دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

خروج باد از واژن

بسیاری از خانمها و حتی دختران جوان ، راجع به مساله ای به نام "خروج باد واژن" یا "خروج حباب از واژنسوال می کنند و این مساله باعث نگرانی آنها شده است . این مساله queef نام دارد.
اما خروج هوا از واژن به علتهای مختلفی ایجاد می شود . برخی از این علل طبیعی، و برخی، غیر طبیعی است

 

آیا خروج باد از واژن به پرده بکارت آسیب می زند ؟ 

 خروج باد از واژن به هیچ عنوان شدت و قدرت آن را ندارد . نگران نباشید.

 

علل "خروج باد از واژن"

   1- حین نزدیکی
بسیاری از زنان ممکن است حین یا پس از نزدیکی احساس خروج باد از واژن کنند . هنگام تحریک جنسی واژن حالت کیسه ای و گشاد می شود تا فضا را برای ورود آلت آماده کند. فشار وارده توسط  آلت مرد در طول مقاربت باعث ورود هوا و پرشدن فضای درونی واژن  گشاد شده می شود. پدیده queef پس از ارگاسم نیز می تواند رخ دهد؛ هنگامی که بعد از ارضا شدن مهبل به حالت طبیعی خود بازمی گردد، هوای موجود در آن می تواند خارج شود. گرچه شنیدن این صدا می تواند آزاردهنده باشد، اما درواقع یک مساله کاملا عادی است.

البته این مساله می تواند به علت پوزیشن های خاص مثل پوزیشن (doggy) ایجاد شود. در این پوزیشن هوا می تواند وارد واژن شود و پس از اتمام نزدیکی، به شکل باد از واژن خارج شود .

 

اما برخی افراد حین رابطه در پوزیشن های عادی  نیز از این مساله رنج می برند. معمولا خانمهایی که دیوراه ی واژن شان شل بوده و حین رابطه فعالیت و اکتیویته ندارند ، به راحتی با هر ورود و خروج آلت دچار ورود و خروج هوا می شوند. چون واژن به اندازه کافی سفت نیست که دور آلت رو کیپ کند

-2    ضعف عضلات لگن 
ممکن است دختران جوا نیز از ورود و خروج هوا یا حباب از واژن شکایت کنند. این مساله گاهی به مقدار کم می تواند طبیعی باشد. مثلا روزهای حول و حوش قاعدگی ، چون دهانه ی رحم باز می شود ممکن است کمی ورود و خروج حباب حس شود .
 
اما غالبا بدلیل ضعیف و شل بودن عضلات لگن ، بخصوص خود واژن است. چون عضلات واژن هر چقدر قوی تر باشند ، دیواره های واژن سفت تر و حفره ی واژن کیپ تر بوده و اجازه ی ورود مقدار زیادی هوا را نمی دهد .

 

علت این ضعف عضلات  لگن چیست ؟ 


این مساله می تواند در درجه اول ژنتیکی باشد. اما عواملی مثل یبوست های طولانی ، بی تحرکی ، چاق و لاغر شدن های متعدد و ... آن را تشدید می کنند .خانم های جوان با مداومت بر ورزش کگل ، می توانند به تقویت عضلات لگن کمک کنند.

-3  علل پاتولوژیک 
عواملی مثل فیستول رکتوم به واژن (وجود سوراخی که ایجاد ارتباط بین رکتوم و واژن را فراهم می کند) نیز از عوامل ایجاد باد واژن هستند . این مساله ناشایع بوده  و با علایم دیگری نیز همراه است . مثلا خروج خون قاعدگی از رکتوم

 

 

 

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا