگی

اگر یائسگی شما در حال شروع شدن است پزشک هورمون درمانی یا مصرف استروژن را به شما توصیه می کند. در این حالت پریودی شما منظم می شود تا این که کم کم یائسگی باعث ناپدید شدن پریودی می شود.

 

سندرم تخمدان پلی کیستیک PCOS

سندرم تخمدان پلی کیستیک به دلیل عدم تعادل هورمون است که بین 8 تا 20 درصد زنان را تحت تاثیر قرار می دهد که منجر به تخمک گذار ی مکرر یا عدم تخمک گذاری و عدم تعادل استروژن، پروژسترون و تستوسترون در بدن می شود که یکی از علایم شایع آن خونریزی نامنظم است. سایر علایم آن عباتند از آکنه، اضافه وزن، رشد مو در لب بالا و چانه و مشکلات بارداری.

 

سلول های سرطانی یا پیش سرطانی

سلول های سرطانی یا پیش سرطانی در رحم و دهانه رحم منجر به خونریزی نامنظم می شوند. خونریزی تومور در حال رشد بدیهی است. بنابراین تشخیص زود هنگام در این موارد ضروری است. رو تشخیص وجود سلول های سرطانی بیوپسی سونوگرافی ، بیوپسی سرویکس و پاپ اسمیر است.

 

استرس بیش از حد

سطح بالای استرس می تواند باعث ایجاد پریودهای مکرر یا قطع شدن پریود شود. می توانید با تمرینات یوگا و مدیتیشن استرس خود را مدیریت کنید.

 

مسافرت

اگر به تازگی از مسافرت برگشته اید دوبار پریود شدنتان در ماه را می تواند به گردن مسافرت بیندازید. سفرهای بافاصله زیاد می تواند منجر به نامنظم شدن پریود شود. تغییر ریتم روزانه مثل مسافرت به مکانی که در منطقه زمانی متفاوتی است یا مشغول به کار شدن در شیفت شب باعث ایجاد تغییر هورمونی و نامنظم شدن پریود می شود.

 

موارد خطرناک با دوبار پریود شدن در ماه:

اگر به موارد زیر دچار شدید سریعا به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. البته اگر سابقه خانوادگی در زمینه کیست یا یائسگی زودهنگام دارید احتمال دوبار پریود شدن در ماه زیاد است.

 

    درد لگن که بعد از دو روز از بین نرود

    پریودی شدید

    لکه بینی یا خونریزی بین پریودی که با پریودی دوم اشتباه گرفته شود.

    تکرر ادرار

    درد در هنگام نزدیکی

    گرفتگی عضلانی شدیدتر از حالت نرمال پیش از پریودی

    لخته های تیره در هنگام پریودی

    عوارض دوبار پریود شدن در ماه

 

البته خونریزی زیاد باعث کم خونی و کمبود آهن در خون میشود. پزشک متخصص زنان مقدار آهن را بررسی میکند و با انجام یک سری ازمایشات دلیل خونریزی غیر طبیعی را مشخص میکند.علائم کم خونی شامل خستگی، سردرد، ضعف، سرگیجه، تنگی نفس، ضربان قلب نامنظم،درمان دوبار پریود شدن در ماه میباشد.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا