دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

آیازخم دهانه رحم می تواند باعث ناباروری شود؟

 

اکتروپیون دهانه رحم (یا انحراف غده ای دهانه رحم) وضعیتی در دستگاه تناسلی زنان است که در آن سلول های پوشاننده کانال دهانه رحم تا سطح خارجی دهانه رحم گسترش یافته و ممکن است به واژن برسند.  

این بیماری در زنان در سنین باروری نسبتا شایع است و در زنان باردار، نوجوانان و بیماران با استفاده طولانی مدت از داروهای ضد بارداری یا درمان جایگزینی هورمون شیوع بیشتری دارد.

اکتروپیون دهانه رحم معمولاً یک وضعیت بدون علامت است، اما افزایش قابل توجه ترشحات واژن یا لکه بینی در حین یا پس از دخول می تواند ما را از وجود آن آگاه کند.

از سوی دیگر، و اگرچه ضایعات خفیف اکتروپیون دهانه رحم از بارداری جلوگیری نمی کند، درمان آن در موارد خاص برای جلوگیری از عفونت های احتمالی که مادر یا نوزاد را در معرض خطر قرار می دهد، توصیه می شود.

  اکتروپیون دهانه رحم چیست؟

همانطور که می دانید دهانه رحم قسمت تحتانی و باریک رحم است و کانالی را از قاعده رحم به واژن تشکیل می دهد. در این ناحیه غلظت بالایی از سلول های تخصصی (سلول های اپیتلیال) وجود دارد که مسئول تشکیل بافت پوششی هستند که به "اپیتلیوم ستونی مرکزی" معروف است.  

یکی از ویژگی های سلول های اپیتلیوم ستونی مرکزی این است که به بافت ها کمک می کنند تا در هنگام زایمان منبسط یا خم شوند.  

گاهی اوقات، این پوشش به آرامی از دهانه رحم دور می شود و به داخل حفره واژن می لغزد و برآمدگی ایجاد می کند. در نتیجه، فرسایش در ناحیه رخ می‌دهد، همراه با التهاب سلول‌ها و ظاهر قرمزی و یا آسیب. این همان چیزی است که ما آن را اکتروپیون دهانه رحم می نامیم.

اکتروپیون دهانه رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

علل و علائم فرسایش ناشی از اکتروپیون دهانه رحم می تواند یک ظاهر قرمز و "خام" در نزدیکی بالای دهانه واژن ایجاد کند. بنابراین برای تشخیص لازم است معاینه لگن انجام شود که بسته به مورد شامل پاپ اسمیر (سیتولوژی دهانه رحم) و کولپوسکوپی خواهد بود. این آزمایش ها امکان مشاهده دهانه رحم و زخم و ارزیابی اندازه و ویژگی های فیزیکی و سلولی دومی را فراهم می کند.  

از آنجایی که منشأ این وضعیت به عملکرد استروژن مربوط می شود، با تغییرات هورمونی بلوغ، یائسگی، بارداری یا درمان های خوراکی ضد بارداری همراه است. سایر علل اکتروپیون دهانه رحم صدمات پس از زایمان، آلرژی به محصولات بهداشتی  یا پیشگیری مانند کاندوم یا تامپون، کاندیدیازیس مکرر یا عفونت های درمان نشده (HPV، کلامیدیا، کاندیدیاز، تبخال، سوزاک، سیفلیس و غیره) است.

علائم: با توجه به علائم آن، آنها در هر زن بسیار متفاوت هستند و ممکن است نامحسوس باشند. ناراحتی در ناحیه لگن، خارش در هنگام ادرار یا ترشحات زرد رنگ واژن با بوی شدید عود کننده است. در موارد شدید، درد و خونریزی خفیف ممکن است در حین یا بعد از مقاربت تجربه شود.

 

آیازخم دهانه رحم می تواند باعث ناباروری شود؟

رابطه بین اکتروپیون دهانه رحم و بارداری چیست؟

 

برخی از زنان مبتلا به اکتروپیون دهانه رحم ممکن است برای باردار شدن مشکل داشته باشند. دلیل این امر این است که این وضعیت می تواند PH واژن را تغییر دهد و پیشرفت اسپرم و رسیدن به رحم را دشوار کند. علاوه بر این، اگر زخم باز باشد یا عفونت رخ دهد، باکتری ها می توانند به لوله های فالوپ برسند و باعث بیماری التهابی لگن شوند. این فقط در شدیدترین موارد رخ می دهد: زمانی که اکتروپیون دهانه رحم خفیف است، معمولاً مانع بارداری نمی شود. موضوع مهم دیگر شیوع اکتروپیون دهانه رحم در بارداری به دلیل تغییرات هورمونی قابل توجهی است که در این دوره در بدن زن رخ می دهد. در این حالت، فرسایش یا زخم باید به سرعت درمان شود، زیرا عفونت احتمالی می تواند به داخل رحم و حتی مایع آمنیوتیک برسد و خطر سقط جنین، زایمان زودرس و عفونت با عوارض بعدی در رشد نوزاد (تأخیر رشد) را افزایش دهد. ، تغییرات در چشم ویا گوش، مشکل در تنفس).

آیا اکتروپیون دهانه رحم قابل درمان است؟

هنگامی که اپیتلیوم غدد در معرض قرار می گیرد، ایمنی سلولی کمتری دارد، که استعداد بیشتری برای تکرار عفونت توسط عوامل خارجی دارد. زنان مبتلا به اکتروپیون دهانه رحم بیشتر مستعد ابتلا به تبخال، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یا کلامیدیا و سایر عفونت ها هستند. این، همراه با عوامل عفونی متعدد، می تواند به ظهور ضایعات داخل اپیتلیال سنگفرشی (SIL) و سرطان رحم کمک کند. اگر چه این بیماری به این صورت سرطانی نیست، اما زمانی که با وجود HPV همراه باشد، خطر سلول های سرطانی بیشتر است.  

درمان اکتروپیون دهانه رحم در بارداری، قبل یا بعد از بارداری، برای جلوگیری از بدتر شدن علائم، عوارض و گسترش احتمالی عوامل عفونی ضروری است.   بسته به نوع آسیب و علت آن، اقدامات برای هر زن متفاوت خواهد بود. در موارد خفیف، این وضعیت ممکن است با گذشت زمان ناپدید شود و فقط نظارت دوره ای لازم باشد. در موارد دیگر، متخصص زنان ممکن است استفاده از کرم ها و پمادهایی با خواص ضد عفونی کننده، هورمونی یا بازسازی کننده را برای کمک به بهبود آسیب توصیه کند. اگر علت اکتروپیون مستقیماً با عفونت STD مرتبط باشد، آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد ویروسی یا ضد قارچی و برخی از انواع پماد ضروری است. در نهایت، زمانی که این درمان‌ها ناکافی باشند یا پس از مدتی زن همچنان دردی را تجربه کند که بر رفاه و سبک زندگی او تأثیر می‌گذارد،

درمان جراحی در نظر گرفته می‌شود. اولین قدم حذف هورمون درمانی و قطع استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی است. در مورد مداخلات، اکتروپیون دهانه رحم را می توان با کرایوتراپی (انجماد ناحیه) و دیاترمی (کوتریزاسیون) درمان کرد. هر دو روش بدون درد هستند، می توانند به صورت سرپایی انجام شوند و دائمی هستند.   با این حال، اگر بیمار پس از مدتی به مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی بازگردد، ممکن است بافت های اپیتلیال ستونی دوباره رشد کرده و گسترش یابد.

 

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا