دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

دردهای عجیب قاعدگی که باید به آن ها توجه نمود

دردهای دوران قاعدگی امری طبیعی میباشند اما باید بدانید که بعضی از آنها نیاز به درمان های پزشکی دارند و باید به انها رسیدگی شود.درد شکم و گرفتگی عضلات در زمان قاعدگی ناراحت کننده هست ولی اگر ادامه دار نباشد جایی برای نگرانی نیست. برای همین هست که اگر درد شکم و گرفتگی عضلات بدنتان در دوره قاعدگی یکباره متفاوت شود میتواند هشدار دهنده باشد. شاید دردی که قبلا قابل تحمل بوده حالا غیرقابل تحمل شده هست. یا احساس دردهای تیز و ناگهانی حتی بعد از اتمام خونریزی. یا داشتن خونریزی اکثر از حد معمول تان. به هر حال هر تغییری نشان از پرچمی قرمز دارد که نباید آن را نادیده بگیرید.

دردی دردناک در شکم احساس می‌کنم و خونریزی زیادی دارم


شما ممکن هست: فیبروئید رحمی داشته باشید. این غده های خوش خیم در داخل یا خارج دیواره عضلانی رحم رشد می‌کنند. علت بوجود آمدن آنها نامشخص هست، ولی فیبروئید ها بسیار شایع میباشند به ویژه در زنانی که دهه 30 و 40 زندگی خود را سپری میکنند.  

این غده ها میتواند در اندازه یک دکمه کوچک باشند یا به اندازه یک گریپ فروت بزرگ شده باشند. از آنجا که این فیبروئید ها به استروژن حساس میباشند می‌توان با مصرف قرص های ضد بارداری از تشدید درد جلوگیری کرد.

دردی اثبات اما خفیف در شکمم احساس می‌کنم

شما ممکن هست: مریضی التهابی لگن pelvic inflammatory disease ( PID ) داشته باشید. عفونت شدید رحم، تخمدان و/یا لوله های فالوپ. یک مریضی مقاربتی درمان نشده مثل کلامیدیا chlamydia یا سوزاک gonorrhea که هر دو اغلب بدون علام میباشند به طور معمول باعث ایجاد PID می‌شوند.

این نوع درد سست هست و تیز یا ضربه زننده نبوده ولی تحملش هم راحت نیست. زمانی که پریود می‌شوید و گرفتگی معمول عضلاتتان از بین می‌رود، دردی که به خاطر PID حس می‌کنید، بدتر هم خواهد شد.چه کاری باید انجام داد: گرفتن وقت ملاقات فوری از متخصص زنان و زایمان.

 


با اینکه PID حالت اورژانسی ندارد ولی پزشکتان میخواهد برایتان آزمایش بنویسد تا بتواند علت دقیق مریضی را برای تجویز آنتی بیوتیک مشخص کند. عفونت کاملا قابل درمان هست ولی اگر برای مدت زمان طولانی درمان نشود میتواند بافتهای اسکار در دستگاه تناسلی ایجاد کند که شما را دچار مشکلات باروری کند.

 

در یک طرف شکم احساس درد شدید دارم

شما ممکن هست: دچار چرخش تخمدان شده باشید. چرخش تخمدان زمانی اتفاق میوفتد که چیزی مثل یک کیست، تخمدان را بچرخاند و جلوی جریان خون به تخمدان را بگیرد. دردش بسیار شدید هست، از آن نوع دردهایی که باید فورا به اورژانس مراجعه شود چون ممکن هست منجر به از دست رفتن تخمدان شود.

چه کاری باید انجام داد: سریعا به اورژانس مراجعه کنید تا پزشکان بتوانند با سونوگرافی و اسکن های دیگر مشکل شما را تشخیص دهند. اگر چرخش را تشخیص دهند باید سریعا جراحی لاپاروسکوپی (  laparoscopic) انجام دهیدبا حداقل تهاجم  تا چرخش تخمدان رفع شود. گاهی اوقات چرخش تخمدان حل شده و تخمدان نجات پیدا میکندولی اگر تخمدان سیاه یا از کار افتاده باشد، باید خارج شود. خوشبختانه تخمدان دیگر هنوز کار تخمک گذاری و ترشح استروژن را به خوبی انجام می‌دهد.

درد شدید و گرفتگی عضلات شکمم به شکلی هست که دارو هم آن را قطع نمی‌کند

شما ممکن هست: اندومتریوز endometriosis داشته باشید. مریضی ای هست که باعث میشود بافت رحم به ارگان های دیگر مثل تخمدان ها و لوله های فالوپ مهاجرت کرده و به آنها بچسبد. با گذشت زمان بافت فراری می‌تواند باعث ایجاد کیست های خوش خیم شود 10 . درصد از زنان مبتلا به آندومتریوز میباشند، هرچند تشخیص آن ممکن هست سال ها طول بکشد چون اغلب زنان تصور میکنند این گرفتگی کشنده یک حالت طبیعی هست. به گفته دویک این درد واقعا میتواند در فعالیت های هرروز تداخل ایجاد کند و به یک قست از لگن اختصاص داشته باشد و حین رابطه جنسی هم ایجاد درد کند.

چه کاری باید انجام داد: به دکتر خود مراجعه کرده و علایم را برایش توضیح دهید. او به احتمال چندان شما را برای تصویربرداری و آزمایش می فرستد تا ببیند با چه گزینش هایی روبرو هست. از آنجا که بافت آندومتر از نظر هورمونی حساس هست، می‌توان درد آن را با قرص های ضد بارداری

یا سایر داروهای هورمونی کاهش داد. اما تنها راه تشخیص اندومتریوز جراحی لاپاراسکوپی هست که در حین آن دکتر میتواند اکثر بافت آن را بردارد. ولی متاسفانه احتمال بازگشت آن وجود دارد.

درد شکم و گرفتگی قابل توجهی پس از IUD دارم

ممکن هست: اتصالات( IUD) وسیله داخل رحمی پیش گیری از بارداری جدا شده باشد.  به گزارش پارس ناز در یک ماه اول بعد از اتصال این وسیله T شکل در داخل رحم، کمی گرفتگی تا زمانی که بدن به آن عادت کند طبیعی هست.چه کاری باید انجام داد: اگر این گرفتگی ادامه دار شد یا بعد از مدتی که مشکلی نداشتید، شروع شد برای احتیاط سونوگرافی انجام دهید

تا مطمئن شوید به درستی در جای خود قرار گرفته هست. ممکن هست مشکل جدی ای وجود نداشته باشد اما دکترتان باید همه ی انتخاب ها را چک کند تا بتواند درمان مناسب برای گرفتگی و درد ایجاد شده را انجام دهد.


در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا