دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

جفت قدامی چیست؟

در رحم شما جایی که تخمک از لوله فالوپ بیرون آمده و پس از بارور شدن، لانه گزینی کرده است، جفت شروع به رشد می‌کند. جفت قدامی (anterior placenta) به این معناست که جفت در رحم شما درست در مقابل دیواره رحم به صورت طولی تشکیل شده است. در چکاپ‌های دوران بارداری (در 20 هفتگی)؛ متخصص زنان وضعیت جای جفت را بررسی می‌کند. او موقعیت جفت را به یکی از چهار صورت زیر می‌نویسد:

  • قدامی (anterior) مقابل دیواره رحم
  • خلفی (posterior) پشت دیواره رحم
  • فوندال (fundal) بالای دیواره رحم
  • راست یا چپ جانبی (right or left lateral) در سمت راست یا سمت چپ رحم

مشکل جفت قدامی چیست؟

وضعیت‌های گفته شده برای توسعه و رشد جفت طبیعی هستند؛ تنها مشکل در جفت قدامی است که اگر شما جفت کوچکی و کوتاهی داشته باشید و نوزادتان را به روش سزارین به دنیا بیاورید. شما ممکن است به دو دلیل دچار خونریزی شدید شوید:
1- جفت ممکن است درست در جایی قرار گرفته باشد که متخصص زنان نیاز به برش شکم‌تان داشته باشد. به همین خاطر او مجبور می‌شود برش بلندتری بیش از حد معمول بزند که در کاهش خطر خونریزی موثر است. اگر جفت پایین باشد، سونوگرافی به پزشک کمک می‌کند تا موقعیت مناسبی را برای برش دادن شکم پیدا کند.
2- اگر شما پیش از این سزارین داشته اید، ممکن است جفت در محل زخم‌های قدیمی، رشد کرده باشد. این مساله گاهی اوقات می‌تواند سبب شود که جفت در داخل این زخم‌ها رشد کند که به آن جفت چسبنده (placenta accreta) گفته می‌شود. این یک بیماری نادر است اما اگر شما سابقه سزارین داشته باشید به احتمال زیاد این اتفاق می‌افتد. سونوگرافی می‌تواند به تشخیص به موقع کمک کند تا یک زایمان بدون خطر را داشته باشید.
به خاطر داشته باشید که خیلی بعید است که شما در خونریزی بمانید و مشکل جدی پیدا کنید. شما در بیمارستان زایمان می‌کنید و اگر دچار مشکلی در زایمان یا جراحی شوید به سرعت درمان می‌شوید.
اگر در سونوگرافی مشخص شود جفت شما کوچک است و ارتفاع کمی دارد، پزشک در 32 هفتگی یا 36 هفتگی شما را دوباره سونوگرافی می‌کند. در این سونوگرافی دوباره وضعیت دقیق جفت که در مقابل، پشت یا کناره‌های رحم است، مشخص می‌شود. معمولا جفت به سمت بالا حرکت می‌کند و با رشد جنین و رحم، جفت نیز رشد می‌کند. اگر جفت در اواخر بارداری با ارتفاع کم در مقابل دهانه رحم قرار گرفته باشد به آن جفت سر راهی می‌گویند.
داشتن جفت قدامی ممکن است سبب شود جنین شما بیشتر حالت چنبره زدن پیدا کند و نتواند راحت حرکت کند. همچنین احتمال دارد در سه ماهه دوم شما متوجه حرکات کمتر جنین نسبت به موقعیت‌های عادی قرار گیری جفت در رحم شوید. 

به طور کلی جفت قدامی نباید برای شما و کودک‌تان هیچ مشکلی ایجاد کند.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا