دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

پاسخ به سوالات متداول در مورد قاعدگی

آیا پریود من طبیعی و منظم است ممکن است پرسش بسیاری از خانم ها باشد. در این مطلب به چند سوال مهم در مورد پریود پاسخ داده می شود که به شما کمک می کند طبیعی بودن پریود خود را بسنجید.

در هنگام قاعدگی چه اتفاقی در بدن رخ می دهد؟

هر ماه هورمون‌های تخمدان یک تخمک آزاد می‌کند. تخمک به سمت یک از لوله‌های فالوپ حرکت می‌کند. در همان زمان، پوشش داخلی رحم شروع به رشد و ضخیم شدن می‌کند و سپس پوشش را تجزیه کرده و از طریق واژن از بدن خارج می‌شود که با نام عادت ماهیانه شناخته می‌شود.

سن طبیعی شروع قاعدگی چه سنی است؟

سن شروع قاعدگی، 12 یا 13 سالگی و به طور کلی بین 9- 17 سالگی است.

مدت طبیعی قاعدگی چقدر است؟

معمولا پریودها بین 3 تا 5 روز است، اما پریودهای 2 و 7 روزه نیز طبیعی محسوب می شوند. اگر پریود شما بیشتر از یک هفته طول کشید یا نظم آن به طور ناگهانی تغییر کرد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

هرچند وقت یک بار باید پریود شوم؟

چرخه قاعدگی از اولین روز خونریزی در یک ماه تا اولین روز خونریزی در ماه آینده محسوب می‌شود. متوسط سیکل قاعدگی حدود 28 روز است، اما چرخه بین 21-45 روز نیز طبیعی است. ممکن است 6 سال منظم شدن چرخه ی قاعدگی شما طول بکشد.

چه میزان خروج خون در قاعدگی طبیعی است؟

به طور معمول میزان خون خارج شده در هر بار پریود به اندازه دو قاشق غذاخوری است، اما با این حال نمی توان میزان آن را به راحتی محاسبه کرد. اکثر خانم ها می دانند چه زمانی پریود آنها سنگین است. اگر فکر می کنید پریودتان خیلی شدید است و هر ساعت مجبور هستید پد بهداشتی یا تامپون خود را عوض کنید یا لخته های بزرگی را مشاهده می کنید حتما به پزشک مراجعه کنید.

عقب افتادن پریود تا چند روز طبیعی است؟

عقب افتادن پریود تا 5 روز طبیعی است ام از 5 روز و بیشتر نشان میدهد که پریود شما عقب افتاده است. زمانی شما کامل پریود آن ماه خود را از دست میدهید که 6 هفته و یا بیشتر پریود نشده اید.

سیکل دوره‌ای قاعدگی چقدر است؟

خونریزی دوره‌ای رحمی یکی از واکنش‌های تغییرات هورمونی دوره‌ای است که سبب حاملگی و ایجاد یک زندگی جدید می‌گردد. قاعدگی معمولاً بین روز اول پریود تا روز آخر آن محسوب می‌گردد که قبل از شروع پریود بعدی است.

علت قاعدگی چیست؟

- ایجاد تخمک‌ برای بلوغ

 - تجدید بافت رحم برای رشد جنینی

- آماده ساختن رحم برای بارداری

- مشخصات سیکل قاعدگی طبیعی
سن شروع قاعدگی، 12 یا 13 سالگی و به طور کلی بین 9- 17 سالگی است.   فاصله بین دوره‌ها یا سیکل‌ها   معمولا 28 روز است و دوره 23 یا 35 روزه طبیعی نیست.

چه تغییراتی در زمان قاعدگی طبیعی است؟

- حساس شدن سینه‌ها و احساس پر بودن آنها 

- احساس خستگی و کوفتگی 

 - تغییر حالات روحی به دلیل تأثیرات هورمونی و کاهش میزان استروژن و پروژسترون  

- احساس ناراحتی در ناحیه لگن و همچنین ناحیه کمر و پاها تجمع مایعات در بدن و افزایش وزن

دردهای غیرطبیعی قاعدگی کدام است؟

در این زمان احساس درد در شکم، کمر یا هر دو طبیعی است، اما باید دردهای خیلی شدید یا طولانی را به پزشک اطلاع دهید.درد طولانی در ناحیه لگن نشانه وجود مشکلات خطرناک و جدی است، مانند آندومتریوز endometriosis.

* اندومتریوز: به معنای رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم است. لگن شایع ترین محل بروز اندومتریوز است.

چه نوع قاعدگی غیرطبیعی محسوب می شود؟

آمنوره: عدم سیکل قاعدگی را آمنوره می‌گویند. علل ایجاد آمنوره عبارتند از: حاملگی، شیر دادن، لاغری مفرط، نامنظم غذا خوردن، تمرین‌های شدید، استرس، شرایط پزشکی جدی در طول درمان

  • دیسمنوره:قاعدگی دردناک است که شامل انقباض و انبساط‌های شدید رحمی می‌شود. در بعضی خانم‌ها استفاده از کیسه آب گرم یا حمام آب گرم به کاهش انقباض‌ها کمک می‌کند.
  • اولیگو منوره:قاعدگی کمتر از حد معمول 
  • پلی‌منوره:قاعدگی بیشتر از حد معمول 
  • منوراژی:خونریزی بیش از اندازه  
  • متروراژی:خونریزی غیرطبیعی رحمی (فاصله بین دو قاعدگی کمتر از دو هفته است) 
  • هیپو منوراژی:قاعدگی غیرطبیعی کوتاه مدت

 

بعضی از خونریزی‌های غیرطبیعی:

رحمی عبارتند از: خونریزی بین دو قاعدگی، خونریزی بعد از تماس جنسی، لکه‌بینی بین دو قاعدگی، خونریزی شدید یا بیشتر از مدت طبیعی پریود، خونریزی بعد از یائسگی.  چهار عضو بدن که در فیزیولوژی چرخه قاعدگی دخالت دارند، غده هیپوفیز، غده هیپوتالاموس، تخمدان‌ها و رحم هستند

چرخه طبیعی پریودی چند روزه است؟

برای اکثر خانم ها فاصله هر پریود تا پریود بعدی بین 21 تا 35 روز طول می کشد. در دختران جوان و نوجوانان این فاصله بین 21 تا 45 روز است. تاریخ پریود خود را در یک تقویم ثبت کنید، این کار به شما کمک می کند تاریخ و نظم پریود خود را بهتر بدانید.

استرس چه تاثیری در پریود دارد؟

مهم ترین عاملی که باعث بدتر شدن پریودها می شود، استرس است. تحقیقی که در این زمینه انجام شد نشان داد خانم های مضطرب در زمان پریود دو برابر خانم هایی که اضطراب ندارند، به دردهای خفیف یا شدید دچار می شوند.

هر زن چند بار در طول عمر خود پریود می شود؟

هر زن به طور متوسط سالانه 13 بار پریود می شود که از زمان شروع پریود تا زمان یائسگی و توقف پریود 35 سال طول می کشد. می توان گفت به طور متوسط هر زن 450 بار در طول زندگی خود پریود می شود.

آیا لکه بینی و خونریزی بین پریودها نگران کننده است؟

خونریزی بین پریودها به هر دلیلی ممکن است بروز کند ، لازم است به متخصص زنان مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود. این خونریزی علل مختلفی ممکن است داشته باشد که تنها تعدادی از آنها جدی هستند.

آیا مشاهده لخته در زمان پریود طبیعی است؟

برخی خانم ها در زمان پریود و به ویژه در زمان پریودهای سنگین لخته و توده خونی از رحم خود دفع می کنند. اگر لخته ها بزرگ هستند یا مجبور هستید پد خود را زود به زود تعویض کنید به پزشک اطلاع دهید.

آیا احتمال بارداری در زمان پریود وجود دارد؟

خانم ها در هر زمان در چرخه قاعدگی خود می توانند حامله شوند، اما در دوره تخمک گذاری، 10 تا 16 روز قبل از پریود بعدی، احتمال بارداری بیشتر خواهد بود.

به علاوه بسیاری از خانم ها تصور می کنند برقراری رابطه جنسی در زمان پریود ناسالم و نادرست است، اما این تصور کاملا اشتباه است و اگر زن و مرد هر دو سالم باشند، برقراری رابطه جنسی سالم و با رعایت برخی نکات مشکلی نخواهد داشت.

آیا مشاهده رنگ قهوه ای در زمان پریود طبیعی است؟

رنگ خون پریود از قرمز روشن به قهوه ای تیره متفاوت خواهد بودو این تفاوت رنگ طبیعی است و حتی ممکن است در یک دوره پریود رنگ ها تفاوت داشته باشند.

چه عاملی به بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی کمک می کند؟

در مورد بسیاری از خانم ها ورزش های منظم هوازی مانند نیم ساعت دوچرخه سواری، پیاده روی سریع یا دویدن در بیشتر روزهای هفته به بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی کمک می کنند.غذاهای سرشار از کلسیم و کربوهیدرات های پیچیده نیز ممکن است موثر باشند. متخصصان نیز توصیه های دیگری می کنند، از جمله: خواب کافی، اجتناب از کافئین و الکل و خوردن چربی و شکر کمتر به بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی کمک می کنند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا