دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

دلیل و درمان مشکل زنانه ای به نام “سینه اضافه و نوک سینه اضافه”

در بعضی از خانم‌ها توده‌ای به صورت چربی آویزان در ناحیه زیر بغل وجود دارد که آنها را گاهی به دلیل دردی که در این ناحیه احساس می‌کنند و گاهی فقط به دلیل ظاهر آن، ناراحت می‌کند.

برخی هم نگران هستند که نکند این برجستگی ناشی از بزرگ شدن غدد لنفاوی یا وجود توده باشد در حالی که اینطور نیست. در این خانم ها مقداری از نسج سینه در زیر بغل قرار گرفته که اصطلاحا به آن «سینه اضافه» یا «سینه فرعی» یا «سینه سوم» می گویند.

این مشکل در واقع بیماری نیست و اتفاقا در خانم‌ها کم هم دیده نمی‌شود. سینه اضافه گاهی یک طرفه و گاهی دوطرفه است و ممکن است اندازه آن در طرف راست و چپ با هم تفاوت داشته باشد.

 

سینه اضافه چگونه رشد می کند؟

حالا شاید این سوال برای خیلی از مبتلایان پیش بیاید که اگر این سینه اضافه مادرزادی است، چرا وقتی سنمان کم بود، آن را نمی‌دیدیم و مشخص نبود و مثلا حال که ۲۵ سالمان شده یا باردار شده یا زایمان کرده‌ایم، متوجه آن شده‌ایم؟

علت این است که نسج سینه فرعی تا زمانی که غدد پستانی فعال نشود، رشد ندارد و ممکن است به صورت یک غده کوچک چربی زیر بغل باشد که اصلا توجه فرد را جلب نکند یا احساس نکند غیرطبیعی است ولی وقتی مثلا خانم افزایش وزن پیدا می‌کند یا باردار می‌شود یا بچه شیر می‌دهد، چون غدد پستانی تحریک و بزرگ می‌شوند، تازه متوجه این مشکل می‌شود و حتی امکان دارد درد هم احساس کند.

سینه سوم

 

جراحی ضرورت دارد؟

گفتیم سینه فرعی بیماری نیست پس به درمان هم نیاز ندارد مگر در مواقع خاص؛ مثلا وقتی که دردناک باشد، به طوری که خانم مبتلا نتواند درد زیر بغل را تحمل کند یا از نظر زیبایی او را آزار دهد چون سینه سوم گاهی خیلی بزرگ و آویزان است و ظاهر نازیبایی ایجاد می‌کند. گاهی هم در موارد نادری، در نسج سینه سوم مثل نسج پستانی توده ای ایجاد می‌شود که در این صورت هم پزشک مجبور است آن را با نسج اطرافش بردارد. پزشک برای عمل جراحی، با یک برش کوچک در زیر بغل، پوست و چربی اضافه را برمی دارد. این جراحی هم مثل تمام جراحی های دیگر ممکن است عوارضی داشته باشد؛ مخصوصا به دلیل اینکه در محل عمل (زیر بغل) مو می‌روید و غدد عرق وجود دارد، معمولا بهبود زخم ناشی از جراحی نسبت به ناحیه پستان طولانی تر و دردناک تر است. به طور کلی این ناحیه حساس تر هم است و از طرفی چون زیر بغل مدام عرق می‌کند، تمیز نگه داشتن زخم هم مشکل تر خواهد بود بنابراین درد بیمارانی که جراحی می‌شوند تا سینه اضافی‌شان برداشته شود، معمولا یکی دو ماه طول می‌کشد و بهبودشان تاخیر دارد.

جراحی عارضه دارد؟

نکته دیگری که توجه به آن لازم است، باقی ماندن جای زخم است. این مساله به پوست فرد بستگی دارد. از طرفی، اگر مخصوصا فرد چاق باشد، ممکن است چربی‌های این ناحیه بعد از عمل هم برجسته باقی بماند به طوری که بیمار فکر کند هنوز مقداری از نسج باقی مانده، در صورتی که آنچه احساس می کند، چربی های اطراف محل جراحی است. اگر جراحی ای که برای خارج کردن نسج سینه سوم انجام می شود خیلی وسیع باشد و پزشک تا روی غدد لنفاوی را بردارد، امکان دارد خانم دچار ورم دست شود بنابراین جراحان دقت می‌کنند که بیش از حد به غدد لنفاوی نزدیک نشوند و فقط چربی و نسج اضافه ناحیه را بردارند.

نوک سینه اضافه

 

این بیماری درد دارد؟

برخی خانم‌ها می‌گویند نزدیک زمان عادت‌ماهیانه‌شان درد سینه اضافه هم زیادتر می‌شود یا اصولا فقط همان زمان درد دارند. علت این است که نسج پستان به هورمون‌های زنانه حساس است و به علت بالا رفتن میزان هورمون‌های زنانه در زمان عادت ماهیانه، تحریک می‌شود. پس هر جا که نسج پستانی وجود داشته باشد، امکان دارد این درد حل شود چه در خود پستان باشد چه زیر بغل.

 

کاهش وزن جواب می‌دهد؟

معمولا سینه اضافه به درمان و کاهش وزن جواب می‌دهد و اگر این ضایعه کاملا برداشته شود، امکان عود وجود ندارد ولی خانم‌ها باید توجه داشته باشند که چاقی بیش از حد باعث جمع شدن چربی در همه نقاط بدن از جمله در نقطه‌ای که جراحی شده، می‌شود و ممکن است برجستگی ایجاد کند بنابراین مخصوصا پس از جراحی باید سعی کنند افزایش وزن نداشته باشند. درمان فقط با جراحی است و لیزر برای این مورد کارایی ندارد. البته اگر نسج سینه فرعی کوچک باشد، با کاهش وزن کوچک می‌شود و نیازی به جراحی نیست ولی اگر آویزان باشد، چاره‌ای جز جراحی وجود ندارد.

 

رابطه سینه سوم وسرطان پستان

خیلی از خانم‌ها از اندازه پستانشان شکایت دارند، مشکل شایع‌تری به نام سینه سوم هم وجود دارد. این مشکل با اینکه اسمش کمی عجیب و غریب است، در دنیای پزشکی مورد نادری محسوب نمی‌شود. بیش از ۱۰درصد خانم ها کنار سینه‌شان برآمدگی دارند که در واقع یکی از معمول ترین مشکلات سینه محسوب می شود. برخی خانم‌ها این عارضه را بعد از بارداری یا شیردهی تجربه می کنند، اما علت اساسی در نگاه اول چاقی است. البته محققان می گویند این عارضه می تواند در افراد لاغر اندام هم ایجاد شود و دلیل آن چیزی جز وراثت نیست هر چند که چاقی این مشکل را تشدید می کند. تحقیقات در این زمینه که آیا داشتن سینه اضافه می تواند باعث سرطان پستان شود یا نه، هنوز ادامه دارد اما آزمایش‌هایی که انجام شده، نشان می‌دهد از هر ۱۰۰ زن دچار این مشکل، ۲ نفر دچار سرطان پستان شده اند.

با یک ماموگرافی ساده پزشک می تواند بافت های مشکوک سرطانی را تشخیص دهد.

در واقع این عارضه بیشتر از آنکه از نظر درمانی مهم به نظر بیاید از نظر ظاهری اهمیت دارد و متخصصان آن را در رده مشکلات ظاهری قرار می‌دهند. در سال های اخیر، خیلی از خانم ها تن به عمل جراحی زیبایی داده اند تا این مشکل را برطرف کنند که عملی موفقیت آمیز هم محسوب می‌شود چون درمان دیگری به غیر از جراحی وجود ندارد اما پزشکان توصیه می‌کنند اگر در آزمایش‌ها مشکلی مشاهده نمی‌شود، با این عارضه با همین شکلی که دارد، کنار بیایید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا