دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

نتیجه مثبت کاذب بارداری چیست؟

هنگامی که باردار نیستید، اما نتیجهٔ تست بارداری شما مثبت می‌شود به آن مثبت کاذب گفته می‌شود. در چنین مواقعی ممکن است تست بارداری مشکل داشته باشد. در برخی موارد نیز ممکن است به دلایل خاصی، در بدن شما هورمون بارداری وجود داشته باشد.

نتیجۀ مثبت کاذب در آزمایش بارداری به این معنی است که براساس آزمایش، وجود هورمون hCG در ادرار شما تشخیص داده شده است؛ در حالی که واقعاً در ادرار hCG وجود نداشته است. آزمایشات اولیۀ بارداری جدیدتر و حساس‌تر، معمولاً مقادیر کمتری از hCG در ادرار را نیز تشخیص میدهند. بنابراین ممکن است بر اثر برخی دلایل، نتیجۀ مثبت آزمایش شما، نتیجهای کاذب باشد.

دلایل مثبت کاذب شدن تست بارداری

سقط خود‌به‌خود‌ جنین یا سقط عمد‌ی:پس از سقط جنین، چه سقط خود‌به‌خود‌ی و چه سقط عمد‌ی، تست بار‌دار‌ی می‌تواند مثبت باشد. با شروع بارداری و در طی آن، سطح هورمون hCG بالا می‌رود. سطح آن هر چند روز یک بار دو‌برابر می‌شود و تقریباً در هفته‌ دهم به اوج مقدار خود می‌رسد. زمانی که سقط جنین اتفاق می‌افتاد و بارداری متوقف می‌شود، سطح این هورمون به تدریج کاهش پیدا می‌کند به طوریکه تا شش هفته پس از پایان بار‌دار‌ی، هورمون گنادوتروپین جفتی انسان در خون و ادرار وجود دارد.

مصرف برخی داروها:مصرف داروهای باروری مانند هورمون مصنوعی hCG نیز می‌توانند باعث خطا در نتیجه تست بارداری شود. این داور به به فولیکول‌ها کمک می‌کند تا تخمک‌ها‌ی بالغ را آزاد کند که باعث می‌شود خوانش تست بار‌دار‌ی خانگی، مثبت کاذب شود، به‌خصوص زمانی‌ که تست خیلی زود انجام شده باشد.داروهای زیر می‌توانند بر نتیجه تست تاثیرگذار باشند:

 • دارو‌ها‌یی مانند دیازپام (والیوم) یا آلپروزولام (زاناکس) که برای ضد‌اضطراب هستند.
 • دارو‌ها‌ی ضد‌روان‌پریشی مانند کلوزاپین یا کلرپرومازین
 • دارو‌ها‌یی که برای کنترل تشنج مصرف می‌شوند، مانند فنوباربیتال و دیگر باربیتورات‌ها
 • دارو‌ها‌ی بیمار‌ی پارکینسون، از جمله بروموکریپتین‌ (پارلودل)
 • دارو‌ها‌ی ادرار‌آور مانند فوروزماید لازیکس، دیوسکرینDiuscreen ))
 • آنتی‌هیستامین‌ها، از جمله پرومتازین
 • متادون (دولوفین)

شرایط خاص پزشکی:برخی مشکلات پزشکی می‌توانند باعث نتیجه مثبت کاذب شوند. البته این شرایط نادر است اما دور از انتظار نیست:

 • عفونت مجاری ادرار‌ی
 • بیمار‌ی کلیوی که باعث ایجاد خون یا سلول‌ها‌ی سفید خونی در ادرار می‌شود
 • بیمار‌ی‌ها‌ی خطرناک‌تر مانند سرطان تخمدان
 • مشکلات هیپوفیز (بسیار نادر)

خطا‌ی فرد استفاده‌کننده:انواع کیت تست بارداری خانگی از دقت قابل قبولی برخوردارهستند. با این حال امکان بروز خطا در آنها وجود دارد. برای مثال ممکن از تاریخ انقضاء آنها گذشته باشد یا خیلی زود از آنها استفاده شود، به همین دلیل نتیجه تست بارداری منفی یا مثبت کاذب خواهد شد.

خطوط تبخیر‌شده:گاهی خط تبخیر‌شده با نتیجه‌ تست بار‌دار‌ی مثبت، اشتباه گرفته می‌شود. در برخی از تست‌ها‌ی بار‌دار‌ی خانگی زمانی که hCG تشخیص داده می‌شود دو خط دیده می‌شود و وقتی این هورمون تشخیص داده نمی‌شود، یک خط دیده می‌شود.
خطوط تبخیر پس از اینکه ادرار کاملاً تبخیر شد، در تست ظاهر می‌شوند. گاهی این خطوط ناشی از سطح هورمونی هستند و نشان‌دهنده‌ بار‌دار‌ی نیستند.

بارداری خارج از رحم:گاهی لانه‌گزینی تخمک بارور، خارج از حفره‌ اصلی رحم صورت می‌گیرد که باعث بار‌دار‌ی خارج رحمی می‌شود. معمولاً بار‌دار‌ی خارج رحمی، زمانی رخ می‌دهد که تخمک بارور در زمان حرکت به سمت رحم در لوله‌ فالوپی، بدون حرکت بماند. این نوع بار‌دار‌ی خارج رحمی، بار‌دار‌ی لوله‌ای نیز نامیده می‌شود. این نوع بارداری نمی‌تواند ادامه داشته باشد و مهم‌تر از آن این است که بدانید این وضعیت اورژانسی است و می‌تواند سلامت فرد را به طور موثری تحت تاثیر قرار دهد. خونریزی‌های شدید و از دست دادن اندام‌های تولید مثل از جمله عوارض بارداری خارج از رحمی به‌شمار می‌روند. این نوع بارداری می‌تواند به دلایل زیر رخ دهد:

 • بافت جا‌ی زخم یا التهاب در لوله‌ فالوپی
 • شکل غیر‌طبیعی لوله‌ فالوپی
 • سابقه‌ی عفونت رحمی

بار‌دار‌ی خارج رحمی ممکن است در دهانه‌ رحم، تخمدان یا حفره‌ شکم رخ دهد.

بیماری‌های تخمدان، از جمله کیست:زنان بسیاری با کیست تخمدان مواجه هستند، اما آیا کیست تخمدان باعث مثبت شدن تست بارداری می‌شود؟ کیست تخمدان، مخصوصا کیست‌ها‌ی جسم زرد یا کیست‌ها‌ی لوتئوم می‌توانند نتیجه آزمایش بارداری را با خطا مواجه کنند.

سایت mayoclinic در این مورد می‌نویسد:

برخی کیست‌های تخمدان می‌توانند بر روند باروری تاثیر منفی داشته باشند. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

حاملگی شیمیایی:بار‌دار‌ی شیمیایی زمانی رخ می‌دهد که تخمک بارور یا همان نطفه به ‌دلایل گوناگونی نتواند در مراحل اولیه لانه‌گزینی یا رشد کند. از دست دادن زود‌درس بار‌دار‌ی به این دلیل نیست که فرد عمداً کار‌ی انجام داده باشد بلکه ممکن است ناشی از مشکلات داخل رحم باشد، مانند:

 • فیبروم
 • بافت اسکار (جای زخم)
 • اختلالات مادر‌زاد‌ی رحم که باعث شکل نا‌منظم رحم می‌شود.
 • سطح پایین هورمون‌ها‌ی خاصی مانند پروژسترون، احتمال لانه‌گزینی و رشد جنین را کاهش می‌دهد.

همچنین باید بدانید که برخی از دلایل بار‌دار‌ی شیمیایی نا‌شناخته هستند.

یائسگی:سطح هورمون hcg در زنانی که در دوران یائسگی یا حوالی آن قرار دارند، افزایش پیدا می‌کند. این امر می‌تواند بر نتیجه آزمایش بارداری تاثیرگذار باشد و منجر به نتیجه مثبت کاذب شود. با شروع یائسگی تولید هورمون‌های استروژن و پروژسترون متوقف می‌شود و سطح هورمون HCG هیپوفیزی بیشتر خواهد شد.

نتایج منفی کاذب

اگر آزمایش خون بارداری خیلی زود انجام شود، زمانی که HCG کافی در خون برای تشخیص بارداری وجود ندارد، این نتیجه منفی کاذب ممکن است رخ دهد. اما با این حال، هنگامی که به روز نهم تا چهاردهم بارداری رسیدید، بعید است که نتیجه منفی کاذب دریافت کنید.

نتیجه:

با توجه به اینکه عوامل مختلفی روی نتایج تست بارداری تاثیر دارند، بنابراین ازمایش خون و بیبی چک به تنهایی نمی تواند قابل اعتماد باشد و می تواند نتایج مثبت و منفی کاذب داشته باشد. در چنین شرایطی بهتر است فرد علاوه بر ازمایش خون ازمایشات تکمیلی مانند سونوگرافی نیز انجام دهد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم؟!

- زنانی که بیش از 3 پریود به طور متوالی در آنان انجام نمیشود و در تست بارداری نتیجه منفی است باید به پزشک مراجعه کنند.

- زنان به دلایل مختلف شامل ابتلاء به برخی اختلالات خاص پزشکی ممکن است با قطع پریود مواجه شوند، بنابراین برخورداری از تشخیص دقیق علت امری حیاتی است.

- برای اطمینان از دقت تست خانگی بارداری زنان باید دستورالعمل مربوط به انجام تست را به طور کامل مطالعه و مراعات کنند و برای انجام تست حداقل به مدت یک هفته از زمان قطع پریود صبر نمایند.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا