دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

حاملگی پوچ چگونه تشخیص داده می‌شود؟

شاید برای خیلی از خانم‌ها سوال پیش بیاید که بارداری پوچ یعنی چه. بارداری پوچ یک اتفاق ناراحت کننده برای بسیاری از خانم‌هاییست که قصد بچه دار شدن داشته‌اند. اما بارداری پوچ جای نگرانی ندارد و بعد از درمان می‌توانید دوباره باردار شوید. در بارداری پوچ یا بارداری مولار تخمک و اسپرم لقاح می‌یابند اما بجای رشد طبیعی، جفت به صورت یک توده غیرعادی از کیست‌ها در می‌آید. در واقع در بارداری پوچ هیچ جنینی در سونوگرافی دیده نمی‌شود. در این مقاله سعی شده تا درمورد راه درمان حاملگی پوچ و اینکه بارداری پوچ چه علائمی دارد و چگونه تشخیص داده می‌شود به تفصیل صحبت کنیم.

بارداری پوچ چیست؟

بارداری زمانی رخ می‌دهد که تخمک زن و اسپرم مرد با هم لقاح می‌کنند. در واقع اسپرم وارد تخمک می‌شود و لقاح صورت می‌گیرد. در برخی موارد با وجود مثبت بودن نتیجه تست بارداری، در سونوگرافی نشانه‌ای از حاملگی در فرد دیده نمی‌شود که به این حالت به اصطلاح بارداری پوچ یا حاملگی پوچ گفته می‌شود.زمانی که حاملگی رخ می‌دهد در اولین سونوگرافی یک منطقه کوچک در رحم دیده می‌شود که ساک حاملگی نام دارد که در این ساک به مرور جنین رشد می‌کند اما در شرایطی که حاملگی پوچ اتفاق می‌افتد تخمک لقاح یافته در رحم لانه گزینی می‌کند اما جنین در ساک حاملگی رشد نمی‌کند. حاملگی‌های پوچ معمولا دچار مشکلات کروموزومی و ژنتیکی هستند.

باید بدانید که بارداری مولار در واقع یک نوع توده خوش خیم می‌باشد که در رحم زنان رشد می‌کند .

سونوگرافی، بارداری پوچ را چگونه نشان می‌دهد؟

در بارداری پوچ تست بارداری مثبت می‌باشد. علائم و نشانه‌های بارداری به طور طبیعی در زن وجود ندارد . در هفته 6 تا 8 بارداری در صورتی که ضربان قلب جنین شنیده نشد بارداری پوچ یا مولار می‌باشد. در صورتی که چنین اتفاقی بیافتد باید برای چکاپ مخصوص به متخصص زنان مراجعه شود.

حاملگی پوچ چند نوع دارد؟

حاملگی پوچ دو نوع جزئی و کامل دارد.

حاملگی جزئی:در حاملگی پوچ جزئی جفت تا حدی طبیعی رشد کرده اما جنین غیر طبیعی رشد کرده است . جنین به صورت ناقص و ناهماهنگ رشد میکند و زنده نمی‌ماند.

حاملگی پوچ کامل:در ابن نوع حاملگی هر دو جفت و جنینی در رحم وجود ندارد.

علت حاملگی پوچ چیست؟

 حاملگی پوچ یک اتفاق بسیار طبیعی می‌باشد که در سه ماهه ی اول بارداری یکی از علت‌های رایج سقط جنین می‌باشد. حدود 50 درصد سقط ها در سه ماه اول بارداری به علت حاملگی پوچ می‌باشد. حاملگی پوچ معمولا به علت مشکلات کروموزومی ایجاد می‌شود اما عواملی وجود دارد که می‌تواند احتمال ابتلا به حاملگی پوچ را خیلی بیشتر کند .

داشتن سابقه بارداری پوچ: در صورتی که قبلا بارداری پوچ را تجربه کرده باشید ممکن است دوباره دچار حاملگی پوچ شوید. تحقیقات نشان داده‌اند که از هر 100 زن، یک یا دو زن مجدد حاملگی پوچ را تجربه می‌کنند .

آزمایشات آمنیوسنتز و بیوپسی کوریون:  (CVS )با احتمال پایین می‌تواند باعث سقط جنین گردد.

سن مادر: بارداری در سن بالا بسیار ریسک پذیرتر از بارداری در سنین پایین می‌باشد یکی از علت‌های بارداری مولار می‌تواند سن مادر باشد. بارداری پوچ در زنان بالای 35 سال و کمتر از 20 سال بسیار دیده می‌شود.

مشکلات رحمی و سرویکس: یکی از علت‌های بروز حاملگی پوچ مربوط به مشکلات رحم و دهانه رحم (سرویکس) می‌باشد.

وجود بیماری‌های مزمن در مادر: خانم‌هایی که دیابت دارند و یا مشکلات تیروئیدی دارند خیلی بیشتر در معرض این نوع حاملگی هستند.

 خانم‌هایی که الکل و سیگار مصرف می‌کنند خیلی بیشتر به حاملگی پوچ دچار می‌شود .

حاملگی پوچ چگونه تشخیص داده می‌شود؟

حاملگی پوچ در همان اوایل بارداری اتفاق می‌افتد.در واقع قبل از اینکه حتی شما متوجه شوید باردار هستید. اما تست بارداری مثبت می‌شود و حتی ممکن است لکه بینی و خونریزی هم داشته باشید و به علت بالا رفتن سطح HCG قاعدگیتان عقب می‌افتد. همه ی علائم حاملگی شما را نشان می‌دهد. از همان ابتدا جفت به رشدش ادامه می‌دهد و برای مدتی بسیار کوتاه خود را بدون جنین نگه می‌دارد. با گذشت زمان همچنان مادر فکر می‌کند باردار است و علائم حاملگی مانند خستگی و یا تهوع را دارد اما زمانی که رشد جفت متوقف شد سطح HCG هم پایین می‌آید و علائم حاملگی از بین می‌روند. حاملگی پوچ معمولا تا زمانی که سونوگرافی انجام نشود قابل تشخیص نمی‌باشد و ممکن است خیلی از علائم برای مادر کاملا طبیعی باشد. در حاملگی پوچ فضای ساک حاملگی خالی دیده می شود.

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دستگاه‌های پیشرفته سونوگرافی می‌توان خیلی زودتر حاملگی پوچ را تشخیص داد. البته باید توجه داشت معمولا ممکن است در صورتی که خیلی زود سونوگرافی انجام شود حتی در صورت بارداری طبیعی باز هم جنین در ساک حاملگی دیده نشود. در صورتی که جنینی در ساک حاملگی دیده نشود سونوگرافی را 10 روز دیگر تکرار می‌کنند.

از دیگر راه‌های تشخیص حاملگی پوچ معاینه لگنی توسط پزشک متخصص زنان، آزمایشات خونی برای اندازه‌گیری میزان هورمون حاملگی برای تعیین احتمال وجود بقایای جفت پس از سقط می‌باشد.

چگونه می توان از بارداری پوچ جلوگیری کرد؟

در بسیاری از موارد حاملگی پوچ قابل پیشگیری و جلوگیری نمی‌باشد اما انجام آزمایش‌های ژنتیک قبل از بارداری روی زن و مرد می‌تواند کمک شایانی به جلوگیری از حاملگی پوچ کند زیرا حاملگی پوچ معمولا در پی مشکلات کروموزومی ایجاد می‌شود.

در صورتی که یکبار حاملگی پوچ را تجربه کرده باشید نگرانی برای حاملگی بعدی بسیار طبیعی می‌باشد و توصیه می‌شود که یک اسکن اولیه برای اطمینان بیشتر انجام دهند.

پزشکان توصیه می‌کنند بعد از سقط اول، به مدت 12 قاعدگی منظم برای حاملگی دوم فاصله بیاندازید تا بدن فرصت کافی برای بازیابی خود را داشته باشد. در حاملگی دوم در صورتی که ضربان قلب شنیده شود خیالتان راحت باشد که حاملگی موفقی داشته‌اید اما بهتر است که بعد از 6 الی 8 هفته از بارداری اسکن را انجام دهید تا در صورت وجود مشکل زودتر به حل و رفع آن بپردازید.

علائم بارداری پوچ در هفته ششم

علائم اصلی بارداری پوچ از بین رفتن نشانه‌های بارداری می‌باشد. زمانی بارداری پوچ اتفاق می‌افتد تست بارداری شما همچنان مثبت است اما از آنجا که بارداری پوچ مدت زیادی باقی نمی‌ماند سقط اتفاق می‌افتد و علائم بارداری شما ناگهان حذف و کاهش یابد اما از علائم دیگر یک بارداری پوچ می‌توان موارد زیر را یادآورد کرد که در بسیاری از مواقع مادر ممکن است این علائم را یک اتفاق طبیعی القا کند.

 .1افزایش فشار خون

 .2خونریزی‌های قهوه‌ای رنگ و قرمز روشن از واژن در سه ماه اول بارداری می‌تواند نشانی از حاملگی‌های پوچ باشد.

3. ممکن است دچار حالت تهوع بسیار شدید و استفراغ شدید.

 .4درد بسیار در پایین شکم  و دردهای لگنی

 .5دفع کیست‌هایی شبیه به خوشه انگور

چه زمان باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد؟

اگر هر یک از علائم حاملگی پوچ را مشاهده کردید، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید، او ممکن است سایر علائم حاملگی پوچ را پیدا کند، مانند:

 • رشد سریع رحم: در حاملگی پوچ، رحم رشد سریعی دارد در واقع رحم نسبت به آن مرحله از بارداری خیلی بزرگ است.
 • پره اکلامپسی: از نشانه‌های حاملگی پوچ مسمومیت بارداری است که باعث افزایش فشار خون مادر و دفع پروتئین از ادرار بعد از هفته بیستم بارداری می شود.
 • کیست تخمدان می‌تواند نشانه‌ای از حاملگی پوچ است.
 • کم خونی می‌تواند از علائم حاملگی پوچ باشد.
 • پرکاری تیروئید نیز از علائم حاملگی پوچ است.

حاملگی پوچ مدت زیادی ادامه پیدا نمی‌کند و نهایتا منجر به سقط خودبخودی می‌شود. برای جلوگیری از عوارض بارداری پوچ، بایستی بافت پوچ به طور کامل از رحم خارج شود.

مشکل بارداری پوچ

بارداری پوچ شاید امری طبیعی و شایع میان زنان باشد اما می تواند برای زن مشکلات متفاوتی را بعد از سقط ایجاد کند.از جمله مشکلات می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • ممکن است بعد از بارداری پوچ و رفع آن هنوز هم مقداری از بافت در رحم باقی بماند و رشد کند که به این وضعیت تروفوبلاستیک بارداری گفته می‌شود.
 • یک زن از هر پنج زن مبتلا به بارداری پوچ دچار این بیماری می‌شود که معمولا هم بعد از بارداری پوچ کامل رخ می‌دهد.
 • ممکن است بعد از رفع بارداری پوچ میزان HCG همچنان بالا باقی بماند.
 • ممکن است بافت پوچ به دیواره رحم نفوذ کند و خونریزی واژینال اتفاق بیافتد.
 • بسیار به ندرت بیماری تروفوبلاستیک ، سرطانی می‌شود. به بافت‌های دیگر نفوذ می‌کند اما معمولا با داروهای سرطان چندگانه رفع می‌شوند.
 • یکی از علائم این بیماری این است که میزان هورمون HCG (یک نوع هورمون بارداری) بعد از برطرف شدن بارداری پوچ همچنان بالا باقی می‌ماند و راه دیگر درمان این بیماری، درآوردن رحم (هیسترکتومی) است.
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا