دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

تیر کشیدن تخمدان

تیر کشیدن تخمدان را همه ی خانم‌ها بارها تجربه کرده‌اند . تیر کشیدن تخمدانها در برخی مواقع می‌تواند نگران کننده باشد و در برخی مواقع دیگر می‌تواند موضوعی عادی مانند تخمک گذاری باشد. تیر کشیدن تخمدان چپ و تیر کشیدن تخمدان راست می‌تواند علائم و علت‌های متفاوتی داشته باشد و هر خانمی باید علائم بدن خود را به خوبی بشناسد تا بتواند در صورت وجود مشکل اقدامات لازم را برای درمان به موقع انجام دهد. برخی از دردهای مربوط به تخمدان‌ها در دوران بارداری رخ می‌دهد و برای بسیاری از خانم‌های باردار تیر کشیدن تخمدان چپ نگرانی‌هایی به وجود می‌آورد.تخمدان‌ها یکی از مهم‌ترین قسمت‌های بدن خانم‌ها میباشد و ارتباط مستقیم با میزان باروری آن‌ها دارد و سلامت آن برای سلامت خانم‌ها و سلامت باروری خانم‌ها بسیار اهمیت دارد. در این مقاله در مورد علل تیر کشیدن تخمدان ، نشانه‌های آن و بیماری‌های مربوط به تخمدان صحبت شده است.

تخمدان‌ها یکی از اندام‌های مهم  باروری خانم‌ها می‌باشد و به صورت دو غده‌ی تخم مرغی شکل می‌باشند و در دو طرف رحم قرار دارند. تخمدان‌ها از طریق لوله‌های فالوپ به رحم متصل می‌شوند .تخمدان‌ها فقط در جنسیت‌های مونث وجود دارند و در هر سیکل قاعدگی تخمدان‌ها یک یا دو تخمک آزاد می‌کنند و در صورتی که لقاحی با اسپرم صورت نگیرد تخمک‌های آزاد شده از واژن خارج شده و دفع می‌گردند .تخمدان‌ها از سن بلوغ ، آزاد کردن تخمک ها را شروع می‌کنند و تا زمانی که یائسگی رخ دهد ادامه دارد.

تخمدان‌ها هورمون‌های جنسی زنانه به نام‌های استروژن و پروژسترون تولید میکنند که این هورمونها چرخه‌ی قاعدگی را تنظیم می‌کنند .

تخمک گذاری چگونه انجام می‌شود؟

تخمک‌ها در تخمدان‌ها ذخیره می‌شوند و تا زمانی که هورمون‌های جنسی زنانه ترشح نشده‌اند و دختران به سن بلوغ نرسیده‌اند این تخمک‌ها رشد نمی‌کنند. هر ماه یک تخمک به مدت ۱۴ روز در فولیکول خودش رشد نموده و رسیده می‌شود، سپس فولیکول پاره شده و تخمک آزاد شده از تخمدان به سمت لوله‌های رحم حرکت می‌کند که این پدیده تخمک گذاری نامیده می‌شود.

تیر کشیدن تخمدان چپ در بارداری

تیرکشیدن تخمدان در دوران بارداری بخصوص در ماه‌های اول بارداری بسیار رایج می‌باشد که دردی خفیف زیر ناحیه سمت چپ شکم و زیر شکم ایجاد می‌شود.همچنین خانم‌ها در دوران قاعدگی این دردها راتجربه می‌کنند که بسیار عادی می‌باشد و جای هیچ گونه نگرانی‌ای وجود ندارد.

در صورتی که پریود نباشید و دردهای تخمدانی و زیر شکم را داشته باشید و این دردها با خونریزی و لکه بینی همراه نباشند و شما را دچار سردرد و علائم دیگری نکرده باشد جای نگرانی وجود ندارد و می‌تواند این دردها ناشی از تغییرات هورمونی بارداری باشند. این اتفاق و این دردها معمول در هفته‌های اول بارداری رخ می‌دهد که جای هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد اما در صورت تغییرات جسمی و طولانی شدن این دردها بهتر است حتما به متخصص زنان مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم برای مشخص شدن علل این دردها انجام شود. برخی از این دردها می‌تواند نشانه‌ی سقط جنین و یا حاملگی‌های خارج از رحم باشد که در ادامه کامل توضیح خواهیم داد.

دلایل جدی تیرکشیدن تخمدان چپ در بارداری

همیشه تیرکشیدن تخمدان چپ در دوران بارداری نمی‌تواند عادی باشد و نگرانی ایجاد نکند. برخی از دردهای تخمدان و شکم در دوران بارداری بهتر است جدی‌تر پیگیری شوند تا درمان و رسیدگی‌ها به موقع انجام گیرند.

به طورکلی درد تخمدان چپ در بارداری طبیعی است؟

به طور کلی در دوران بارداری مادر هر روز با تغییرات جدیدی شروع می‌شود و دردهای جدید در نقاط مختلف بدن به خصوص ناحیه واژن، تخمدان‌ها و شکم بسیار شایع می‌باشد. اما بهتر است هر زمانی احساس درد در ناحیه شکم داشتید حتما به متخصص زنان مراجعه کنید زیرا این دردها همانطور که گفتیم ممکن است به علت‌های جدی و خطرناکی ایجاد شده باشند.

درمان درد تخمدان در بارداری

اینکه چگونه درد تخمدان‌ها را باید درمان کرد به نوع مشکلی که برای تخمدان‌ها به وجود آمده بستگی دارد. پزشک ابتدا باید مشکلات را بررسی کند و براساس مشکلی که وجود دارد درمان را تجویز کند. در برخی مواقع ممکن است این دردها از نقاط دیگر ناحیه رحم باشد و ربطی به تخمدان‌ها نداشته باشد.

در دوران بارداری بهتر است در صورت هرگونه تغییر آزار دهنده و جدید در بدن که با درد همراه است به متخصص زنان مراجعه کنید و به تغییرات بدن خود توجه ویژه داشته باشید.

بیماری‌های مربوط به تخمدان که می‌توانند موجب درد شوند

بسیاری از بیماری‌های مربوط به تخمدان جای نگرانی ندارند و کیست‌های بی آزاری هستند که خود به خود و یا با مصرف کوتاه مدت دارو رفع می‌شوند و به راحتی درمان می‌شوند. اما گاهی اوقات کیست‌هایی که به وجود می‌آیند بسیار جدی‌ترند و می‌توانند مشکلات بسیار جدی‌تری را برای خانم‌ها ایجاد کند و در بسیاری از مواقع باروری آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد یا حتی باعث نازایی آن‌ها شود. از جمله بیماری‌های شایع مربوط که تخمدان‌ها می‌توان :

.1 تخمدان پلی کیستیک

 .2سرطان تخمدان‌ها

 .3کیست تخمدان

 را نام برد. در ادامه توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد.

 .1تخمدان پلی کیستیک (تنبلی تخمدان‌ها)

سندروم تخمدان پلی کیستیک همان تنبلی تخمدان می‌باشد که به علت کمبود هورمون‌ها ایجاد می‌شود. هورمون‌هایی که موجب آزادسازی تخمک ها از فولیکول‌ها می‌شوند. در این بیماری هورمون تستوسترون که نوعی هورمون مردانه است بیش از اندازه تولید می‌شود و مانع از آزاد سازی تخمک‌ها می‌شوند.

 .2سرطان تخمدان

کیست‌های تخمدان در حین اینکه می‌توانند خیلی بی‌آزار و ساده باشند و به راحتی درمان شوند می‌توانند کیست‌های خطرناک سرطانی باشند. برای تشخیص سرطان تخمدان آزمایشاتی انجام می‌شود تا سرطان تخمدان مشخص شود.

3. کیست تخمدان فولیکولی

کیست‌های تخمدان کیسه‌هایی حاوی مایع هستند که روی تخمدان‌ها رشد می‌کنند. کیست‌های فولیکولی از کیست‌های شایع می‌باشد که روی تخمدان‌ها ایجاد می شود. کیست‌های ساده (فولیکولی) با رشد قسمتی از تخمدان و تجمع مایع داخل آن مشخص می‌شوند، اندازه آن‌ها معمولاً بالای ۳ سانتی‌متر است و نباید با فولیکول تخمک که در زمان تخمک‌گذاری گاهی حتی به اندازه ۲۵ میلی‌متر می‌رسد، اشتباه شوند. بسیاری از این کیست‌ها جای نگرانی ندارند و به راحتی با مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری درمان می‌شوند و طول دوره درمان معمولا بین 6 تا 8 هفته می‌باشد اما در مواردی هم ممکن است این کیست‌ها به خودی خود رفع شوند و از بین بروند.

بارداری خارج از رحم

یکی از دلایلی که می‌تواند موجب تیرکشیدن تخمدان‌ها شود و نگرانی ایجاد کند بارداری خارج از رحم می باشد. یکی از قسمت‌هایی که ممکن است لقاح اتفاق بیافتد و غیر از رحم باشد، لوله‌های فالوپ می‌باشد. اندام‌ها در ناحیه‌ی رحم بسیار به هم نزدیک می‌باشند و درد ناحیه چپ در قسمت تخمدان‌ها می‌تواند درد تخمدانی نباشد و درد ناحیه دیگری مانند لوله‌های فالوپ باشد. این دردها حتما باید با متخصص زنان در میان گذاشته شود تا نقطه‌ی دقیق درد را مشخص کند. تیر کشیدن تخمدان راست و یا تیر کشیدن تخمدان چپ مهم نیست . آن چیزی که اهمیت دارد این است که تیرکشیدن تخمدان‌ها در سه ماهه‌ی اول می‌تواند خطرناک و نشان از بارداری خارج از رحم باشد و نیاز به مراجعه به پزشک متخصص زنان دارد.

رشد تخمدان‌ها

در دوران بارداری در برخی خانم‌ها ممکن است تخمدان‌ها رشدی غیرعادی داشته باشند و جای نگرانی ندارد و خطری مادر و جنین را تهدید نمی‌کند. رشد غیر عادی و بزرگ شدن تخمدان‌ها می‌تواند موجب تیر کشیدن تخمدان‌های چپ و یا تیر کشیدن تخمدان راست شود.

کیست تخمدان

در سه ماه اول بارداری یکی از اتفاقات رایج که برای خانم‌ها رخ می‌دهد کیست‌های تخمدانی می‌باشد و این کیست‌ها تهدیدی برای مادر و جنین به حساب نمی‌آیند و علت شناخته شده‌ای هم ندارند و در اغلب موارد با پیشرفت بارداری از بین می‌روند.

تومورهای تخمدانی

به وجود آمدن تومورهای تخمدانی علت خاصی ندارد و بسیار میان خانم‌ها شایع است.این تومورها خوش خیم و غیرسرطانی هستند و هیچ نگرانی‌ای ایجاد نمی‌کنند . اما برخی از این تومورها در دوران بارداری سرطانی هستند و از طریق آزمایش خون و سونوگرافی خوش خیم بودن و بدخیم بودنشان مشخص می‌شود.

سندروم تخمدان بیش از حد تحریک شده

این سندروم یک عارضه‌ی بسیار نادر می‌باشد . که زمانی که از گنادوتروپین کوریونی انسان یا HCG برای تحریک بلوغ تخمک و تخمک گذاری استفاده می‌شود. در این شرایط تخمدانها با مایع پر می‌شوند این مایع ها به داخل بافت بدن منتقل می‌شوند و برای مادر عوارض جدی ایجاد می‌کند. علائم این سندرم علاوه بر درد تخمدان شامل درد شکم، تهوع، استفراغ و تورم ناگهانی شکم به علت تجمع مایع است. این سندرم در دوران بارداری نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

علت‌های دیگر برای تیرکشیدن تخمدان چپ

علت‌های بسیار بیشتری ممکن است برای درد زیر شکم و تخمدان چپ وجود داشته باشد که میان خانم‌های باردار کمتر شایع هستند. اما در صورتی که باردار هستید و علائم زیر را هم داشتید حتما به پزشک زنان مراجعه کنید.

  • درد شدید شکم
  • تب و لرز
  • خونریزی واژینال
  • سرماخوردگی، سرگیجه و خستگی
  • ضعف تنفس
  • افزایش ناگهانی اندازه شکم
  • افزایش ناگهانی تورم دست و پا
  • تغییر دید

اقدامات قبل از بارداری

طبق تجربیات و مطالعات انجام شده ، خانم‌ها بهتر است قبل از بارداری به متخصص زنان مراجعه کنند و سلامتی بدن خود را از هر لحاظ بررسی کنند. همچنین پزشک شما بر اساس زمان تخمک گذاری شما و سلامت بدنتان زمان مناسب برای باردار شدن را برای شما مشخص می‌کند. مراجعه به پزشک متخصص زنان و برنامه ریزی می‌تواند از استرس‌های دوران بارداری کم کند و بتوانید برای فرزند دار شدن بهتر برنامه بریزید.

با مراجعه به متخصص زنان در صورت داشتن بیماری، درمان توسط پزشک انجام می‌گیرد و با اطمینان خاطر بیشتری برای بارداری اقدام می‌کنید. همچنین احتمال ابتلابه بیماری‌های دیگر در دوران بارداری بسیار کم می‌شود.

پزشک با چک کردن میزان قند خون ، کلسیم و دیگر آیتم های خونی تغذیه مناسب و قرص‌های مناسب را تجویز می کند تا در دوران بارداری دچار کمبودهای آیتم‌های خون نشوید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا