دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

سنجش میزان باروری

می‎دانید که چه زمانی عادت ماهانه‎تان فرا می‎رسد

خانم‎هایی که هر 24 تا 35 روز یکبار عادت ماهانه می‎شوند، احتمالاٌ به طور طبیعی تخمک گذاری می‎کنند. داشتن یک چرخه معمولی و طبیعی، یکی از واضح‎ترین علامت‎هایی است که نشان می‎دهد هورمون‎های‎تان به صورت مناسب کار می‎کنند و تخمدان‎تان ماهانه یک تخمک آزاد می‎کند.

می‎توانید محاسبه کنید چه زمانی تخمک گذاری می‎کنید

گذشته از طول چرخه و پیش‌بینی پذیری آن، این‎که نشانه‎های تخمک‌گذاری را بدانید و آن‎ها را چک کنید تا مطمئن شوید آزاد شدن تخمک در هر چرخه ماهانه‎‌تان صورت می‎گیرد، نشانه خوبی از باروری‎ شما است (دانستن علائم تخمک گذاری همچنین به شما در برنامه ریزی برقراری رابطه با همسرتان برای بچه دار شدن، کمک می‎کند).

بیشتر خانم‎ها 14 روز قبل از شروع عادت ماهانه بعدی‎شان، تخمک گذاری می‎کنند (در یک چرخه 28 روزه، این به معنای روز 14 است؛ در یک چرخه 32 روزه این به معنای روز 18 است). اما برای استفاده از این روش باید چرخه‎ تخمک‌گذاری شما بسیار دقیق و منظم باشد و گاهی تعیین زمان این چرخه کار بسیار سختی است.

استفاده از کیت پیش بینی کننده تخمک گذاری (OPK) یا ثبت دمای پایه بدن، راه‎ بهتر و دقیق‎تری است. OPK ها کارشان را با تشخیص سطح هورمون لوتئالیز کننده در ادرار انجام می‎دهند (این هورمون یک تا دو روز قبل از تخمک گذاری ترشح می‎شود). از آنجا که در حوالی زمان تخمک گذاری دمای بدن نیز به میزان اندکی بالا می‎رود، ثبت دمای بدن، هر روز صبح و رسم نمودار آن می‎تواند به تعیین زمان تخمک گذاری کمک کند (گرچه این روش نسبت به روش قبلی دقت کمتری دارد).

وزن‎تان در محدوده سالم است

وزن بسیار بالا یا بسیار کم بروز مشکلات باروری را محتمل‎تر می‎سازد. در زنانی که چاقند یا اضافه وزن دارند، چربی اضافه بدن می‎تواند تعادل هورمون‎های مورد نیاز برای تخمک گذاری را بهم بزند. از طرفی زنانی که میزان چربی موجود در بدن‎شان بیش از اندازه کم است نیز در امر باروری با مشکل روبرو می‎شوند زیرا بدن آن‎ها برای حفظ عملکرد سایر اعضای بدن در انرژی صرفه جویی می‎کند و این امر می‎تواند تخمک گذاری را تعطیل کند.

فیبروم رحمی یا اندومتریوز ندارید.

علائمی مانند درد لگن یا عادت ماهانه بسیار دردناک، شدید و طولانی، اغلب علائم اصلی فیبروم رحمی یا اندومتریوز هستند؛ با این وجود بسیاری از زنان تا زمانی که در باردار شدن به مشکل برنخورده‎اند متوجه مشکل‎شان نمی‎شوند. در حالی که داشتن یکی از این دو بیماری می‎تواند خطر ابتلا به مشکلات باروری را افزایش دهد، هیچ تضمینی هم وجود ندارد که با وجود این مشکلات، شما در نهایت نتوانید بارور شوید.
فیبروم رحمی، تومورهای خوش خیمی در رحم هستند که 20 تا 40 درصد از زنان به آن دچار می‎شوند اما در نهایت سایز و محل قرارگیری آن‎ها تعیین کننده این است که شخص با مشکل باروری مواجه می‎شود یا خیر. تومورهایی که در رحم پیشروی کرده‎اند، ممکن است مانع از لانه گزینی و رشد رویان در دیواره رحم شوند. برخی دیگر از این تومورهای خوش خیم ممکن است هیچ اثری روی توانایی باروری‎ نگذارند. اگر این تومورها ناراحت کننده باشند یا بر باروری‎ اثر گذاشته باشند پزشک با جراحی سرپایی ساده‎ای آن‎ها را خارج می‎کند.

تا به حال بیماری مقاربتی چک نشده و کنترل نشده نداشته‎اید

عفونت‎های باکتریایی خاص مانند کلامیدیا و گنوره، می‎تواند به سراسر ارگان‎های دستگاه تناسلی گسترش یافته و موجب بیماری التهابی لگن (PID) شوند. این عفونت‎ها می‎توانند آسیب‎های جدی به تخمدان‎ها، لوله‎های فالوپ و سایر اندام‎های دستگاه تولید مثل وارد کنند و به طور قابل توجهی خطر ابتلا به ناباروری را افزایش دهند. در حالی که PID ممکن است علائمی مانند تب، ترشحات واژن، درد در هنگام برقراری رابطه جنسی و دفع ادرار و خونریزی قاعدگی نامنظم داشته باشد. بر طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‎ها، زنان و حتی پزشکان بیشتر مواقع این بیماری‎ها را نادیده گرفته و توجه لازم را نمی‎کنند. اگر تا به‎حال برای بیماری های مقاربتی مورد آزمایش قرار نگرفته‎اید از متخصص خود بخواهید این‎کار را برای‎تان انجام دهد. آنتی بیوتیک‎ها می‎توانند عفونت را درمان کنند و از آسیب بیشتر جلوگیری کنند.

سیگار نمی‎کشید

نیازی نیست که بگوییم سیگار کشیدن عادت بدی برای سلامتی‎تان است؛ اما شاید ندانید که سیگار کشیدن می‎تواند به تخمک‎ها و تخمک گذاری‎تان آسیب بزند و مدت زمان لازم برای باردار شدن‎تان را افزایش دهد. سیگار ریسک سقط جنین پس از باردار شدن را نیز به طور چشمگیری افزایش می‎دهد.

برچسب ها بارداری
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا