دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

تعیین جنسیت دختر یا پسر؟

در زمان لقاح، جنسیت با مشخصات کروموزوم تعیین می شود. و البته کرموزم اسپرم های مرد است که مشخص می کند بچه دختر باشد یا پسر.

قبل از عمل لقاح تخمک بارور نشده حامل کروموزوم X است در حالیکه اسپرم هم می‌تواند حامل کروموزوم X و همY است. جنسیت بچه با یک رویداد ساده تعیین می شود:

  • اگر اسپرمی که موفق می شود به تخمک برسد حامل کروموزم X باشد آنگاه کودک دختر خواهد بود.

  • و اگر اسپرم حامل کرموزمY باشد کودک پسر خواهد بود.

 

زمان مقاربت

مطالعات نشان می دهد که اسپرم حاوی کروموزوم X یا اسپرم ماده عمر طولانی تری از اسپرم نر دارد که حامل کروموزوم Y است.

در حالیکه کروموزوم مرد جنبندگی بیشتری دارد. میزان جنبندگی اسپرم مرد به دو طریق اندازه گیری می شود: درصد حرکتی که اسپرم به نمایش می گذارد و کیفیت این حرکت، که به آن پیشروی رو به جلو  می گویند. جنبندگی ضعیف به این معناست که اسپرم در شنا کردن به سمت تخمک مشکل دارد.

متخصصین می‌گویند اسپرمی که حامل کروموزوم Y است سریعتر انرژی خود را مصرف می‌کند تا اسپرمی که حامل کروموزومX است. هر چه اسپرم سریعتر به سمت تخمک شنا کند زودتر انرژی خود را از دست می دهد. اسپرم ها فقط به اندازه نیاز خود در سفری که باید طی کنند انرژی مصرف می‌کنند. این انرژی توسط میتوکندری ها تامین می شود که برای زنده بودن اسپرم ضروری است و اسپرم هایX میتوکندری بیشتری از اسپرم های Y حمل می کنند.

اسپرمی که سریعتر حرکت می کند شانس بیشتری برای زودتر رسیدن به تخمک دارد و البته زودتر هم انرژی خود را از دست می دهد و می‌میرد. به همین دلیل است که دانستن زمان تخمک گذاری برای تعیین جنسیت مهم است. خانم ها می‌توانند زمان تخمک گذاری خود را مشخص کنند. و با دانستن آن برای تعیین جنسیت فرزند خود با دقت بیشتر اقدام کنند. اسپرم می‌تواند در زمان 20 دقیقه تا 2 ساعت به لوله های رحمی برسد. و این اسپرم ها می‌توانند در داخل بدن زن چهار تا هفت روز زنده بمانند.

خوب حال می دانید که جنسیت فرزند شما با مشخصات کرموزم آن مشخص می شود. جنسیت کودک با بیست و سومین جفت از کرموزم هایی که از والدینش به ارث می برد تعیین می شود. تخمک زن حامل یک کروموزمX است و مردان هم اسپرم های حامل کرموزمX دارند و هم اسپرم های حامل کرموزوم Y. و این اسپرم مرد است که مشخص می کند بچه دختر باشد یا پسر!

آیا می خواهید پسر داشته باشید؟

متخصصین معتقدند که هنگام مقاربت هر چه آلت مرد به لوله های رحمی نزدیکتر باشد شانس اینکه کودک پسر باشد بیشتر است. دلیل آن هم از آنچه گفتیم مشخص است چون اسپرم های حامل کروموزوم Y سریعتر حرکت می کنند و حرکت رو به جلوی آنها بیشتر است و همچنین عمر کوتاه‌تری دارند. بنابراین شانس رسیدن اسپرم های حامل کروموزوم  Y به تخمک بیشتر از اسپرم های حامل کروموزوم X است.

اگر می خواهید فرزند شما پسر باشد نزدیکی خود را تا نزدیکی زمان تخمک گذاری به تاخیر بیندازید. به توصیه متخصصان برای فرزند پسر یک روز قبل از تخمک گذاری زمان خوبی برای نزدیکی است. و در طول دوره تخمک گذاری بهتر است چندین بار نزدیکی داشته باشید. همین طور بهتر است همسر شما لباس زیر تنگ نپوشد. مردی که تعداد اسپرم های او زیاد باشد احتمال پسر شدن فرزندش بیشتر است.

اگر می خواهید جنسیت فرزند شما دختر باشد

همانطور که قبلاً گفته شد اسپرم های X که منجر به فرزند دختر می شوند جنبندگی کمتر و عمر بیشتر دارند. بنابراین نزدیکی زودتر از موعد تخم گذاری احتمال دختر شدن فرزند شما را افزایش می دهد. همانطور که می‌دانید خانم ها 14 روز قبل از شروع سیکل ماهیانه خود تخمک گذاری می‌کنند و زمان نزدیکی شما نباید دیرتر از 4 روز مانده به زمان تخمک گذاری انجام شود. بنابراین در این مدت بیشتر اسپرم های حامل کروموزوم Y از بین می روند و کروموزوم های X هنوز زنده هستند. اگر نزدیکی 5 روز قبل از تخمک گذاری انجام شود، اسپرم های حاوی کروموزمXدر رحم انتظار تخمک را می کشند. اگر یک کرموزمX تخمک را بارور کند، بچه دختر خواهد بود و شما به هدف خود رسیده اید.

یک نکته ساده اما حیاتی: اگر دختر می خواهید، نزدیکی را برای یک هفته تکرار نکنید یا اگر انجام دادید از وسایل جلوگیری از بارداری استفاده کنید!

برچسب ها بارداری جنین
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا