دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

حقایقی درباره تومورهای فیبروئیدی که هر خانمی باید بداند

خانم ها در طول مدت زندگی شان با مشکلات متعددی روبرو میشوند که برخی از این مشکلات برای آقایان اصلاً وجود ندارد و فقط به سراغ خانم ها میروند.امکان دارد که حدوداً هفتاد درصد خانم ها در طول مدت زندگی شان به تومورهای فیبروئیدی دچار شوند و میخواهیم در ادامه به حقایقی در خصوص تومورهای فیبروئیدی اشاره کنیم.

 

حقایقی درباره تومورهای فیبروئیدی که هر خانمی باید بداند

 

 1. ۱- فیبروئیدهای رحم بسیار شایع هستند

این فیبروئید ها که به لئومیوما leiomyomas  یا میوما myomas نیز مشهورند  شایع ترین تومورهای رحم هستند. مطالعه ای نشان داده که بین ۷۰ تا ۸۰ درصد زنان تا سن ۵۰ سالگی به آن مبتلا می شوند. احتمال بروز آنها در دهه چهل و اوایل پنجاه سالگی بیشتر است.

 1. ۲- فیبروئید ها سرطان نیستند

فیبروئیدها تومورهای غیرسرطانی خوش خیم هستند اما فیبروئید های رحم می توانند نشانه هایی شبیه یک نوع نادر از سرطان مثانه به نام سارکوما sarcoma داشته باشند.

 1. ۳-زنان نژاد آمریکایی – آفریقایی با احتمال بیشتری دچار فیبروئید می شوند

در حقیقت این میزان ۲ تا ۳ برابر سایر افراد است. این فیبروئید ها در این گروه از زنان معمولاً در سن پائین تری رخ داده ، بزرگتر می شوند و علائم شدیدتری از خود نشان می دهند. همچنین چنانچه هرگز تجربه بارداری نداشته اید، اضافه وزن شدید یا سابقه خانوادگی ابتلا به فیبروئید دارید ممکن است احتمال خطر ابتلا به فیبروئید در شما افزایش یابد.

 

 1. ۴-بسیاری از زنان هیچگونه علامتی نداشته نیاز به درمان نیز ندارند

خبر خوش! فیبروئیدها تنها زمانی که علامت دار باشند نیاز به درمان دارند و بیشتر زنان مبتلا به فیبروئید بدون علامت هستند.

 

 1. ۵- فیبروئید یکی از مهمترین عوامل انجام هیسترکتومی (عمل برداشتن رحم ) است

بیش از ۲۰۰۰۰۰ جراحی هیسترکتومی – جراحی برداشتن رحم- در هر سال برای برداشتن رحم های دارای فیبروئید در ایالات متحده انجام می شود. علاوه بر ناباروری این روش خطرات خود را دارد بنابراین پزشکان تا زمانی که فیبروئید ها خیلی دردناک نبوده و به روشهای دیگر پاسخ می دهند انجام جراحی هیسترکتومی را توصیه نمی کنند.

 

 1. ۶- هیسترکتومی دیگر تنها روش درمان نیست

در حال حاضر درمانهای پزشکی وجود دارند که می توان از آنها برای کوچک کردن فیبروئیدها یا کاهش روند رشد آنها استفاده کرد. مثل هورمون درمانی، روشهای مافوق صوت یا مایومکتومی (myomectomy) که در این روش تومور برداشته شده و رحم دست نخورده باقی می ماند. اگر فیبروئیدها نیاز به برداشتن نداشته باشند می توان با درمان های دیگر مثل استفاده از ایبوپروفن، قرصهای ضد بارداری یا آبلیشن ( فرآیند استفاده از انرژی امواج رادیویی برای تخریب بافت) با علائم آن مقابله کرد.

 1. ۷- شایعترین علامت آن خونریزی زیاد هنگام عادت ماهیانه است

خونریزی شدید همراه با لخته، فیبروئید ها همچنین می توانند باعث:

 • خونریزی بین دوره های عادت ماهیانه

 • دردهای لگنی

 • تکرر ادرار

 • ورم شکم

 • رابطه جنسی دردناک

شوند.

 

 1. ۸- می توانید باردار شوید اما ممکن است مشکلاتی داشته باشید

بیشتر زنان مبتلا به فیبروئید بارداری بدون مشکلی دارند اما ممکن است فیبروئید مشکلاتی برای برخی از زنان بوجود آورد. برخی تحقیقات نشان داده که انواع مشخصی از فیبروئید ها می تواند موجب تغییر اندازه و شکل رحم شود که می تواند بر توانایی زنان برای بارداری اثربگذارد. اگرچه که کارشناسان تخمین می زنند فیبروئید ها تنها ۱ تا ۲ درصد عوامل ناباروری را شامل می شوند. همچنین فیبروئیدها احتمال افزایش نیاز به سزارین در هنگام زایمان را تا ۶ برابر و همچنین خطرخونریزی شدید پس از زایمان را نیز افزایش می دهند.

 

 1. ۹- دانشمندان هنوز علت بروز فیبروئید را نمی دانند

با وجود شیوع زیاد و اثرات بالینی فیبروئیدها هنوز علت دقیق جهشی که منجر به بروز فیبروئید می شود مشخص نشده است. تحقیقات اخیر بیشتر متوجه اثر هورمونها مثل استروژن و پروژسترون می باشد به این دلیل که این تومورها به ندرت قبل از شروع اولین دوره عادت ماهیانه بوجود آمده و پس از دوران یائسگی نیزکاهش می یابند. استرس، رژیم غذایی و عوامل محیطی نیز ممکن است در بروز فیبروئیدها تاثیر گذار باشند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا