دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

مشکلات اندام تناسلی در زنان

1. خونریزی هنگام رابطه زناشویی طبیعی است؟

اینکه چرا حین رابطه زناشویی دچارخونریزی یا خشکی واژن می شوید، سوالی است که ممکن است ذهن شما را درگیر کند ولی شاید از بیان آن خجالت بکشیدخونریزی بعد از رابطه زناشویی، خونریزی مقاربتی نامیده می شود و علامتی است که هرگز نباید نادیده گرفته شود زیرا می تواند نشانه هشدار دهنده ای از یک یا چند مشکل جدی باشد. خونریزی واژینال هنگام رابطه زناشویی ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد و در هر صورت طبیعی نیست.

 این خونریزی گاهی می تواند به دلیل خشکی واژن یا حرکات شدید حین رابطه یا ابتلا به عفونت منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا باشد. همچنین وجود تومورهای خوش خیم واقع در دهانه رحم مانند پولیپ، فیبروئید یا ابتلا به عفونت دهانه رحم نیز از دیگر علل این عارضه است.

 2. درمان خشکی واژن چیست؟

خشکی واژن معمولا در سنین  یائسگی رخ می دهد، اما اگر سطح هورمون ها کمتر از حد عادی باشد یا غدد مترشحه واژن فعالیت کمی داشته باشند، بروز آن در جوانی نیز ممکن استدرد هنگام برقراری رابطه زناشویی از اولین علایم این ناراحتی است. بعد از یائسگی، سوزش واژن یا بی اختیاری ادرار هم به آن افزوده می شود. علت اینکه بسیاری از خانم ها پس از ازدواج دچار این مشکل می شوند، آموزش کم درخصوص مسائل جنسی است.

 برخی زوج ها قبل از آغاز رابطه زناشویی، معاشقه کمی انجام می دهند و واژن به اندازه کافی نرم نمی شود. اگر با وجود معاشقه همسر، زن تحریک نمی شود و آمادگی لازم را برای برقراری رابطه زناشویی پیدا نمی کند، می تواند با پزشک خود در مورد استفاده از مواد لغزنده و مرطوب کننده مخصوص واژن(که در داروخانه ها می فروشند) مشورت کند؛ مثلا ژل های آمیزشی، به خصوص ژل های حاوی اسید هیالورونیک.

 وجود اسیدهیالورونیک موجود در ترکیب این ژل ها تا حد زیادی به بهبود رابطه کمک می کند چراکه باعث افزایش ترشحات داخل واژن می شود. اثر این ژل های نرم کننده ماندگار است و اگر حتی قبل از شروع رابطه زناشویی از آن استفاده کنید، دیگر نیازی به استفاده مجدد از آن حین رابطه نیست.

 

 3. درمان دیسپارونی چیست؟

دیسپارونی یا همان مقاربت دردناک برای بسیاری از زنان در برخی مراحل زندگی شان مساله ای نسبتا شایع است. گاهی مشکلات جسمی نهفته ای مانند آندومتریوز یا فیبروییدها عامل ایجاد درد هستند یا اینکه چنین دردی بعد از زایمان به سراغ زن می آید اما برای بیشتر زنان، مقاربت دردناک به خاطر این است که به اندازه کافی از نظر جنسی برانگیخته نشده اند.بسیاری از زنان به دلیل اینکه مقاربت برایشان دردناک است، حین برقراری رابطه زناشویی می ترسند که درد بیشتری را احساس کنند بنابراین دچار اضطراب می شوند. این اضطراب مانع تحریک آنها می شود و درنتیجه درد بیشتری را تجربه می کنند. دراین حالت بهترین راه، حفظ آرامش است.

 

4. زایمان برای ماهیچه های واژن ضرر ندارد؟

دیواره های واژن درحالت عادی با هم تماس دارند ولی ماهیچه هایی که واژن را احاطه کرده اند، ممکن است به دلایلی شل شوند. یکی از علل موثر در بروز این عارضه، زایمان طبیعی است، هرچند گاهی پس از سزارین هم شلی ماهیچه های دربرگرفته واژن اتفاق می افتد. البته در چنین مواقعی ورزش می تواند در تقویت عضلات واژن کمک کند و در غیر این صورت، در صورت صلاحدید پزشک، می توان عمل ترمیمی انجام داد.

 5. تقویت ماهیچه های لگن می تواند لذت جنسی را افزایش دهد؟

بله، تقویت عضلات پرینه و کف لگن احساس لذت بیشتری را در زن و مرد ایجاد می کند. ماهیچه های کف لگن، گروهی از عضلات بین پاها هستند که از مقابل استخوان شرمگاهی (در جلوی بدن) تا انتهای ستون فقرات (در پشت) کشیده شده اند و به نگه داشته شدن مثانه، رحم و روده ها در جای خود و نیز به ماهیچه هایی که مقعد، مجاری ادراری و واژن را می بندند، کمک می کنندضعیف شدن یا آسیب دیدن این ماهیچه ها، مثلا در نتیجه زایمان، باعث می شود که آنها دیگر نتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند. این امر ممکن است باعث بی اختیاری ادرار، کاهش میزان لذت از رابطه زناشویی و بروز عارضه پایین افتادگی رحم شود.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا