دکتر فاطمه نعمت اللهی تله ویزیت

علل و راههای درمان خارش واژن در دوران پریود چیست؟

بسیاری از زنان در دوران زندگی خود تجربه خارش در ناحیه واژن را داشته اند ولی این تجربه اگر در دوران پریود اتفاق بیفتد این امر را آزاردهنده تر خواهد کرد. بنابراین در این مقاله سعی داریم به علل، راههای پیشگیری و درمان خارش واژن بخصوص در دوران پریود بپردازیم.

علت خارش واژن در دوران پریود

خارش واژن در دوران پریود یک تجربه معمول بین زنان می باشد. در اغلب مواقع دلایلی مشابه برای خارش وجود دارد.

این دلایل عبارتند از:

تحریک شدن پوست در اثر حساسیت

عفونت قارچی

عفونت باکتریایی

تحریک شدن پوست در اثر حساسیت

خارش در دوران پریود می تواند به دلیل تامپون یا پد مورد استفاده شما باشد. گاهی اوقات پوست حساس می تواند به مواد مورد استفاده برای تولید محصولات بهداشتی که شما استفاده می کنید واکنش نشان دهد.

چگونه باید از خارش پوست در اثر حساسیت به محصولات بهداشتی جلوگیری کرد؟

تامپون یا پدهایی استفاده کنید که معطر نباشند. همچنین می توانید با تغییر مارک پد و تامپون خود از سلامت آن مطمئن شوید. پد و تامپون خود را مدام تعویض کنید. سعی کنید سایزی مناسب برای پد خود انتخاب کنید، اگر لازم و ضروری نمی باشد از سایزهای بزرگ پد استفاده نکنید

اگر به طور انحصاری از تامپون استفاده می کنید، فراموش نکنید که استفاده از پد را نیز در دستور کار خود قرار دهید. کاپ قاعدگی خود، پد و لباس زیر خود را مرتبا عوض کنید

از محصولات معطر دوری کنید. استفاده از دستمال مرطوب معطر در ناحیه واژن را حذف کنید. واژن خود را فقط با آب و صابون ملایم بدون رنگ یا عطر بشویید.

تغییرات هورمونی مرتبط با چرخه قاعدگی شما ممکن است منجر به تغییر PH در واژن شود. این تغییرات می تواند محیطی را برای رشد بیش از حد قارچ کاندیدا، که به عنوان قارچی مخمر شناخته می شود، ایجاد کند.

علائم عفونت قلرچی ممکن است همراه با خارش باشد:

احساس ناراحتی زمان ادرار کردن

تورم و قرمزی

ترشحات پنیری در واژن

پزشک شما ممکن است یک دارو موضعی یا یک ضد قارچی خوراکی مانند فلوکونازول Diflucan تجویز کند. بسیاری از افراد به صورت خودسرانه داروهای otc برای خود تجویز می کنند. اگر شخصی فکر می کند که ممکن است عفونت قارچی داشته باشد قبل از اینکه خود درمانی را شروع کند حتما با متخصص زنان خود صحبت کند

باکتری واژینال

چرخه قاعدگی شامل تغییرات هورمونی است که می تواند باعث عدم تعادل در pH واژن شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، باکتری های بد می توانند شکوفا شوند، به طور بالقوه عفونت هایی مانند واژینوز باکتریایی ایجاد می کنند.

همراه با خارش واژن، علائم باکتری واژینال ممکن است عبارتند از:

سوزش در زمان ادرار

ترشحات واژنی به صورت آبکی یا خمیری 

بوی ناخوشایند

باکتری واژینال باید توسط متخصص زنان تشخیص داده شود و تنها با داروهای آنتی بیوتیک تجویز شود، مانند:


metronidazole flagyl


کلیندامایسین Cleocin

تینیدازول

تریکومونیازیس

یک عفونت معمولی منتقل شده از راه جنسی (STI)، ناشی از عفونت توسط انگل است. علائم تریکومونیاز همراه با خارش واژن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

احساس درد و سوزش در زمان ادرار کردن

تغییر در ترشحات واژن

بوی ناخوشایند

به طور معمول، تریکوموناسیس با آنتی بیوتیک های خوراکی مانند تینیدازول یا مترونیدازول درمان می شود
مهم است که متخصص زنان تشخیص و درمان تریکومونیاسیس، به ویژه به دلیل التهاب تناسلی که می تواند باعث شود را درمان کند. با توجه به منابع معتبر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، این التهاب انتقال و یا قراردادن سایر STI را آسانتر می کند.

سخن آخر

سوزش خفیف در دوران پریود غیر معمول و عجیب نیست. این اتفاق ممکن است به وسیله تحریک وحساسیت پوستی ایجاد شده باشد که شما با تعویض پد یا تامپون خود می توانید آن را درمان کنید. با این حال خارش می تواند نشانه یک بیماری در شما باشد که باید با تشخیص پزشک آن را درمان کنید

اگر با رعایت تمام نکته های گفته شده باز هم احساس خارش در واژن خود دارید بهتر است که با پزشک خود قرار ملاقات داشته باشید

راه های جلوگیری از خارش های ناحیه تناسلی چیست؟

همه زنان برای جلویگری از خارش باید کارهای زیر را انجام دهند:

پس از ادرار یا مدوفوع از شستن خود از عقب به جلو یا برعکس خودداری کنند

اجتناب از مواد شیمیایی مانند خوشبو کننده های واژن یا اسپری های بهداشتی زنانه، که می تواند توازن اسیدی واژن را ناراحت کند.

اجتناب از محصولات بهداشتی زنانه معطر مانند پدها و صابون های معطر

به چه علت پدهای بهداشتی باعث ایجاد جوش می شوند؟

استفاده از پدهای بهداشتی گاهی اوقات باعث ایجاد دانه و جوش می شود. این جوش ها و دانه ها می تواند باعث ایجاد خارش، تورم و قرمزی شود. گاهی اوقات جوش و دانه های ایجاد شده به دلیل ترکیبات استفاده شده در پدها می باشد. همچنین ترکیبی از رطوبت و گرما نیز می تواند باعث ایجاد باکتری شود

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات حضور در مطب
شنبه الی چهار شنبه: صبح ها از 8 الی 12
تلفن: 88430922-021
بالا